Na gravelu v Rakousku se Sandrou Schützovou

Fenomén jménem gravel si podmanil srdce lyžařky. Vydejte se po jejích stopách…

Také vás pohltila jízda na gravelu? Tenhle současný fenomén, který nabízí spojení rychlosti silničního kola a možnosti jezdit v lehčím terénu představuje úplně nové možnosti zábavy, ale i tréninku. Přichází čas babího léta, nechte se inspirovat.

Za posledních pár let se jízda na gravelu stala nejen trendem mezi cyklisty a dobrodruhy, ale i způsobem života pro ty, kteří hledají nové způsoby, jak spojit rychlost, adrenalin a objevování přírody.

A pro řadu sportovců, nejen ryzích cyklistů navíc novým, efektivním a také hodně zábavným prostředkem k budování kondice.

Gravelové trasy totiž nabízejí prostor pro vyjížďky, které se pohybují někde mezi silnicemi a terénem. Tohle spojení nabízí nejen fyzickou výzvu, ale také jakousi volnost a možnost propojit se s prostředím a zapomenout na každodenní shon. Pro vrcholové sportovce pak možnost vyladit svůj trénink do optimální podoby v dokonalém, motivujícím prostředí.

To potvrzuje i česká reprezentantka v běhu na lyžích Sandra Schützová, která společně s dvěma bikerky Filipem Adelem a Honzou Jobánkem vyrazila v rámci letní přípravy do Rakouska na tréninkový kemp.

Není žádnou náhodou, že zvolenou destinací bylo právě Rakousko, to totiž nabízí rozmanitý terén, stvořený pro gravelovou jízdu. Můžete si vybírat ze stovek kilometrů gravelových tras, které zahrnují jak historické horské trasy, tak méně známé pěšiny. Od údolí s malebnými jezery a řekami až po strmé horské průsmyky, každý cyklista najde trasu podle svého gusta.

Vysokou štíhlou postavu Sandry Schützové jste před několika lety mohli pravidelně vídat i na bikových závodech, zkusila cross country i maratony, vše v rámci přípravy na její hlavní disciplínu, kterou je běžecké lyžování.

Využily jsme možnosti a zeptaly se Sandry, kolik času cyklistice v přípravě věnuje, jaká byla její cesta ke gravelu a jak tuto disciplínu vnímá.

„Dá se říct, že cyklistika u mě má větší prostor, než u ostatních lyžařů běžců. Moc toho totiž nenaběhám a v podstatě většinu objemových tréninků do půlky léta absolvuju na kole.

Kouzlo gravelu jsem objevila až letos. Pozoruji, že je to velký trend posledních let a to mě samozřejmě táhlo k tomu, abych si to také vyzkoušela. Teďka jedu tak jeden bikovej závod za sezónu v rámci přípravy. Biky mě pořád hodně baví.

Největší část cyklistických tréninků ale stále vyplňuje silniční kolo. Gravel mě oslovil spíš jako životní styl,“ popisuje Sandra svůj vztah k vícero cyklistickým disciplínám.

„Na gravelu jsme do Rakouska vyrazili do lokality u Zell am See. Každý den jsme najezdili okolo 70 kilometrů. Krásná destinace, která mě nadchla,“ vzpomíná na gravel zážitky v rovinách i kopcích poblíž známého, téměř čtyřkilometrového jezera.

„Rakousko v létě tolik proježděné nemám, větší zkušenost mám s italskými Alpami. V přípravě jezdím do Livigna, kde bych řekla, že je to lepší destinace na silniční kolo, bika či E-bika anebo enduro v bike parku. Na gravela určitě lepší přes kopec v údolí Engadinu ve Švýcarsku,“ doplňuje své zkušenosti multisportovkyně. 

Na své gravel výlety si zvolila hodně kvalitní výbavu. „Jezdím na gravelu Superior X-Road Team Carbon, s karbonovými koly. Pláště jsem si nechala obout speciální gravel bezdušové pláště Tenaci 38 mm, které mají docela rychlý vzorek,“ vyzdvihuje detaily svého stroje.

„Co se týče oblečení, vloni jsem přišla na chuť kombinéze od Maloji a musím říct, že je to můj nejoblíbenější kousek.  Samozřejmě jsem vyzkoušela i volnější model z gravel kolekce, ale osobně preferuji upnuté dresy i kraťasy, volné prakticky nevozím.”

A tady máte Sandry vzpomínku na její letní gravel jízdu a zároveň pozvánku k našim sousedům třeba na podzimní prodloužený víkend, který si můžete užít v sedle svého kola.

Foto: LSK, Stafek

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková