Canyon představil nový LUX Trail. Co se změnilo?

Oblíbený bike se dočkal velmi příjemného upgradu

Model německé značky Canyon – LUX Trail zažil poslední upgrade před dvěma lety. Výrobce nabízel modely se 120 mm zdvihu vpředu se 110 mm vzadu a upravenou geometrií, která měla nabídnout i nadále vrchařské schopnosti xc biků, ale zároveň vylepšit ovladatelnost ve sjezdech. Velikost zdvihů tak LUX Trail zařadila do oblíbené kategorie down country kol. Během dvou let výrobce sbíral informace a zkušenosti z nejrůznějšího prostředí, od závodníků až po odborníky ze světových cyklistických médií, vnímal konkurenci i moderní trendy současného bikingu. A tak se cyklističtí fanoušci mohou radovat – na trh přichází přepracovaný ( a ještě lepší) LUX Trail 2024.

Zcela přepracovaný Lux Trail využívá vlastnosti závodního modelu LUX World Cup, ale se změnami v odpružení i v geometrii dovolí lámat rekordy v rychlosti i obtížnosti i mimo závodní okruhy. S ambicemi vychutnat si pocit rychlosti klidně po celý den.

Geometrie – trocha čísel, která prozradí…?

Ve jménu zachování rychlosti dostal nový LUX Trail úhel sedlové trubky o 1,5° strmější, je v úhlu 76° napříč všemi velikostmi. Úhel hlavové trubky 67°, je o půl stupně menší než u předchozí generace.

Čísla nového biku Lux Trail jsou více v souladu s typickými rozměry trailového kola, což mu dává pohodlnější pozici při stoupání a sebevědomější geometrii pro klesání. Takže zrychlujeme….

Rám a jeho vylepšení

Na novém Lux Trail je několik vylepšení, nový rám je určitě jeden z těch velmi povedených. Canyon dává na výběr dvě varianty rámu: CFR, který ve velikosti Medium váží 1 996 g a CF o hmotnosti 2 164 g. Váhovou úsporu rámu CFR přináší pečlivé vrstvení karbonu, silnější podpora tam, kde je rám extrémně zatížen a úspora hmotnosti, tam kde to jde.

 Ale není to jen o kvalitě a vrstvení karbonu. Nový Lux Trail přichází s integrovaným dvoufázovým systémem pro opravy při defektu. Ve spodní části horní trubky je uloženo mini nářadí, bombička s CO2 je připevněná na vnitřní straně krytu úložného prostoru spodní trubky. Na konci řídítek zas najdete speciální piny na opravdu defektu v plášti.

Otvor ve spodní rámové trubce pojme i pouzdro Canyon LOAD Pouch, které lze zakoupit jako volitelné příslušenství.

Příjemnou záležitostí je to, že do rámového trojúhelníku se vejdou dva košíky na dvě cyklistické lahve.

Pružně nebo pevně

Volba nastavení pružení za jízdy je u špičkového kola nutností a LUX ji nabízí. Jezdec tak má v každém okamžiku úplnou kontrolu nad odpružením. Ovládací prvek na řídítkách přepíná mezi třemi režimy odpružení: Open, Pedal a Locked.

Otevřený režim nabízí využití maximálních zdvihů.

Režim Pedal drží kolo při jeho pohybu výše – což je ideální pro zdolávání stoupání, kdy uvítáme menší propružení.

Locked Mode plně uzamkne odpružení, získáte tak pevné kolo a okamžitě budete vnímat efektivitu každého záběru do pedálu. 

A ještě jedna důležitá informace – standardem u všech modelů Lux Trail je teleskopická sedlovka.

Modelová nabídka

Lux Trail je k dispozici v šesti modelech. Dva modely CFR: Lux Trail CFR LTD a Lux Trail CFR jsou již  na českém trhu k prodeji.

Další čtyři modely CF – to je Lux Trail CF 9, 8, 7 a 6. Všechny jsou postaveny na  karbonových rámech, s dálkovým zamykáním odpružení.

Na vrcholu nabídky je Canyon LUX Trail CFR LTD. Tady výrobce vyšperkoval parádním osazením, ať už jde o vidlici RockShox SID Ultimate a tlumič RockShox SIDLuxe Ultimate 3-Pos RMT poskytují trakci a podporu, ať jedete kdekoli nebo elektrickou sadou SRAM XX AXS Eagle Transmission. To vše doplňuje sada kol DT Swiss XRC1200. A když k tomu přidáme úžasnou barevnou kombinaci v odstínu Lightning Mauve, máme tu kolo, které fantasicky vypadá a bezpochyby bude i fantasticky jezdit.

Výrobce uvádí, že Lux Trail CFR LTD ve velikosti M váží 11,66 kg, cena 208 199 Kč. 

Kdo sází na Shimano a FOX a přitom chce maximální prožitek, je tu pro něj Canyon LUX Trail CFR. Tenhle model dostal do výbavy vidlici FOX 34 SC Factory a tlumič FOX Float SL Factory 3-Pos RMT.  Brzdy a pohon z řady Shimano XTR z něj dělají specifikaci, která je připravena na všechny zatěžkávací zkoušky. Pláště Schwalbe Wicked Will a Racing Ralph s hnědou bočnicí krásně ladí s barvou Burnt Orange. Cena je stanovena na 171 999 Kč.. Zajímavostí je, že tyto dva nejvyšší modely nejsou určeny pro americký trh.

Bohatá nabídka modelů Canyon Lux Trail CF čítá čtyři různé specifikace, ve dvou i více barevných provedení. Pro LUX Trail CF 9 zvolil německý výrobce odpružení RockShox s vidlicí RockShox SID Select+ se zdvihem 120 mm a tlumičem RockShox SIDLuxe Select+ 3-Pos RMT. SRAM se u tohoto modelu stará o brzdy i pohon, který je střední řady GX AXS Eagle Transmission. Cenovka je 5 699 €.

Základním modelem karbonové řady je LUX Trail CF 6. Je osazen díly FOX a Shimano, vpředu má vidlici FOX 34 SC Performance a tlumič je FOX Float SL Performance Elite 3-Pos RMT. Brzdy a pohon řady Shimano Deore. V nabídce je ve dvou barevných provedeních: Chrome Level 1 nebo Mirage Blue. Váha velikosti M je těsně nad 13 kg, cena 3 299€.

Podrobné informace o všech modelech a jejich dostupnosti najdete na stránkách výrobce Canyon.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková