Odstartovala Tour de France Femmes 2023, souboj dvou největších favoritek slibuje drama, které předvedlo duo Vingegaard-Pogačar

Annemiek van Vlueten nebo Demi Vollering? V neděli odstartovala ženská verze Tour de France, která po osmi etapách vyvrcholí časovkou

Annemiek van Vlueten nebo Demi Vollering?  Dvě dámy, jejichž jména se nejvíce skloňují v souvislosti s vítězstvím letošního ročníku Tour de France Femmes 2023. Nutno hned v úvodu zmínit, že pro prvně jmenovanou jde o rozloučení s dlouhou a veleúspěšnou závodní kariérou. 

Olympijská vítězka z Tokia a čtyřnásobná světová šampionka (loňský titul vyhrála fantastickým způsobem a se zlomenou rukou), a také vítězka premiérového ročníku novodobé podoby Tour de France Femmes je odborníky i soupeřkami pasovaná na největší kandidátku na vítězství.

Trasa, respektive hodně rozmanitý a kopcovitý profil závodu, jí bude sedět.  Umí jít na hranici svých možností, čím náročnější stoupání, tím lépe pro ni. A přesně toho se dočká v předposlední etapě, kdy na závodnice čeká brutální etapa v Pyrenejích. Stoupání Col d´Aspin a Col du Tourmalet, to jsou dva kopce v délce 12, resp. 17 kilometrů. První má průměrným sklonem 6,5 procenta, druhý 7,3 procenta.  Do karet ji hraje i závěrečná časovka, kterou nizozemská závodnice také umí, vždyť je dvojnásobná mistryně světa.

Její hlavní soupeřkou bude její krajanka Demi Vollering. Úřadující šampionka Nizozemska prožívá fantastickou sezonu, na svém kontě má letos už třináct vítězství. Jen namátkou: vyhrála Strade Bianche, Kolem Flander, Amstel Gold Race, Valonský šíp či Lutych-Bastoň-Lutych.

Kvůli přípravě na Tour de France Femmes vynechala italské Giro a vložila do svého programu vysokohorskou přípravu. Bude to na Annemic stačit?

 

Pořád jde ale jen o sport, do hry mohou vstoupit i další faktory. Mezi všestranné a konkurence schopné závodnice patří zkušené Katarzyna Niewiadoma, Elisa Longo Borghini či Cecilie Uttrup Ludwig. Odborníci však zmiňují, že by bylo velkým překvapením, kdyby se bitva o žlutý dres odehrála v jiné než nizozemské režii.

Po dvou úvodních etapách se pohybují obě favoritky se shodnou ztrátou necelé minuty na čtvrtém, resp. osmém místě za průběžně vedoucí ženou Lotte Kopecky. Ale velké kopce teprve přijdou….

Za kolik?
Vítězka závodu získá 50 tisíc eur, šampion mužské Tour de France dostane 500 tisíc eur. Částka určené na odměny při Tour de France Femmes 2023 je 250 tisíc eur, pro mužský peloton bylo připraveno 2 288 450 eur.

Program Tour de France Femmes 2023

1.etapa: Clermont-Ferrand – Clermont Ferrand (124 km) – rovinatá
2. etapa: Clermont Ferrand – Mauriac (148 km) – kopcovitá
3. etapa: Collonges-La-Rouge – Montignac-Laxcaux (147 km) – rovinatá
4. etapa: Cahors – Rodez (177 km) – kopcovitá
5. etapa: Onet-le-Chateau – Albi (126 km) – rovinatá
6. etapa: Albi – Blagnac (122 km) – rovinatá
7. etapa: Lannemezan – Col du Tourmalet (77 km) – horská
8. etapa: Pau – Pau (22 km, časovka)

Celkem cyklistiky pojedou 956 kilometrů v 8 etapách a nastoupají přes 11 000 výškových metrů!
Na startu závodu bude 22 týmů a 154 závodnic. Ve srovnání s prvním ročníkem mohou týmy nominovat sedm místo šesti cyklistek. Závod zamíří z Centrálního masivu na jih Francie.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková