Tretry FLR nabízí prémiové funkce za rozumnou cenu

Představujeme prima dvojku na silnici i do terénu

Cenově dostupné cyklistické boty se obvykle označují jako „základní model“ nebo „vhodné pro začátečníky“ a často se musíte smířit s kompromisy, které výrobce volí pro snížení nákladů. To obvykle znamená více pásků na suchý zip nebo objemnější stahovací systém, který není pevný a při jízdě lehce povolí, volba materiálu i střihu, kvůli kterému je tretra těžší.

Dnes vám představíme dva modely izraelské značky FLR, na silnici i do terénu, které mají hodně příznivou cenu, ale nabízí prémiové funkce, které byste u low-endovových modelů nehledali.

Silniční tretry FLR F-11

Bílá barva je a bude elegantní a k silniční cyklistice se hodí. Kdo sleduje dokonalost barevného sladění s kolem, dresem i helmou, má volbu jasnou. I u treter FLR F-11 dominuje bílá, kdy výrobce oživil design v oblasti paty šedým a černým detailem.

Svršek boty je z bezešvého syntetického mikrovlákna, které poskytuje potřebnou flexibilitu. Fit tretry je středně široký, nabídne ale v oblasti špičky potřebný prostor pro prsty. Tenhle parametr ocení každý, kdo nemá úzké, štíhlé chodidlo. Příjemné při obutí je měkké polstrování jazyku.

Ve špičce jsou čtyři ventilační otvory, prodyšnost podpoří i perforace na jazyku a především na bocích tretry. Tím ale nekončíme. Pod špičkou najdete ještě jeden přidaný ventilační otvor, takže boty budou komfortní z hlediska větrání i pro jízdu v teplejším počasí.

Pro systém stahování používají tretry F-11 kolečko ATOP a ve špičce najdete jeden pásek na suchý zip. Stahovací kolečko umožní utažení po jemných dílcích, povolení je ve dvou krocích, kdy se stahování zcela uvolní. To je sice pohodlné při vyzouvání, ale nikoliv, když je potřeba trochu povolit tretru při jízdě.

Přestože nemá karbonovou podrážku, což je v této cenové hladině výjimečné, nylonová podešev R250, kterou výrobce zvolil pro své silniční tretry poskytuje dostatek tuhosti.

Vedle ceny, která je bez deseti korun tři tisíce, určitě potěší i váha tretry, ta je u velikosti 41 krásných 265 gramů. Výrobce nabízí tretry od velikosti 39, ale číslování má posunuté, takže oproti standardu je potřeba zvolit o číslo větší velikost.

Bikové tretry FLR F-70

Ani botky do terénu s logem FLR nezklamou. Stejně, jako u silničního modelu se můžete spolehnout na skvělý poměr ceny a funkčnosti, které tretry nabídnou. Design je na pohled hodně podobný silničnímu modelu, ať už jde o ventilaci či stahovací systém, ale další vlastnosti jsou přizpůsobeny náročnějším podmínkám, v kterých budou tretry používány.

Svršek je bezešvý a je na něj použité odolné mikrovlákno. Na špičce tretry je ochranná vrstva, která tretu jednak zpevňuje a zároveň má zabránit okopání při chůzi v terénu. Zpevnění najdeme i v oblasti paty. Tvar treter je opět vlídný k uživatelům, kteří nemají úzké chodidlo, oblast špičky nebude pro prsty těsná. Trochu mělčí je zahnutí v oblasti paty, záleží na konkrétním tvaru nohy, někomu se může boty při chůzi vyzouvat, někteří výrobci toto řeší protiskluzným materiálem uvnitř boty.

Systém šněrování je shodný jako u silničních treter, využívá kolečko ATOP a pásek na suchý zip v oblasti špičky.

Na špičce jsou ventilační otvory, oproti silničnímu modelu mají odolnější síťovinu, která tak snadno nepropustí vlhko a případné nečistoty. Prodyšnost podpoří další perforace na bocích tretry i na jazyku.

I u bikového modelu F 70 je nylonová podrážka M-250 se vstřikovanými skelnými vlákny, má v oblasti paty, po stranách a na špičce plastové bloky pro bezpečnou chůzi v terénu. Navíc nabízí možnost montáže odnímatelných hrotů.

Nabídka neonově žlutých treter F 70 je opět v široké velikostní škále, od 39 až do 47. Od tretry do terénu se očekává větší bytelnost a odolnost, přesto je váha modelu F 70 příjemných 340 gramů. Cenovka tu také drží sympatickou hladinu, o pouhých 90 Kč přesáhla hodnotu tří tisíc.

Informace o dostupnosti i dalších barevných variantách a modelech najdete na stránkách českého zastoupení Schindler nebo prodejnách Mojekolo.cz

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková