MČR: Bedřichovskou trať prolétla nejrychleji Adéla Holubová, titul v elitě patří Jitce Čábelické

Adéla Holubová ovládla domácí šampionát, elitní titul pro Jitku Čábelickou, obhájkyně zlata Jana Czeczinkarová brala bronz

Mistrovství České republiky a závod Českého poháru v cross-country horských kol, 22. července 2023, Bedřichov u Jablonce nad Nisou.

Dobojováno! V jizerskohorském středisku v Bedřichově se udělovaly tituly národních šampionů. Nejdůležitější domácí závod roku přinesl překvapení, nečekané radosti, smůlu i defekty a velmi bojovné výkony.

Za takřka ideálního počasí i podmínek, kdy noční déšť nenechal žádnou stopu ani na technickém kořenovém sjezdu vedle sjezdovky se hodinu a půl po poledni pustily do boje elitní ženy, společně s kategorií do 23 let, s dvouminutovým odstupem pak juniorky, následované kadetkami.

V závodě žen byla největší favoritkou zkušená Jitka Čábelická (Gapp Systém-Kolofix), která získala tituly v elitní kategorii v letech 2018 -2021, jen vloni se musela sklonit před Janou Czeczinkarovou.

Jitka šla hned od zaváděcího okruhu na čelo, ale držela se ji Adéla Holubová (Rouvy Specialized), věkem stále závodnice U23. Právě ona byla černým koňem závodu, před dvěma měsíci, ve vynikající formě si na SP v Novém Městě na Moravě zlomila ruku a měla dvouměsíční závodní pauzu. „Nejprve jsem jezdila na trenažeru, pak na silnici, v terénu bez omezení jezdím dva týdny,“ svěřila se Adéla krátce před mistrovstvím.

Do poloviny závodu to byla na čele malá přetahovaná, v jednu chvíli už si Jitka najela náskok ke dvaceti vteřinám, ale Adéla se jí dokázala znovu přiblížit. V čtvrtém kole ze sedmi došlo k zvratu, nejprve Jitka v technickém sjezdu dojela dvě pomalejší kadetky a musela zvolnit. V ten okamžik ji Adéla dojela na kontakt, a vzápětí si udělala menší náskok, který postupně navyšovala. 

Při průjezdu do posledního okruhu bylo jasné, že pokud do boje nezasáhne technický problém, z absolutního vítězství se bude radovat Adéla Holubová, která zároveň získá i titul mistryně republiky v kategorii do 23 let.

Po necelé hodině a půl projela závodnice Rouvy Specialized s rukama nad hlavou a právem získala ohromný potlesk přítomných diváků.
V rozhovoru pro ČT Sport pak řekla: „Nečekala jsem, že vyhraju absolutně, navíc s tak velkým náskokem. Dva měsíce jsem nezávodila, nevěděla jsem vůbec, jak to půjde. Je to splněný sen, stejně jako to, že jsem si vyjela nominaci na mistrovství světa. Teď se budu cíleně připravovat právě na tenhle velký závod, ráda bych tu zajela do desítky,“ popsala své plány vítězka.

S téměř dvouminutovou ztrátou přijela do cíle Jitka Čábelická, které patří titul v elitě.

„Je to takový hořkosladký titul. Dělala jsem moc chyb, nedařilo se mi v technice. A ani výkonově to nebylo ono, mám za sebou náročné soustředění směrem k mistrovství světa,“ zmínila Jitka svůj program z minulých dvou týdnů. „Pořád je to ale titul v elitě. Navíc Adélka jela výborně a vyhrála naprosto zaslouženě,“ vysekla poklonu k své mladší soupeřce.

 

O další dvě medaile v elitní kategorii se v napínavém souboji praly dvě bikerky, obhájkyně titulu Jana Czeczinkarová (Berria Vittoria) a v současné době specialistka na maratony Karla Löffelmann (dříve Štěpánová), hájící barvy ČS Accolade. Víc sil měla Karla, která si tak nadělila nečekané stříbro. „Příprava úplně ideální nebyla, jela jsem etapový závod MTB Trilogy, což je slušnej nářez. Ale vůbec nelituju. Ze začátku to na mě bylo až příliš rychlý, intenzivní. Ale zas jsem tady využila tu sílu z etapáku,“ spokojeně komentovala zisk medaile Karla.

Obě eliťačky ale překonala druhá v kategorii žen do 23 let Simona Spěšná, která se na třetím místě v absolutním pořadí pohybovala od druhého okruhu závodu. Jako prvoročařka v této kategorii si vyjela nominaci na nadcházející světový šampionát.

„Chci strašně moc poděkovat všem, co mě podporují ve chvílích, kdy to nejde. A samozřejmě co mě tu dnes hnali vpřed, kdy se mi dařilo. Jsme moc spokojená,“ podělila se o emoce Simča.

Právě souboj žen do 23 let byl atraktivní nejen z pohledu bojů o medaile, ale i právě kvůli nominaci na MS v Glasgow. Před závodem bylo rozhodnuto, že z širší nominace čítající šestici závodnic si jistotu startu zajistí čtyři nejlepší z domácího šampionátu. Těmi byly nakonec vedle Holubové a Spěšné ještě Aneta Novotná (Aspire Opportunity Brno) a Patricie Srnská (Dukla Praha). 

Mezi juniorkami si zajistila suverénní vítězství Eliška Hanáková (Hanak Sisters), před Kateřinami Bayerovou (Rouvy Specialized) a Duškovou (Czech Multisport Coaching).

Kadetkám vévodila Lucie Grohová, která finišovala před Amálií Gottwaldovou a Barborou Bukovskou. /

Výsledky:

 

Ženy Elite

 1. Jitka Čábelická (GAPP System Kolofix) 1:29:03
  2. Karla Löffelmann (Česká spořitelna Accolade) +2:38
  3. Jana Czeczinkarová (Berria Vittoria) +3:27
  4. Barbora Vojta (Cgallenge One) +4:13
  5. Tereza Tvarůžková (Express CZ Tufo Team Kolín) +5:08

Ženy U23

 1. Adéla Holubová (Rouvy Specialized) 1:27:19
  2. Simona Spěšná (jb Brunex Superior) +2:30
  3. Aneta Novotná (Aspire Opportunity Brno) +4:01
  4. Patricie Srnská (Dukla Praha) +4:32
  5. Nela Viktorová (Rouvy Specialized) +6:11

Juniorky

 1. Eliška Hanáková (Hanák Sisters) 1:07:20
  2. Kateřina Beyerová (Rouvy Specialized) +1:04
  3. Kateřina Dušková (Czech Multisport Coaching) +2:30
  4. Adéla Pernická (Bike Pro Racing) +3:04
  5. Karla Nováková (Jaroslav Kulhavý Cycling Team) +3:52

Kompletní výsledky ZDE

 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková