Jakuszyce forever! Užijete si tu i v létě

Na skok k sousedům aneb Tam kde mají cyklisty opravdu rádi!

Jakuszyce, místo sportovním duším zaslíbené. Pokud jste dosud tuhle lokalitu, která se nachází v sedle na česko polských hranicích, asi 3 km od Harrachova spojovali se zimním obdobím, tak zbystřete.

Možnost strávit červencové parné dny blízko horám otvírá prostor užívat čas v sedle kola, aniž by se člověk koupal ve vlastním potu a riskoval úpal. Já jsem při jedné takové vyjížďce projížděla polskou stranu Jizerských hor a zastavila se ze zvědavosti na stadionu v Jakuszyci.  Reportáž plnou nadšení ze zimní návštěvy jsme sdíleli v článku “Pozvánka k sousedům..”.
Co nově zbudovaný stadion nabídne letním hostům? Po pár minutách jsem měla jasno…tady prostě o sportovně laděné návštěvníky opravdu mají zájem.

Cyklisto, vítej!

První, co upoutalo moji pozornost už zdálky byly mycí stojany. Moderní design, odhaduji, že to bude klasická wapka. Na mince? Žetony? Kdepak. Zdarma. Bližší prozkoumání mi udělalo ještě větší radost. Sprchová hlavice nabízí několik možností nastavení proudu vody, takže si volíte podle toho, kterou část kola zrovna myjete.Jednoduchý, ale velmi praktický je i držák kola. Svůj bike umístíte do drážky a pak jednoduše zabezpečíte přední kolo hliníkovým úchytem.

Takže, když přijedeš autem, se svým kolem, po projížďce máš za pár minut umyto a starosti, jak ochránit kufr auta od zabláceného či zaprášeného biku neexistují.

Na stadionu před půjčovnou, ale také na trati (my objevili na odpočívacím místě, kde vyjíždí singltrail z lesa na cestu) nechybí servisní pointy. Kvalitní velká pumpa a všemožné nářadí k opravě kola – vše pěkně schované před deštěm, nachystané pro toho, kdo bude potřebovat.

Půjčovna je tu také, exkluzivitu získal Scott

V prostoru, kde v zimě najdete stovky lyží Rossignol plus další doplňky pro oblíbené běžecké lyžování, přes léto vládnou kola. Exkluzivitu tu má značka Scott a nutno ocenit, že tu vedle elektrokol různých úrovní nechybí ani slušná nabídka pro ty, co chtějí jezdit za své. Jen namátkou zmíním modely 2023 celoodpruženého Sparku.

Půjčují se tu i helmy, plus je v nabídce doplňkový prodej. Takže kdo dostane spontánní nápad projet se po hřebenech v lehkém terénu i profilu (spousta cest je asfaltových nebo šotolinových), stačí mu jen vlastní sportovní boty.

Baví tě jízda na singltrailu? Máš ho mít!

Kdo nechce jezdit kilometry po tradičních cestách, které zná ze zimy a které jsou z hlediska terénní obtížnosti hodně jednoduché, může se vyžít na zdejším singtrailu. Začátek je zhruba kilometr od stadionu, kdy se z hlavní cesty Dolny dukt zanoříte do lesa.

Charakter je podobný tomu, co nabízí známá oblast Singltrek pod Smrkem. Žádné záludnosti, chvíli se vezete dolů, pak pomocí serpentin stoupáte, občas pozornost prověří pár kamenů nebo lávka.  Trail má dvě části, pokud vás přepaden únava, lze se po výjezdu na asfaltovou cestu, směřující k lomu obrátit a téměř bez šlapání vrátit na stadion.

Druhá část je situovaná do lesa, který padá až do Sklarske Poreby, ale nebojte, žádné rekordy v překonávání nastoupaných metrů se nekonají.

Zábava i bez kola

Na cestách vedoucích kolem stadionu je položen kvalitní hladký asfalt, takže dává logiku, že je tu i půjčovna kolečkových lyží. I hobík si může na téměř rovném, zhruba kilometrovém okruhu vyzkoušet tuhle letní zábavu, která je pro nejlepší lyžaře denním chlebíčkem v rámci přípravy na zimní sezónu.

Když přijde čas na relax a doplnění energie, i v tu chvíli najdete vše v zázemí areálu. O příjemné samoobslužné restauraci jsme psaly v zimní reportáži, k dispozici je v patře restaurace s obsluhou a pro potřebný odpočinek jsou venku připravená lehátka.

Tak až vás cesta zavede tímto směrem, určitě stojí za to i teď, v létě Jakuszyci navštívit. My měli štěstí nejen na krásné počasí, ale užívali si i velmi poklidný nedělní podvečer. Kouzlo Jizerských hor a pohled na hřeben protilehlých Krkonoš nabíjí.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková