Vytrvalkyně Katka Rusá historicky první Češkou, která dokončila nejstarší cyklistický závod Paříž-Brest-Paříž

Jen 75 hodin potřebovala Katka Rusá na absolvování nejstaršího cyklistického podniku, jehož délka je 1200 kilometrů.

Amatérská vytrvalostní cyklistka Katka Rusá se stala první Češkou v cíli 1,200 km dlouhé trasy z hlavního města Francie do bretaňského Brestu a zpět. Ačkoli tento podnik prošel od svého prvního ročníku v roce 1891 mnoha změnami, drží si nadále primát nejstaršího cyklistického závodu na světě. 

Jako závod pro profesionály a amatéry se podnik uskutečnil do roku 1951 sedmkrát; od roku 1956 se jezdí jako tzv. brevet, neboli cyklotúra, na které se účastníci musí spolehnout na vlastní síly, zásoby a vše potřebné k odpočinku. Čas neúprosně běží od startu do cíle s limitem 90 hodin pro většinu z celkem 8,000 cyklistů a cyklistek. Ti nejrychlejší trasou proletí za necelých 42 hodin.

 

 

Katka Rusá se amatérské vytrvalostní cyklistice věnuje při zaměstnání posledních deset let. Do sedla přešla z volejbalového hřiště, na kterém jí začínala zlobit kolena. Její roční nájezd mezi 40,000 a 50,000 km z ní udělal domácí hvězdu cyklistické sociální sítě Strava, kde ji sleduje více než 4,000 obdivovatelů, kteří nevycházejí z údivu nad jejími mnohasetkilometrovými víkendovými vyjížďkami. Svého dosavadního rekordu dosáhla před třemi lety na čtyřiadvacetihodinovce, kde ujela 675 km.

„Zažila jsem tam chvíle pohody, úplného zoufalství i naprosté dezorientace. Po jedné z několika zastávek alespoň na spánek jsem se probudila přesvědčená, že jsem v Nymburce,“ shrnuje Katka svoje pocity z P-B-P. „Nejlépe se mi jelo prvních 300 a posledních 100 km,“ dodává. Katka se s celkovým časem 75 hodin pohodlně vešla do limitu, který byl v její kategorii 84 hodin, a stala se tak první Češkou v historii, která podnik úspěšně dokončila.

 

Katka Rusá je již tři roky ambasadorkou značky FESTKA – českého výrobce špičkových karbonových kol. Trasu “závodu” Paris-Brest-Paris absolvovala na modelu Festka Scalatore. „Tolik kilometrů na našich kolech za každého počasí a ve všech ročních obdobích nikdo jiný nenajede.

Katka je tak pro nás nesmírně cenný tester odolnosti nejen našich rámů, ale i komponentů jiných výrobců, kterými naše kola osazujeme. Díky ní získáváme informace, které ovlivňují mnohá naše rozhodnutí,” oceňuje přínos partnerství s Katkou spoluzakladatel Festky Michael Moureček.

 

O společnosti Festka 

Společnost Festka sídlí v Praze, kde od roku 2010 vyrábí špičková karbonová kola na zakázku. Mezi své klienty počítá mnoho zajímavých lidí – od hollywoodských celebrit po lidi z velkého byznysu, ale i ty, kteří cyklistiku objevili až v pozdějším věku jako svou oblíbenou formu pohybu a chtějí (a mohou si dovolit) jezdit na výjimečném kole. Festka je známá svou spoluprací se špičkovými institucemi, jako je Evropská kosmická agentura (ESA) nebo České vysoké učení technické. Firmu založil bývalý profesionální cyklista Michael Moureček a jeho přítel, podnikatel Ondřej Novotný. Vizuální identitu Festky má od počátku na starosti Tomáš Hnida. Až 90 % produkce firmy jde na export, přičemž 80 % vývozu směřuje mimo EU – zejména do Asie (Čína, Thajsko, Jižní Korea, Malajsie, Filipíny) a USA.

Autor: TZ Festka

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková