Královna Demi Vollering. Tour de France Femmes má suverénní vítězku i tým

Loučení Annemiek van Vlueten překazila její krajanka Demi Vollering

Druhý ročník novodobé Tour de France Femmes má svou královnu. Stala se jí Nizozemka Demi Vollering (SD Worx), která si po loňském druhém místě dojela pro suverénní triumf. Její největší rivalka Annemiek van Vleuten, která měla o 14 let mladíš krajanku nejvíc zlobit obsadila zklamaná až třetí místo.

„Nebyla jsem to já. Zažívám zklamání, obrovské zklamání. Nebyla to moje obvyklá úroveň,“ zhodnotila svůj výkon. Její loučení s profesionální kariérou, ozdobenou čtyřmi tituly světové šampionky, zlatou olympijskou medailí a mnoha vítězstvími v ženské World Tour, tak dostalo hořkou pachuť.

Na Demi Vollering nestačila v královské etapě, ani v závěrečné časovce. Byla to právě horská sobotní etapa, kde sympatická blondýnka Demi Vollering udělala rozhodující krok k triumfu, kdy doslova deklasovala soupeřky při výstupu na Tourmalet. Vyhrála o necelé dvě minuty před Katarzynu Niewiadomu a dvě minuty čtyřiatřicet vteřin právě před Annemiek van Vlueten. Demi zároveň oblékla žlutý dres, který přebrala od týmové kolegyně Lotte Kopecky, která ho do té doby vezla.

 V závěrečné časovce na 22,6 km si šestadvacetiletá členka týmu SD Worx si pojistila celkové prvenství druhým nejlepším časem. Loňská vítězka Annemiek van Vleuten na nejlepší nestačila, a tak v celkovém hodnocení skončila až čtvrtá se ztrátou téměř čtyř minut.

Emoce vítězky krátce po dojetí závěrečné časovky

Pro životní vítězství si Vollering dojela navzdory tomu, že v páté etapě dostala penalizaci 20 sekund za jízdu v háku za svým týmovým vozem. Šéf její stáje Danny Stam byl následně ze závodu vyloučen za nebezpečné předjíždění a nevhodné komentáře.

Nutno vyzdvihnout i sílu týmu SD Worx, jehož barvy hájí Demi Vollering. Nizozemská formace pod vedením sportovní ředitelky a bývalé vynikající závodnice Anny van der Breggen si závod doslova podmanila, když si připsal vítězství hned ve čtyřech etapách. Lotte Kopecky získala úvodní etapu, Lorena Wiebes třetí, Demi Vollering sedmou a Marlen Reusser závěrečnou osmou.

 

Blíží se světový šampionát, který je součástí jedenáctidenního společného mistrovství světa téměř všech cyklistických disciplín. Závod žen s hromadným startem se jede v samotném závěru 13. srpna 2023 v okolí  pořadatelského města Glasgow. Obhájkyní titulu je Annemiek van Vleuten, ale ta se nechala slyšet, že lídrem nizozemské reprezentace bude Demi.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková