Lákají vás NEJ? Užijte si flow trail na Kaiserburgu

Pozvánka na nejdelší trail v Evropě!

Léto se nám přehouplo do druhé poloviny, ale prostoru pro zážitky je ještě spousta. A když se jedná o ty cyklistické, tak ty své kouzlo mají i v čase babího léta. Je ale nutné přiznat, že při jasné či polojasné obloze získávají ještě jiný rozměr. Bonusem jsou úchvatné rozhledy, v našem případě při dobré konstelaci zahlédnete pohoří Vysokých Taur a zasněžený vršek Grossglockneru, hřeben julských Alp, s dominantním velikánem Triglavem. Ale tohle není ten hlavní důvod. Tam na vršku hory Kaiserburg to vše teprve začíná.

Korutany nejsou sice z Čech „co by kamenem dohodil“, ale rozhodně těch pár hodin cesty navíc stojí za to. Nejjižnější a údajně také nejslunečnější rakouská spolková země nadchne krásnou přírodou, kdy máte ideální možnost kombinovat aktivity v horách s koupáním v jezerech s příjemně teplou vodou (a samozřejmě průzračně čistou).

Krásný kraj, s výrazně menším množstvím lidí i v turisty vyhledávaných lokalitách. Propagační materiály zaměřené na cyklistiku lákají do Korutan i na nejdelší trail v Evropě. Hladký, jezdivý, s úžasnými rozhledy. Na 15 kilometrech sklesáte téměř 1000 výškových metrů.

Místem nástupu na lanovku, která vás vyveze na Kaiserburg do výšky 2O40 metrů je lázeňské městečko Bad Kleinkirchheim. Kromě vyhlášených termálních lázní má tato oblast další NEJ, jde o největší lyžařské středisko v Korutanech. Mimochodem právě zde natrénoval spoustu hodin a závodních branek legendární lyžař Franz Klammer, rodák z 20 km vzdáleného Mooswaldu. Ale zpět do sedla…

Trail začíná kamennou bránou na horní stanici lanovky a hned první klopenky potvrzují, že tu půjde o velkou zábavu. První část 15 km flow trailu bych nazvala panoramatickou. Některé zatáčky nedovolují velkou rychlost, minimálně při první jízdě, kdy je nutné otestovat, co zdejší povrch dovolí. A právě nádherné výhledy na údolí i na protější hory občas kradou koncentraci. Je tu ale dost míst, kde lze bezpečně zastavit a koukat, fotit.

Trail je rozdělený na 5 sekcí, v té druhé je i část v hodně mírném sklonu, kde si lehce zašlapete. Pak vás ale pohltí další várka perfektních klopenek a flow, co vás chytne nemusíte přerušit až dolů. Jenže – jde ještě o sakra dlouhý kus, takže kdo chce, může využít osvěžení v Maibrunnhütte, kde je také samozřejmě servisní point pro opravu případných technických problémů na kole. Relax na dřevěných lehátkách s výhledem na v dálce tyčící se julské Alpy je bonusem.

Střední část vás už zavede do lesa, nejprve vás obklopí světle zelený porost s modříny, pak prosvištíte po prosekané a prosluněné pasece, rychle střídající se klopenky vám nabídnou pocit jízdy na tobogánu. Tuhle pasáž pak vystřídá rovnější úsek, kde si zas můžete dle chuti poskočit anebo terénní vlny snadno propružit. Obtížnost tu určuje rychlost a vaše chuť.

Závěr trailu opět nabízí různorodost, chvíli v hlubokém lese, pak přejezd přes silnici a točíte se zas a znovu. Při pohledu do údolí na střechy domů v Bad Kleinkirchheimu máte pocit, že to nikdy neskončí. Vyplavené endorfiny dávají zapomenout unaveným rukám od řízení, ale i brždění. Jede se znovu!

Stavbu trailu měl na starost Angličan Tommy Squibb a jeho firma, specializující se na trailbulding. Nákladní auta absolvovala kolem tisícovky jízd, aby na celou trasu přivezly 15 000 tun štěrku. Celková investice dosáhla částky jeden milion Euro.

Díky tomu, že trail je hladký a občas prudké klopenky jsou poměrně velké a nabízejí ve středu prostor k pomalejšímu průjezdu, zvládnou jízdu i začátečníci, jen je potřeba si naordinovat dostačené množství odpočinkových pauz. Výhodou je (nebo alespoň v době naší návštěvy), že tu není velká koncentrace bikerů, takže nezažíváte stres, že vám někdo hupsne na záda, když pojedete pomalu.

Při tvorbě téhle bikerské radosti se samozřejmě nezapomnělo ani na malé bikery. U dolní stanice lanovky je na ploše cca 1000 m tréninková zóna s jednoduchými i pohyblivými dřevěnými překážkami, nechybí tu moderní pumptrack.

Bonus pro trénované? K horní stanici lanovky vede i pěkná šotolinová cesta. Takže se nabízí ideální kombinace. Jeden den lanovka a druhý den vyšlapat. Tuhle variantu jsme si vybrali my. Obojí má své kouzlo a nutno říct, že vyjet tam nahoru „za své“ a pak splout na pohodu z předešlého dne naježděný flow trail má pro tělo i duši nepopsatelný benefit.

Užitečné info: jedna jízda lanovkou stojí 24 Eur, celodenní je za 46 Eur.  Další potřebné informace, včetně údajů o stavu trailu i o dalších možnostech sportovního vyžití i relaxu najdete na stránkách www.badkleinkirchheim.at

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková