Zuzana Šafářová překvapila na ME i sama sebe

Mladá závodnice z týmu Rouvy Specialized stoupá výkonnostně krůček po krůčku vzhůru, na ME zajela nejlepší výsledek

V portugalské Anadii se konalo ME kategorie U23 a juniorů. (podrobný report najdete na partnerském webu mtbs.cz). Do programu byl zařazen i short track elitních kategorií a nechyběla ani štafeta. Právě v short tracku se blýskla Simona Spěšná výborným 7.místem, na zdejší trati vybojovala v loňském roce evropský titul v juniorkách. V olympijském cross country se jí už tolik nedařilo, i tak jsou výkony nejmladší bikerky v kategorii (Simona se narodila v prosinci) velkým příslibem do dalších sezón.

Simona Spěšná bojuje v short tracku

V této disciplíně jsme měly silný ženský tým, na start se postavila pětice bikerek. Velmi pěkný výkon předvedla závodnice ze stáje Rouvy Specialized Zuzana Šafářová, která v nabité konkurenci dokázala vybojovat 14. místo a od top ten ji dělila třičtvrtě minuta.

„V Anadii jsem byla už vloni, takže byla výhoda že jsem znala trať a věděla jsem, jak závod jet. Trať je hodně technická, hodně skoků dropů a zatáček. Bylo tam ale i hodně rovin, které mi sedí. Dokážu si tam i trošku odpočinout,“ popsala Zuzka své předchozí zkušenosti.

„Kvůli velkému teplu jsem nepřeháněla rozjetí, abych se zbytečně nevysílila. Měli jsme hodně chladících prostředků – ručníky, vesty.. což hodně pomohlo, bylo přes 30 stupňů a myslím že teplo hodně ovlivnilo celý průběh závodu,“ pokračovala.

Zuzka si s technikou rozuměla

„Závod jsem dobře odstartovala, to bylo hodně důležité být vepředu od začátku, protože trať je brzy hodně úzká. Pohybovala jsem se první dvě kola dost vepředu, až mě udivovalo, že tam s nimi vydržím. V půlce závodu mě dojela skupinka holek a cukly mi. Ale já se soustředila na to, abych jela svoje tempo, nechytala jsem žádný nástupy, protože jsem se bála, že by mě to popravilo a vyplatilo se!

České naděje do 23 let: (zleva) Simona Spěšná, Zuzana Šafářová, Aneta Novotná, Nerla Viktorová a Patricie Srnská

V posledních kolech jsem začala stahovat, ale už se mi nepovadlo dostat se o víc pozic dopředu. Nakonec jsem dojela na 14. místě, což je pro mě neuvěřitelnej výsledek. Jsem strašně ráda že to vyšlo do topv15. Nedokážu ani popsat slovy jakou mám z toho radost, nikdy jsem se totiž k podobnému výsledku v takové konkurenci nepřiblížila,“ nadšeně hodnotila svůj výsledek Zuzka, která byla nejlepší českou závodnicí v cross country.

Nezklamaly ale ani další české reprezentantky, na 16. místě dojela Aneta Novotná, 18. Simona Spěšná, 21. Nela Viktorová. Třiadvacátá příčka asi trochu mrzela Patricii Srnskou, která o týden dříve slavila 19.místo na SP ve Val di Sole.

Titul brala suverénka letošní sezóny Dánka Sofie Pedersen, která nadělila druhé v pořadí víc jak minutu a půl. 

Už za necelé dva týdny čeká všechny závodnice nejdůležitější domácí klání – v jizerskohorském Bedřichově se jede Mistrovství ČR horských kol.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková