Strade Bianche a dvě letošní kuriozity

Slavná jarní klasika si letos “užila” kuriózní situace

První březnový víkend patří závodu, na který se těší cyklisté i fanoušci dlouhé týdny dopředu. Jde o prestižní jarní klasiku Strade Bianche, která se jezdí na silnicích a šotolinových cestách v okolí toskánské Sieny. A jsou to štěrkové sektory s pověstným bílým prachem, které dávají závodu nezaměnitelný charakter.

Letošní ročník se v ženské kategorii zapíše do historie dvěma kuriózními situacemi.

Strade Bianche Women je relativně mladý závod, poprvé ho ženy jely v roce 2015, ale hned o rok později se stal součástí Women’s WorldTour.

Vítězku proháněl na trati vyplašený kůň

Horké chvíle si prožila pozdější vítězka letošního závodu Strade Bianche, nizozemská cyklistka Demi Vollering.  Zhruba 15 km před cílem, kdy se závodnice týmu SD Works snažila dohnat v tu chvíli na čele jedoucí Američanku Kristen Faulkner, jež si vezla minutový náskok, se jí připletl do cesty vyplašený kůň.

Šestadvacetiletá Holanďanka se v té době snažila vzdálit od silné skupiny a jela už osamocená.

 

Kůň cválal těsně před Demi asi jeden kilometr a v prudké zatáčce se mu zamotaly nohy do oprátky, která mu visela z postroje.

Těžko říct, jestli to Demi Vollering v konečném důsledku pomohlo nebo jí to naopak závěr ztížilo, ale určitě jí to dodalo pořádnou dávku adrenalinu a nakonec zvádla přespurtovat i loňskou vítězku a týmovou kolegyni Lotte Kopecky.

Týmová domluva? Tak to rozhodně ne!

Demi Vollering a její týmová kolegyně Lotte Kopecky dojely v závěrečném stoupání Via Santa Caterina Američanku Kristen Faulkner, která jela osamocená na čele.

Když se Vollering a Kopecky blížily k cíli, stalo se něco, co čekal asi málokdo. Těsně před cílem začaly obě závodnice spurtovat, s absolutním nasazením. Nakonec se podařilo Demi předkopnout svoje přední kolo těsně před kolo Lotte Kopecky. Rozdíl byl velmi těsný, čekalo se na verdikt rozhodčích.

Za cílem se týmové kolegyně rozdělily, nepřijely k sobě společně oslavovat týmové vítězství, jak to obvykle bývá. S napětím obě čekaly na oficiální určení pořadí.

Divácky atraktivní spurt chybou rozhodně nebyl, ale chování za cílovou čárou působilo trochu chaoticky.

Když taková situace v týmu nastane, že jsou v úniku dvě závodnice z jednoho týmu, buď se samy o pořadí dohodnou, nebo rozhodne sportovní ředitel. V případě SD Works je to bývalá hvězda ženského pelotonu Anna van der Breggen. Ta po závodě prohlásila: „Soustředili jsme se, aby děvčata dostihly v úniku jedoucí Američanku, což se povedlo 700 metrů před cílem. To, že pojedou ve dvou do cíle…s takovým scénářem vůbec nepočítala, takže rozhodnutí nechala na samotných závodnicích. Jen ony věděly, jak se cítí. Ať vyhraje ta silnější!“

 

Jedinou českou zástupkyní na startu byla Tereza Neumanová, hájící barvy týmu Liv Racing TeqFind. Tereza dojela se ztrátou přes 8 minut na 59. místě. Do závodu nastoupilo přes 100 cyklistek, téměř polovina závod nedokončila.

Zdroj: Cyclingnews
Foto: Cyclingnews, Ig T. Neumanová

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková