Peggy míří na Balkán, musí zdolat 27 tisíc výškových metrů

Další výzva české ultramaratonkyně Markéty Peggy Marvanové

Známá česká ultrabikerka Markéta Marvanová se již zítra, v pátek 2. června postaví na start dalšího mezinárodního závodu v bikepackingu. Čeká ji 1380 km dlouhý Trans Balkan Race.

„Poslední podobný závod byly Míle loni v červenci. Od té doby jsem nic podobného nejela, strašně moc se těším, jak si zase zazávodím. Už mi to fakt chybělo.“ vrací se Peggy ke svému vítězství na závodě 1000 Miles Transczechoslovakia.

Závodníci vystartují ze slovinské Sežany a po 1380 km dorazí do Risanu v Boce Kotorské. Závod vede přes území Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a Černé Hory. Čas vítěze se odhaduje na pět až pět a půl dne. Limit pro zdolání trasy je 9 a půl dne. „Jak dlouho to pojedu to fakt nevím. Je to o něco kratší než Míle, budeme ale hodně mimo civilizaci, tak budu muset mít s sebou daleko více jídla a vody. V Čechách je obchod či benzínka na každém rohu. Balkán je hodně divoký a jede se převážně mimo města a v horách. Navíc tu byla válka.“

Základním rysem závodů v bikepackingu je to, že se závodí bez podpory – závodník si musí pomoci s tím co má a nemá k dispozici žádný podpůrný tým ani podporu zvenčí. Na trase závody jsou dva body se zázemím, kde se dá vyspat a najíst, jinak je to v rukou závodníků. “Povezu si spoustu energie v podobě cvrčků od Sens, energetického nápoje Edgar. Pak i regenerační aminodrink od Restart energy, to je moje ‘tajná’ zbraň. 

Hodně se mi osvědčilo, vozit sportovní stravy více, přestože jinde počítám každý gram. Když se otevírací doby obchodů nepotkají a není možné čekat, je to záchrana. Svou historicky nejhorší hladovou jízdu, která měla před 200km si pamatuji dodnes a nepotřebuji to už nikdy zažít,” popisuje Peggy a úsměvem a dodává raději se jde hned najíst. 

Balkán bude pro českou bikerku novým závodním prostředím. Ale s výbavou to nepřehání. “Moc toho měnit nebudu. Pravda, mám teď nové kolo, ale vyladěné je stejně dobře jako to původní. Povezu tentokrát i odpruženou vidlici. Jinak mám ale za ty roky osvědčenou výbavu, oblečení i nejrůznější vychytávky.  Při závodě tak nebudu skoro nic měnit. Budu spoléhat se na to, co vím, že funguje.”

Začátek letošní sezóny u Peggy neprobíhal podle představ. V únoru na MS v Adventure Race čelila velkému zklamání v týmu, když se dva členi rozhodli závod vzdát. Start přípravného závodu Moravia zrušila kvůli nemoci. “Co systematicky trénuji s trenérem, snažím se myslet dopředu a účast v závodě jsem odřekla. Nechtěla jsem aby mi rýmička narušila tréninky a přípravu na hlavní závody letošního roku.” A tím bude právě Trans Balkan Race a Silk Road Mountain bike race v Kyrgyzstánu. Nutno podotknout, že před dvěma týdny si Peggy přípravný závod přeci jen střihla, když s přítelem závodila na 13 hodinovém Hannah EPO Survival, mistrovství ČR v přírodním víceboji dvojic. Tam společně vybojovali 2. místo.

 

Trans Balkan Race bude nejen velký závod. Bude i ostrým testem na závod v Kyrgyzstánu. “Může mi hodně napovědět a přiblížit prostředí, ve kterém budu závodit v Kyrgyzstánu. Tam bude vše ale ještě náročnější. Jeho trasa je ještě delší a extrémně kopcovitá. Je tam ještě méně civilizace a hlavně vyšší nadmořská výška, tedy i větší zima,” srovnává Peggy.

Závodníci na Trans Balkan rádce vystartují v pátek 2. června v 8 ráno a sledovat je můžete on-line zde. Českou republiku zde reprezentují i další jezdci: Robert    Michal, Martin  Novák, Petr Jirousek a  Michal Hampl.

 

Trans Balkan Race bude možné sledovat online na tomto odkazu: https://cs.follow.me.cz/tracking/TBR2023/

Autor: TZ, foto: archiv Peggy M.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková