3 tipy, jak užít cyklistiku v babím létě

Krásné dny babího léta si můžeme užít sedle kola. Je třeba se ale připravit na pár věcí, které k tomuto období patří

Barevná příroda, příjemná teplota a přes léto vybudovaná kondice – to jsou dostatečně motivující okolnosti, které nás i v čase babího léta lákají do sedla. Jde o krásné období, kdy si kolo můžeme parádně užívat. Jsou tu ale faktory, které k tomuto období také patří a je třeba s nimi počítat. Ať už jde o zkracující se dny a v pracovním týdnu, kdy se na kolo dostaneme pozdě odpoledne, a s tím i problém s brzkým stmíváním nebo větší teplotní rozdíly v průběhu dne.

Slunce potěší i potrápí

Podvečerní jízda při slunečních paprscích, které svítí nízko, je bezesporu romantická, ale je potřeba se na ni dobře vybavit v duchu „vidět a být viděn. V některých momentech je to totiž jízda takřka naslepo jak pro vás, tak i pro řidiče auta.

Jestliže přes den řešíte svou viditelnost výrazným oblečením, v tomhle případě to nestačí. Je v podstatě nutnost mít kolo vybavené přední i zadní blikačkou. Vepředu bílé světlo, vzadu červené. Tak vás uvidí i řidič zezadu jedoucího auta, kterého oslnilo nízko svítící slunce.

 

Světla KNOG Blinder jsou lehká, stylová a v eco režimu vydrží až 60 hodin

Blikačky i dojezdové světlo

Že opakujeme to, co je všeobecně známé? Kdepak, nejen že řada cyklistů tyhle užitečné pomocníky na svém kole nevozí, ale můžete potkat i jezdce, kteří si namontovali bílé světlo nad zadní kolo. Drobnost, která dalším cyklistům znepříjemní jízdu. V příšeří nebo ve tmě je to dost nepříjemný klam, protože takhle osvětleného cyklistu očekáváte jedoucího proti vám, v protisměru. Ale když se někde napojil před vámi z boční strany na cyklostezce, chvilku zpracováváte, jak to vlastně je.

I když si plánujete vyjížďku s dojezdem za světla, do hry může vstoupit defekt, mimořádná objížďka na opravované silnici nebo jiná, neplánovaná událost. Návrat za tmy je pak realitou, proto je dobré si vézt buď už přímo na řídítkách, nebo v kapse dresu dojezdové světlo. Nemusí mít svítivost 2000 lumenů, ale rozpětí 400–800 lumenů se hodí.  

Brýle? Fotochromatické jsou ideál

Tmavá skla, nebo čirá? Brýle, jako ochrana očí je doplněk užívaný téměř každým cyklistou. Volba těch správných brýlí je v čase babího léta hodně důležitá. Do hry opět vstupuje nízké sluníčko, proti kterému chceme oči chránit. Zároveň se dříve smráká, v lese je šero, tady se hodí čiré sklo. Ideální variantou jsou brýle, která mají fotochromatická skla a vyřeší za vás měnící se podmínky.

 

DNK tip: testovaly jsme dostupné modely Spiuk Skala  a Kellys Stranger.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková