V Glasgow odstartoval největší svátek cyklistiky, Česko reprezentuje 80 závodníků

O světové tituly a medaile se bojuje na společném MS v cyklistice, které hostí Glasgow

Premiéra, která v cyklistice nemá obdoby. Mistrovství světa propojí ve skotském Glasgow a okolí cyklistiku napříč celým spektrem, a kromě cyklokrosu se bude bojovat o medaile a duhové dresy ve všech zbývajících disciplínách! Svátek cyklistiky bude trvat od 3. do 13. srpna.

Závody proběhnou nejen v Glasgow, ale napříč celým Skotskem. Ve hře je celkem 190 titulů a čeká se účast kolem 8 000 sportovců ze 120 zemí světa. Kromě profesionálů i amatéři, protože součástí programu je i silniční závod Gran Fondo. A podle odhadů zástupců Mezinárodní cyklistické unie by se na sportovištích mohlo protočit přes milión návštěvníků.

Pro některé disciplíny půjde o netradiční termíny šampionátů. Silničáři mají mistrovství světa až koncem září, i dráhaři nebo bikeři jsou zvyklí na o něco pozdější termíny.

„Na jednom místě se sejdou veškerá cyklistická odvětví, což je pro nás velká novinka. Je to logisticky, finančně i organizačně velmi náročná akce, ale myslím si, že cyklistice to přinese silnou medializaci a popularitu,“ řekl prezident ČSC Petr Marek. „Kvóty jak na závodníky, tak doprovodný tým nás trochu limitují, ovšem na MS posíláme především ty závodníky, kteří mají šanci na dobré umístění a samozřejmě i na medaili,“ dodal Marek.

Skoro rok trvaly přípravy Českého svazu cyklistiky na tuto akci roku 2023, kterou je pro reprezentaci monstrózní mistrovství světa v Glasgow. Český svaz cyklistiky rozhodně neponechal nic náhodě, protože přípravy na takovou akci jsou nesmírně náročné. První informace ohledně „multi“ mistrovství světa začala Mezinárodní cyklistická unie (UCI) zveřejňovat během loňského léta a konkrétní podobu začalo vše dostávat po silničním mistrovství světa v Austrálii, které proběhlo v září 2022.

„Od té doby jsme začali i my řešit s jednotlivými disciplínami jejich potřeby týkající se zejména dopravy a ubytování. Od ledna pak probíhají pravidelné online mítinky národních federací s UCI. Když to zaokrouhlím, jde o plánování v horizontu 10 měsíců, které se zintenzivňuje každým měsícem,“ říká David Vichr, sportovní koordinátor ČSC a také Chef de Mission Glasgow za Český svaz cyklistiky.

Představí se  i početná výprava českých cyklistů. Bojovat o medaile budou silničáři, zástupci MTB v cross country i sjezdu, dráhaři, reprezentanti v BMX (klasický BMX Racing i BMX Freestyle v disciplínách Park a Flatland), trialu, sálové cyklistice a nebudou chybět ani paracyklisté.

Představí se i početná výprava českých cyklistů, čítající 80 jmen . Bojovat o medaile budou silničáři, zástupci MTB v cross country i sjezdu, dráhaři, reprezentanti v BMX (klasický BMX Racing i BMX Freestyle v disciplínách Park a Flatland), trialu, sálové cyklistice a v neposlední řadě paracyklisté. Celkem 13 disciplín a v každé z nich řada sad medailí. Někde i juniorské kategorie a U23, jinde pouze elita.

 

 

Česká biková naděje v kategorii do 23 let, Simona Spěšná

Horská kola

Závody v cross country, E-MTB a maratonu budou probíhat na trailech v Glentress Forest v oblasti Tweed Valley, což je 110 km východně od Glasgow. Sjezdaři budou nejdál od hlavního místa dění, protože jejich lokalita Fort William, kde se pravidelně jezdí Světový pohár ve sjezdu, je až na severu Skotska 200 km daleko. Největším českým želízkem bude Ondřej Cink.

„Nikdy jsme na tamní trati nezávodili, jelikož je úplně nová, ovšem je postavená ve stylu současného konceptu,tak jako se jelo např. na OH v Tokiu. To znamená hodně kamenů, velké skoky a obecně těžká a náročná trať. V nominaci jsou jen ti nejlepší,“ řekl reprezentační kouč Viktor Zapletal a zdůraznil, že i pro bikery je provořadé sbírat body do světového žebříčku z něhož se určují místa pro OH.

Koho uvidíme na startu?
Ženy Elite XCO: Jitka Čábelická
Ženy U23 XCO: Adéla Holubová, Simona Spěšná, Patricie Srnská, Aneta Novotná
Juniorky XCO: Eliška Hanáková
Ženy Elite XCM: Karla Löffelmann
Ženy Elite DHI: Monika Mixová, Juniorky DHI: Sabina Košárková

V časovce se bude pozornost upínat na Elišku Kvasničkovou, čtvrtou juniorku z loňského MS

Silniční cyklistika

Závody budou probíhat od 5. až do 13. srpna. Časovky všech kategorií se jedou ve městě Stirling vzdáleného asi 40 km severně od Glasgow. Silniční závody jednotlivců některých kategorií také startují mimo, ale všechny mají cíl v Glasgow. Muži odstartují svůj závod s hromadným startem v Edinburghu, ženy a muži U23 v Loch Lomond. Junioři i juniorky mají start i cíl v Glasgow.

Koho uvidíme na startu?
Ženy: Eliška Kvasničková (+ ITT), Kristýna Burlová (+ ITT), Tereza Neumanová, Náhradnice: Julia Kopecky (+ITT), Jarmila Machačová
Juniorky: Nela Kaňkovská (+ ITT), Adéla Pernická, Kateřina Douděrová (+ ITT)

Další informacezde, oficiální web šampionátu: www.cyclingworldchamps.com 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková