V Kutné Hoře odstartoval Český pohár. Masakr v bahně zvládla nejlépe Jana Czeczinkarová

Brutální podmínky změnily trať k nepoznání, závody se zkracovaly…

Kutná Hora hostila otvírák nejvyšší domácí soutěže Českého poháru horských kol.  Na extrémně bahnité trati si v elitní kategorii nejlépe vedla úřadující mistryně republiky Jana Czeczinkarová (Berria Vittoria Factory Team), plný počet pohárových bodů mezi juniorkami získala Slovenka Dorota Vojtíšková (Climberger sport team Trenčín. Parádním výkonem se blýskla kadetka Amálie Gottwaldová (CT Sport).

Zdejší trať má od závodníků hodnocení jako technicky nepříliš náročná, ale úvodní fyzicky náročné stoupání vždy ukáže, jak kdo vstupuje po zimně do sezóny připraven. Jenže tentokrát bylo vše dost jinak…

Charakter 3800 metrů dlouhého okruhu, na němž přibyly dvě krátké kamenité sekce, absolutně změnil několikadenní déšť. Bahno, kam se podíváš. Za deště, který zkropil závod juniorů, bylo alespoň několik úseků sjízdných. Vítr a trocha slunečních paprsků změnila povrch v lepivou hmotu, která se na kolo nabalovala a tak se pro ženské kategorie (elite, juniorky a kadetky) stal závod pekelným soubojem s nefungujícím, bahnem obaleným kolem. Pochodovalo se do kopce, klouzalo se mimo sedlo i ve většině sjezdů.

Jana Czeczinkarová si jede pro první letošní vítězství

Závod kategorie C1 přilákal na start i zahraniční konkurenci, přijely týmy z Polska, ze Slovenska, Německa, Maďarska, svou zástupkyni mělo i Švýcarsko. Při absenci olympioničky Jitky Čábelické, která dala přednost závodu v Nalles, se v elitní kategorii očekával souboj Němky Lii Schrievers a Izraelky Naamy Noyman, 43. a 47.  ženy UCI rankingu s úřadující mistryní republiky Janou Czeczinkarovou.

Jenže Jana, coby někdejší medailistka z cyklokrosové Evropy využila podmínek a nedala nikomu šanci. Hned v úvodním kole si vybudovala náskok před Terezou Tvarůžkovou (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín), v nájezdu do druhého okruhu je od sebe dělilo 23 vteřin, pak ale ztráta narostla na víc jak 4 minuty. V tu dobu měly mít před sebou ještě další dvě kola, ale v průběhu závodu hlavní rozhodčí upravoval, respektive snižoval pro jednotlivé kategorie původně předepsaný počet kol. Elita šla ze čtyřech na tři, juniorkám se z původních tří ubralo také jedno, jely shodně jako kadetky jen dvě kola.

Spokojenost vítězky

V závěrečném okruhu si Jana své vedení pohlídala a po necelé hodině a čtvrt projela vítězně cílem.

„Dnes se běhalo snad osmdesát procent trati. Sjezdy jsem zvládala docela bez problémů, výběhy s kolem na ramenou. Pojala jsem to tak spíše cyklokrosově a ve výbězích jsem asi nejvíce získávala. Byl to spíše závod kdo více vydrží, o vůli a hodně silový, protože kolo mělo rázem místo deseti snad dvacet kilo a na zádech to bylo znát. Vítězství jsem nečekala, ale vzhledem k tomu, že jsem jela doma, tak z toho mám velikou radost,“ řekla Jana.

Na dotaz, jak vypere svůj blátem pokřtěný mistrovský dres padla jasná odpověď: “Tak to asi nemá ani cenu zkoušet, půjde někam do vitríny, jako vzpomínka na dnešní bahenní vítězství“.

Tereza zdolává kamenitou pasáž

Poslední okruh výborně zajela na druhém místě finišující Tereza Tvarůžková, která nakonec hrozivě vypadající ztrátu čtyř minut dokázala stáhnout, v cíli se objevila za minutu a sedmnáct vteřin.

„Jana jela dnes skvěle, i kdybychom jeli o kolo víc, dopadlo by to stejně. Tohle byl náročný závod a já si ho prohrála v druhém kole, kdy jsem kolo tlačila místo toho, abych kolo nesla na zádech. Na vršku kopce jsem byla až pátá, tam jsem ztratila asi dvě minuty. Ale chci poděkovat servisnímu týmu, protože jejich práce v depu byla geniální a i díky nim jsem na stupních vítězů,“ hodnotila spokojeně Tereza.

Velké překvapení závodu - Helena Karásková

Spokojeností zářila na bronzové příčce matadorka Helena Karásková (Czech MultiSport Coaching). Někdejší vynikající běžkyně na lyžích a také terénní triatletka dokázala pokořit o generaci mladší soupeřky.

„Výsledek je to super, ale mě to spíš přijde vtipný. Ta trať byla strašná, já to celý obešla, bude se mi zdát o tlumiči, co mám otisknutej na rameni“, vtipkovala subtilní bikerka, která v únoru oslavila 44 narozeniny. „Některé sjezdy jsem sjela, ale často jsme musela zastavit a sundat bahno, abych mohla jet dál“.

Oprávněná radost Amálie Gottwaldové

V mladších kategoriích překvapila vynikající jízdou mladičká Amálie Gottwaldová (CP Sport), která nejenže dokázala porazit své soupeřky své kategorie, ale byla nejlepší i mezi juniorkami. To se podařilo i na druhém místě hodnocené Veronice Sedláčkové (Brilon Racing Team), která sice zaostala za Amálií bezmála 5 minut, ale i její čas na dva okruhy byl lepší, než první juniorky Doroty Vojtíškové.


Další pokračování Českého poháru horských kol XCO bude v samotném závěru dubna hostit Město Touškov.

Výsledky ženy Elite a U23

  1. Jana Czeczinkarová (Beria Vittoria) 1:13:08
  2. Tereza Tvarůžková (Express CZ Tufo Team Kolín) +1:17
  3. Helena Karásková Erbenová (Czech Multisport) +7:46
  4. Patricie Srnská (Dukla Praha) +9:05
  5. Gabriela Wojtyla (Superior Zator) +11:42

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková