MČR short track: Čábelickou připravil o titul defekt, vítězství slavila Holubová

Harrachov opět hostil mistrovství České republiky v short tracku, z titulu se radovala Adéla Holubová

Závěrečný závod Českého poháru v cross country horských kol, 19. srpna 2023, Harrachov.

Na náročném okruhu, který navíc poznamenalo několik silných průtrží se bojovalo o poslední letošní bikové tituly. Na programu byly i mládežnické kategorie, závod kadetek byl spojen a vyhlášen s juniorkami, ženy startovaly a byly hodnoceny společně s kategorií U23.

Titul těmi mladšími vybojovala překvapivé vítězství Lucie Grohová z Author Teamu Stupno, jež stále patří do kategorie kadetek a podařilo se jí zdolat druhou Amálii Gottwaldovou (CP Team) a třetí Elišku Hanákovou (Hanák Sisters).

Na start elity a žen do 23 let e postavilo pouze 10 závodnic, ale nechyběla obhájkyně titulu Jitka Čábelická (Gapp Systém Kolofix), i devátá žena z MS v Glasgow v kategorii do 23 let i Adéla Holubová (Rouvy Specialized). 

Hned od startu se na čele diktovala tempo Jitka, s menším odstupem ji pronásledovala Jana Czeczinkarová (Berria Vittoria) v závěsu s Patricií Srnskou. Už v druhém kole si Jitka, která minulý týden vybojovala 18. místo na MS v této disciplíně, vybudovala menší náskok, její papírově největší rivalka Adéla Holubová naopak zaostávala.

V polovině závodu se zdálo, že o vítězce je rozhodnuto, Jitka jela strojové tempo a z projevu bylo vidět, že si formu z proběhlého mistrovství přivezla i do Bedřichova. Jenže v nájezdu do předposledního kola vyjela z lesa na prvním místě Holubová, za ní pak Czeczinkarová a Spěšná (jb Brunex Superior Team), a až za nimi Jitka Čábelická, kterou postihl defekt a musela se zastavit v depu na výměnu kola. Sen o mistrovském titulu se tak pomalu rozplynul. Jitka se sice dokázala ještě propracovat na druhé místo, ale na víc už to nestačilo.

„Výkon byl z mé strany super, nečekala jsem, že si tak rychle najedu náskok. Ale už na konci prvního kola jsem cítila, že mi trochu plave zadní kolo. Utíkalo to dál, tak jsem to v půlce závodu vyměnila. V depu jsem se nezdržela moc dlouho, ale v tomhle závodě se to těžko dohání. Defekt je chyba jezdce, tak to holt je,“ zhodnotila s nadhledem Jitka svůj smolný závod.

Druhý mistrovský titul si tak odvezla třiadvacetiletá bikerka z Plzně, Adéla Holubová.

“Dneska při mně stálo i štěstí. Formu jsem směřovala na mistrovství světa, které bylo minulý týden, takže forma byla i teď. Ztížila se tu na trati technika, bylo to na mokru, já mám radši, když se práší. Pole se nadělilo hned od startu, nebylo to jednoduché, neutíkalo to, ale jsem ráda, že se to povedlo,” řekla stručně v cíli Adéla.

Dramatický souboj byl o poslední, bronzovou medaili. O tu v závěrečném okruhu bojovala Jana Czeczinkarová, na kterou zle dotírala Simona Spěšná. Té se podařilo zkušenější soupeřku dotáhnout a předjet na vršku posledního stoupání, kdy do cíle zbývalo sotva dvě stě metrů.

Ženy
1. Adéla Holubová (Rouvy Specialized) 23:54
2. Jitka Čábelická (GAPP System Kolofix) +0:17
3. Simona Spěšná (jb Brunex Superior) +0:20
4. Jana Czeczinkarová (Berria Vittoria) +0:23
5. Nela Viktorová (Rouvy Specialized) +1:00

Kompletní výsledky ZDE

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková