Hvězdy budoucnosti #7. Patricie Srnská

Dalším dílem pokračuje náš seriál o mladých talentovaných závodnicích, tentokrát s mladou nadějnou bikerkou

Na kole jela první závod ve třech letech, ale dlouho bylo její hlavní disciplínou běžecké lyžování. V sedmnácti letech oblékla poprvé reprezentační dres a postavila se na start světového šampionátu, jenž se jel na velmi nároční trati ve Val di Sole. Dokončila ve čtvrté desítce. 

Jejím vzorem je Jenny Rissveds, možná i proto, že sama musela zvládnout už v takhle mladém věku návrat do závodů po zranění a dalších zdravotních komplikacích. A podařilo se jí to náramně! Letos, coby prvoročařka v kategorii do 23 let vybojovala ve SP několik umístění v top ten, to nejlepší před týdnem ve americkém Snowshoe, kdy slavila v olympijském cross country parádní šesté místo.

Páťo, nejprve prosím krátké představení, kde ses narodila, na jaké jsi chodila školy a co nyní studuješ?

Ahoj, já jsem Paťa Srnská, je mi 19 let a jsem z Nového Města na Moravě. Pocházím ale z Poličky, odkud jsem se s rodinkou přestěhovali, když mi bylo 13. Narodila jsem se ve Svitavách, nedaleko Poličky. Letos v květnu jsem odmaturovala na novoměstském sportovním gymnáziu a mířím dál na ČZU (Českou zemědělskou univerzitu) v Praze.

Jste sportovně naladěná rodina?

Můžu říct, že poměrně dost. Ke sportu nás už od malička vedl především taťka, který nám lásku ke sportu předal. Mamka si ale taky ráda zasportuje, ta nám předala zase spoustu jiných věcí. Jinak mám dvě mladší ségry, které taky sportují. I ony již vyzkoušely celou řadu sportů, ale stejně jako mě je nejvíce baví kolo.

Co tě jako malou holku bavilo? Sport, ale i jiné aktivity?

Jako malá jsem vyzkoušela snad vše, co šlo. Bavilo mě v podstatě všechno. Atletika, gymnastika, florbal, balet… Co teda nechápu je, jak jsem mohla dělat gymnastiku. Jsem totiž strašný kopyto. Mimo sport jsem chodila také na keramiku, hru na flétnu, hru na housle a co mě hodně bavilo byl zpěv. Nejdříve jsem chodila do sboru a pak jsem přešla na sólo hodiny.

Do 14 let jsem také závodila na běžkách. Do té doby jsem se rozhodovala, jestli chci dát přednost kolu nebo právě běžkám. Nakonec vyhrálo kolo. Běžky jsou ale stále součástí mé zimní přípravy.

Předpokládám, že jako dítě ze sportovní rodiny si začala jezdit i brzy na kole….

Ano, kolo se u mě objevilo v podstatě hned kdy jsem byla schopná udržet aspoň trochu balanc. S pomocnýma kolečkama jsem ale taky chvilku jezdila. Svůj první závod jsem si zajela už ve třech letech, kdy to teda nebyl úplně suprovej zážitek. Taťka v ten den zrovna závodil a mamka hlídala tříměsíční ségru, takže mohla tak akorát natáčet. Odstartovalo se a všechny děti tlačili rodiče a já se tam vzadu plácala sama. Do cíle jsem dojela poslední a s pěkným řevem. Naštěstí mě to ale neodpudilo od závodění, ale asi naopak nakoplo.

V kterých cyklistických disciplínách jsi kdy závodila?

Primárně teda jezdím biky. Jela jsem taky pár silničních závodů. Krosy a dráhu jsem si vyzkoušela jen párkrát a v rámci přípravy.

Co a proč tě baví na silnici, na horských kolech a těch dalších disciplínách, co jsi zmínila?

Baví mě v podstatě všechno, ale horská kola jsou pro mě ale největší srdcovka. Prostě sednu na kolo, jedu do přírody a užívám si tu volnost. Hraju si s kolem a ten adrenalin, který se vyplavuje, když jedu z kopce a překonávám svoje limity, ať už v technice nebo v rychlosti, přináší skvělý pocit. Často se mi teda nadměrná rychlost nevyplácí a pak končím na zemi, ale jak se říká ,,kdo nepadá, jezdí pod své možnosti‘‘ ne?

V cyklokrose jsem nováčkem. Jela jsem 2 menší závody, a to už před dvěma lety.

Na silnici mě baví hodně trénovat a jak už jsem říkala, tak jsem si letos zajela i pár závodů, které mě poměrně dost posunuly, za což jsem moc ráda. Nejdřív jsem měla z velkého pelotonu hodně velký respekt, ale postupem času jsem se v něm začala cítit více komfortně.

Dráhu zas tak moc v oblibě nemám. Na svém prvním tréninku, při přípravě na LODM, jsem totiž skončila v nemocnici. Závodit v balíku na dráze tedy určitě nebudu, ale jako trénink v zimě je to super

Sportovec si musí vést i nějakou evidenci svých tréninků. Co používáš ty?  A je to pro tebe nutné zlo nebo jsi milovník čísel a pečlivě sleduješ watty, hodiny, atp?

Už docela dlouho mám trainingpeaks, kde mám uschované všechny tréninky a často si k nim připisuju i svoje poznámky (jak jsem se v ten den cítila, co je potřeba zlepšit, co se mi povedlo).

Do teď jsem se při tréninku orientovala jen podle svého pocitu, podle tepovky a samozřejmě i hodin. Teď jsem ale dostala nové kolo s waťákem, tak se s ním zatím učím. Určitě je to ale velká výhoda, ať už při intervalových trénincích nebo zpětného vyhodnocení závodu.

Jsi prvním rokem v kategorii U23, přesto si zajela i v elitě na domácí půdě několik pěkných výsledků a stejně tak se ti dařilo i ve SP.  Když by se měla ohlédnout a vybrat tři výsledky-a i klidně z předchozího období juniorek, kterých si nejvíc ceníš, jaké by to byly?

Moc děkuji. Nejvíce si cením výsledků ze Světového poháru a Mistrovství světa,  6 a 9.místa z XCO v Snowshoe a Andoře, 13. místa z Les Gets a taky 19.místa z MS v Glasgow.  A doma…určitě také i 1.místa z ČP z Harrachova i Kutné Hory v kategorii do 23 let.

Největší radost mám z výsledků z letošní sezóny, ale jako prvním rokem v juniorkách mi udělaly také velkou radost 2 tituly vice-mistryně republiky.

Máš nějaký závod, kdy jsi měla očekávání, ale který jsi opravdu hodně pokazila a na který bys nejraději zapomněla?

Ano ano. Takový závod byl na Mistrovství Evropy. Byl to hlavní závod, ale také štafeta, kterou jsem dost pokazila. Vůbec jsem se tam necítila dobře, i když jsem se snažila bojovat co to šlo, tak to prostě víc nedalo. Hlavní závod se pokazil už od začátku. Nejdříve jsem se tam snažila dostat zpátky dopředu, ale pak mi úplně vypla hlava a byla jsem myšlenkami někde úplně mimo závod.

Další závod byl na Mistrovství republiky. Týden před závodem jsem onemocněla, takže jsem jela z nemoci a vůbec to nejelo.

Ani jeden závod bych ale nevymazala. Každý mě dost poučil, vím co jsem udělala špatně a kam mě to pak dostalo.

Jaké máš cyklistické cíle, sny? Splnilo už se ti z toho něco?

Chci se cyklistikou živit. Avšak svoje konkrétní sny i cíle si nechám pro sebe. Postupně se mi ale plnit začínají.

Jak vnímáš současný trend technicky velmi obtížných tratí? Už se dostala na nějakých zahraničních závodech na limit, s odvahou a dovednostmi, že by ses bála?

Já osobně mám hodně ráda těžkou techniku. Baví mě překonávat sama sebe a svoje strachy. Na svůj limit jsem se ale letos už dostala. Nevím proč, ale z dvojáků mám vždycky až moc velký respekt. Nechce mě to tam nikdy pustit a musím se dost přemlouvat. Většinou se k tomu nějak dokopu a pak stejně zjistím, že to bylo mnohem lehčí, než to vypadalo. Ale třeba takový dvoják na MS v Glasgow jsem nebyla schopná skočit.

Mimo sezónu je budu muset trénovat a strach z dvojáků překonat.

Co ti sedí víc: bláto, mokré kořeny, rock gardeny nebo přírodní tratě?

Sedí mi v podstatě asi cokoliv (kromě dvojáků) Hodně ráda mám mokré kořeny. Na takové trati většinou hodně získávám.

Jakou vlastnost bys u sebe vyzdvihla jako kladnou, která ti třeba i pomáhá v přípravě (nebo i v životě)?

Jako svoji kladnou vlastnost vnímám svoji cílevědomost, víru, preciznost v tréninku a dravost v závodě. Vidím jasně své cíle a věřím, že jich dosáhnu. Zároveň si ale pořád připomínám důležitost pokory, bez který to prostě nejde.

V čem vidíš naopak svoje rezervy, co bys naopak ještě chtěla vylepšit?

Někdy jsem na věci až moc upnutá a když něco nejde podle mých plánů, tak jsou čerti na střeše. Jsem hodně impulzivní a občas je to se vztekem hodně těžko kontrolovatelný. Musím ale říct, že jsem se za poslední dobu hodně posunula, naučila se zklidnit když je potřeba a uvědomit si, že zachovat klid, ať už se děje se děje, je stejně vždycky nejlepší. (velké DÍKY patří mému taťkovi, který mi tohle pořád připomíná!)

Máš nějaký sportovní vzor? Je někdo takový i z domácích závodníků?

Už od mala jsem vždycky obdivovala Jenny Rissveds. Moc se mi líbí jak k závodění a k životu přistupuje, ať už je to jakkoliv těžké.

Na jakém jezdíš kole? Máš na závody volbu hardtaila a fulla? A jaká kola máš k dispozici na tréninky?

Mám jedno kolo na tréninky i závody – Specialized s-works Epic 2023

Zbývá ti vedle kola čas na nějaký koníček? Jak ráda ten volný čas trávíš?

Když mám volný čas a hlavně energii něco podnikat, tak ho vždycky využiju pro rodinku a kamarády. Když energie není, tak si užívám pohodu s knížkou, Netflixem, jdu se projít do přírody a pročistit si hlavu, nebo jdu do sauny, kterou úplně zbožňuju.

Jakou formu regenerace po tréninku máš nejraději? A co je pro tebe nejlepší relax? Jak vypadá tvůj ideální volný den?

V podstatě jsem už vše zmínila. Rodinka, kamarádi, knížka, netlfix. A jako nejlepší rege po tréninku beru spánek, roller, začala jsem dost zařazovat i stretching (na což jsem dřív dost kašlala) a i tu saunu.

Prozradíš plány a cíle na příští rok?

Hlavní cíl je si udržet klid, radost a zároveň zápal se kterým závodím. Budu dělat vše pro to, abych ze sebe vydolovala vždy to nejlepší. Nerada sděluju ostatním své cíle a i přesto, že mám v hlavě ideální umístění, tak se zároveň snažím zas tolik neupínat na chtěný výsledek, ale spíš na výkon.

Očima trenéra Jirky Štěpánika

Jak dlouho je Patrície vaší svěřenkyní?

Letos je to druhá sezóna. Poprvé jsme potkali na ME v Srbsku 2021 a na MS ve Val di Sole tentýž rok jsme se začali bavit o přestupu do Dukly Praha.

Už jako juniorka předváděla stabilní výkony, ale její vstup do kategroie U23 byl vynikající. Čekal jste to?

Upřímně Výkony Pati hlavně na začátku letošní sezóny byli nad moje očekávání a mám z nich velkou radost.   

Které klíčové vlastnosti pomáhají Patrícii ve výkonnostním růstu?

Je opravdu velice cílevědomá a poctivá. Občas je trošku trdlo (v dobrém) ale ví co chce a tvrdě si jde za svým.

Na čem potřebujete z vašeho pohledu zapracovat?

Musí celkově vyzrát, závody v short tracku jí zatím úplně nejdou a někdy je to i trošku o hlavě. Ale roste každým závodem.

Jaký je typ závodnice? 

Cílevědomá, ctižádostivá, férová, přátelská. Jde si za svým a moc neřeší zbytečnosti.

Je trémistka? Pokud ano, jak s tím pracujete?

Řekl bych že dříve byla, ale ne nějak extrémně. Spíš neměla tolik zkušeností s velkými závody. Dnes už je jinde a musím říct že na startu vždy usměvavá a soustředěná.

Jak trénujete v přechodném a zimní období? Vyměníte kolo za běžky či jiné aktivity?

Ano hodně běžky. Vzhledem k tomu že Paťa bydlí v NMNM a v Harrachově má Dukla perfektní zázemí pro soustředění, tak na běžkách tráví hodně času.

Patricie je stále mladá závodnice, jak to máte domluvené ohledně závodní taktiky. Řešíte spolu nebo to necháváte v plné režii na ní?

Co se taktiky týče tak se pořád učí každým závodem. Jsou většinou místa na trati ke kterým si něco řekneme.

Jaký je podle vás recept na překonání období, než se mladá závodnice (juniorka/U23) začne postupně prosazovat mezi nejlepší v dospělé kategorii? Často holky po přechodu do Elity nebo s nástupem na VŠ s vrcholovým sportem končí… Jak je motivovat?

Myslím si že to je nejdříve na závodnicích samotných. Musejí ten sport chtít dělat pak je pro ně motivací samotná chuť po úspěchu. Samozřejmě je důležitý tým který takové závodnice podpoří a dá jim odpovídající závodní program a podmín

 

 

Foto/zdroj: archiv Patricie Srnská, reprezentace mtb, Dukla

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková