Pokud mi to bude přinášet radost a zábavu, říká slovenská veteránka Števková, která si dojela pro 23 titul v cross country

Slovenská bikerka Janka Keseg Števková oslavila v únoru 47. narozeniny. A před týdnem na domácím šampionátu ukázala všem mladším záda a dojela si pro další titul

Zatímco na českém národním šampionátu zamíchaly pořadím v elitě výrazně závodnice do 23 let (reportáž najdete zde), u našich slovenských sousedů je situace výrazně jiná. Své obrovské zkušenosti, umění i stále vysokou formu přetavila v titul šampionky sedmačtyřicetiletá Janka Keseg Števková. Tady je její krátké ohlédnutí.

„Od té doby, co závodím, jsem do své sbírky přidala přes 50 slovenských mistrovských titulů v kategorii Elite ženy v různých cyklistických disciplínách.

Můj úplně první závod jsem absolvovala na půjčeném kole ve Starém Smokovci v roce 1996. Byl to otevřený závod lyžařských instruktorů, které jsem i vyhrála. A moji premiéru na Mistrovství Slovenska v mtb xco v roce 1998 na Štrbském plese jsem přetavila v první titul,“ vzpomíná Janka na pěkně zaprášenou historii.

„O víkendu jsem to po 25 letech opět dokázala ve dvou disciplínách, mtb cross country a short tracku. Páteční eliminátor jsem vypustila. Přece to je více kontaktní disciplína pro mladší ročníky.  Závodilo se v Poráčské dolině na východě Slovenska a sešli se zde skoro všichni příznivci horské cyklistiky na Slovensku,“ doplňuje k domácímu šampionátu.

 

„Moji sbírku domácích titulů bych rozdělila následovně.

Třiadvacet titulů v horské cyklistice v disciplíně cross country, devět titulů v maratónské disciplíně, šest titulů v eliminátoru.  Horská cyklistika je sport s krátkou historií, disciplíny přibývaly postupně.

V minulé sezóně jsem vybojovala první titul v nové cyklistické disciplíně gravel. Dařilo se mi i v silniční cyklistice, královnou všech cyklistických disciplín, mám tu dva tituly v závodech jednotlivců, tři tituly v časovce jednotlivců a dva tituly v časovce do vrchu. Zavítala jsem i do zimního cyklokrosu, kde jsem získala sedm mistrovských titulů,“ mapuje svou obrovskou sbírku slovenská univerzálka.

 

Janka se také věnuje trénování, spolupracuje s Martinou Krahulcovou, s kterou absolvovala už 2x legendární Cape Epic.

„V letošním roce jsem se představila na etapovém závodě Cape Epic spolu s Martinou Krahulcovou, kde jsme obsadili skvělé 5.místo a vylepšili si o jedno místo loňské umístění.

Na Mistrovství Evropy ve francouzském Laissac jsem obsadila 13.místo, Martina skončila 14. A na našem šampionátu byla Martina druhá,“ doplňuje výsledky mladé bikerky.

Janka Keseg Števková ještě předloni absolvovala řadu SP v cross country, nyní se víc přesunula do maratonského prostředí.

„Program si tvořím sama. Kombinace disciplín mi zajišťuje pestrost a vytvoření závodního programu při nižších nákladech bez potřeby velkého cestování. Je to i proto, že nejsem členkou profesionálního týmu nebo státního sportovního střediska, zaměřených na některou z disciplín.

Vnímám, jak závodů MTB cross country na Slovensku postupně ubývá. Vytratily se menší poháry a ligy. Slovenský pohár tvořily vloni čtyři závody. I to je jedna z příčin, proč já sama pořád kombinuji několik disciplín, i když právě na horském kole miluju to, že trávíte spoustu času mimo provoz, v přírodě. A také nepotřebujete oproti silnici podporou velkého týmu,“ zamýšlí se nad současným stavem.

„Cyklistika je můj životní styl. Sportuji v rozumné míře. Zbytečně neriskuji, nepřeceňuji své schopnosti. Klasickou sportovní profesionální kariéru nedělám, nemám vlastně s čím skončit. Proto jsem v cyklistice tak dlouho. Pokud budu v kondici a zdravá, budu závodit, pokud mi to bude přinášet radost a zábavu,“ uzavírá své ohlédnutí slovenská matadorka.

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková