V Bedřichově začíná domácí šampionát v cross country. Vezme si zpět titul Jitka Čábelická?

Nejdůležitější víkend domácí bikové sezóny je tu. Dnes odpoledne začíná boj o domácí tituly v cross country. Mezi ženami je největší favoritkou Jitka Čábelická, do závodního kolotoče se vrací Adéla Holubová, která chce uspět mezi třiadvacítkářkami

Je to tu. Boj o domácí tituly. Mistrovství České republiky v cross country hostí Bedřichov. Český šampionát se zde jede již potřetí, Na bedřichovské trati se pojede cross country podvacáté, jeden covidový rok byla nucená pauza.

Trať závodu charakterizuje těžký výjezd po místní sjezdovce, po kterém následuje náročný kořenový sjezd. Právě tohle místo je divácky velmi atraktivní. Nebudou chybět ani klasické kamenité průjezdy v blízkosti stadionu. Celková délka okruhu je 3 320 metrů a za jeden okruh jezdci nastoupají 128 metrů.

„Trať je z 90 procent stejná, jsou tam nějaké drobné úpravy. Pojede se pumptrack, je tam umělý skok a nová sekce rock garden. Závodníky prověří jak fyzicky, tak po technické stránce. Závody může hodně ovlivnit i počasí, které je na horách nevyzpytatelné. Už jsme tu zažili totální liják, kdy se sjezdy musely běhat, měli jsme i bouřku a taky extrémní vedro. Někteří si mě dobírají, že už nám chybí jen sníh,“ řekl k trati ředitel závodu Miloslav Hollósi.

Karla Štěpánová zdolává zkušeně obtížný kořenový sjezd

Program českého šampionátu odstartuje dnes v 15:00 atraktivní závod štafet. O hodinu později se na start postaví e-bikeři. Sobotní program započne v 9:30 závody kadetů, masters a expertů, v 11:00 se na start postaví junioři, ve 13:30 elitní ženy, ženy u23, juniorky a kadetky. V 15:30 přijde na řadu vrchol programu – závod elitních mužů. Neděle pak bude patřit závodům mládežnických kategorií.

 

Zopakuje si Jitka vítězné gesto a znovu oblékne mistrovský dres? Letošní výkony ji k tomu předurčují

V závodě žen je největší favoritkou Jitka Čábelická (GAPP System Kolofix), čtyřnásobná šampionka, která má v letošním roce stabilní formu a jistě bude chtít získat zpět domácí titul i dres domácí mistryně. Ten ji totiž vloni „sebrala“ Jana Czeczinkarová, v letošním roce hájící barvy týmu Berria Vittoria. Z elitních žen uvidíme na startu Barboru Vojtu (UNNO), která si opět naplánovala zajímavou kombinaci, v sobotu pojede MČR v cross country a v neděli ji čeká mistrovství republiky v enduru v Jeseníkách.

Nebude chybět ani maratonská specialistka Karla Löffelmann (Česká spořitelna Accolade), o medaili se bude chtít poprat i Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ Tufo Team Kolín), která se po zranění vrátila opět do plného tréninkového procesu.

Silná formace závodnic do 23 let, zatím bez Adély Holubové. Tak která bude nejrychlejší?

Zajímavý souboj se dá očekávat v kategorii do 23 let, kde je silná a poměrně vyrovnaná pětice závodnic. Skvělou výkonnost potvrzuje v letošním roce Patricie Srnská (Dukla Praha), bezpochyby výborně připravená přijede i Simona Spěšná (jb Brunex Superior). Do boje o titul a medaile budou chtít zasáhnout i závodnice týmu ROUVY Specialized Zuzana Šafářová a Nela Viktorová.

A nesmíme zapomenout na jejich týmovou parťačku Adélu Holubovou, která před časem doléčila svou zlomeninu z novoměstského světového poháru a dle jejích slov už jezdí v terénu bez jakéhokoliv limitujícího omezení.

Program – MČR XCO Bedřichov 2023

Pátek 21. července 2023

15:00 Štafety

16:00 E-bike

 

Sobota 22. července

9:30 – kadeti, masters, expert

11:00 – Junioři

13:30 – Ženy Elite, U23, juniorky, kadetky

15:30 – Muži elite, U23

Neděle 23. července

8:30 – 14:45 – mládežnické kategorie

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková