DNK na Gravel Blinduru – jaké to je poprvé

Ohlédnutí za šestým ročníkem Gravel Blindura v české Kanadě, kde letos atmosféru ochutnaly i Dámy na kole

Už pošesté se v malebné oblasti České Kanady, se startem a cílem ve Starém městě pod Landštejnem konalo Gravel Blinduro. Sportovní akce se společenským přesahem, a především formátem závodu, který osloví i cyklisty a cyklistky, kteří by se na start klasického závodu možná ani nepostavili. To nakonec potvrzuje i % žen, z celkového počtu 500 účastníků se jich na start postavilo celkem 74! Mohlo jich být krásných 78, ale o tom později…

Perfektně označený okruh (letos 70 km/1100 m a druhý den 60 km/860 m), s pěti RZtami, jenž se jedou na oči a nikdo neví, kde a jak dlouhé a těžké budou, nabídl tolik krásného z tohoto kouta naší země. A když k tomu přidáme dokonalé počasí, kdy první den bylo vše sluncem zalité, v neděli zas smilování v podobě chladnějšího dne se zataženou oblohou, těžko by se hledal lepší scénář.

Gravel Blinduro, jak název prozrazuje je primárně pro štěrkoletce, tedy gravelisty, ale pánové zakladatelé Michal Prokop a Zdeněk Pól vyslyšeli prosby těch, co by byli rádi součástí, ale z různých důvodů prostě na gravelu jet nemůžou/nechtějí. A tak se už pár let jezdí i přidaná kategorie MTB, muži, ženy 15+.

Po úspěšné silniční misi Dam na kole na L Etape Czech Republic jsme ještě pod vlivem adrenalinu hledaly další výzvu. Moje osobní zkušenost, kdy jsem první ročník absolvovala v sedle gravelu (a odvezla si vítězství) a také loňská, kdy jsem pro změnu kývla na moderování a mohla pozorovat zblízka to nadšení všech, byl výběr docela rychlý. Dala se rychle dohromady desetičlenná parta holek + dva zástupci opačného pohlaví, jako aktivní servismeni, připraveni pomoct, protože vždycky se najde kolo, co neřadí, vrzající pedál, atp. A abych nezapomněla, je s nimi sranda.

Díky možnosti jet gravel i kategorii MTB 15+ se i naše síly rozložily, byť biky převažovaly v poměru 7 : 5. Nakonec ta čísla vypadala ještě jinak, čtyři gravelistky, mladé, silné, nadupané skolil postupně během 48 hodin před závodem moribundus, respektive jedenkrát byla na vině zablokovaná esíčka. Tady ani šikovné ruce fyzioterapeutky nic nezmohly. Tak příště, holky.

O bezvadně natrasovaném okruhu, který tentokrát vedl hodně mimo civilizaci, už byla zmínka v úvodu. I když terén nebyl náročný, převýšení se do nohou postupně zakusovalo. A když tu jízdu ještě opepřily RZ, kde – přiznejme si na rovinu – většina podlehla pípnutí čipu a vydala ze sebe maximum, bylo vymalováno. Ale ty zážitky! Každá si v tom našla to své.

Chlapci nám pak podrobně u večerního pivka a Prosecca analyzovali výsledky z jednotlivých RZ, vzpomínali jsme kdo kde „chcípal“, co zkazil, ochutnal hrabanku víc, než bylo třeba. Druhý den byl v podobném duchu, jen nohám se chtělo o dost míň, těla, nezvyklá na takovou dvoudenní nálož zpočátku trochu stávkovala. Ale pozitivních dojmů zas přibylo. Tady pro dokreslení nálady v DNK skupině pocity Ilony Fliedrové, jedné z akčních žen, která dělí svůj volný čas mezi kolo a taky čtyři krásná vnoučata.  

Šťastné v cíli, zprava Jája, Kája, Lucka, Ilona a Jíťa

ILČA: „Za mě celé Blinduro nemělo chybu. Nádherná trasa, po cestě výhledy do kraje, malebné vesničky, kromě závodníků téměř bez lidí. Bezva občerstvovačka. Samozřejmě svoji významnou roli hrálo i počasí, které snad už nemohlo být lepší. Já, která už několik let nezávodím, jsem si oba dny užila na 100 %, líbil se mi i koncept RZ, protože jet maraton by bylo nad moje síly. Takže jsem si zazávodila, ale i na pohodu projela a byla ráda, že se ještě umím trochu kousnout a šlapat a že snad ještě nebabkovatím.

Další důležitý rozměr je pro mě DNK parta, která je skvělá a člověk si uvědomí, jak ty podobné naladěné lidi k životu potřebuje. Prostě za mě se to sešlo a z tohoto vikendu budu ještě dlouho žít.

Možná bych toho hezkého napsala ještě víc, ale nejlíp vše vystihne tohle: Jela bych znovu!“

A ještě musíme vyzdvihnout jména nejlepších žen. Již potřetí za sebou vyhrála šestatřicetiletá Eva Krkavcová v dresu Nusle bejby. V erzetách strávila celkem 1:02:46 hod. Se ztrátou 1:22 min skončila na druhém místě rakouská závodnice Birgitt Braumann (Trek Store Vienna) a třetí Anna Lužná (Nupreme – Valašský holky), jež zaostala o 2:13 min.

Vtipnou tečkou za povedeným víkendem bylo mé třetí místo v kategorii 15+, do které patřím déle, než je většina účastnic Blindura na světě. 

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková