Už zítra začíná ME horských kol, české barvy v oslabené sestavě

V rumunském horském resortu Cheile Gradistei začíná ve středu ME v olympijském cross country, Short tracku a štafetách. Bojuje se i o body pro olympijskou kvalifikaci, bohužel český národní tým je bez Cinka, Srnské a Novotného

V rumunském horském resortu Cheile Gradistei ve středu začne Mistrovství Evropy horských kol v olympijském cross country, Short tracku a štafetách.

Podnik je výborně obsazený, důvod je jednoznačný – olympijská kvalifikace a možnost zisku důležitých bodů do národních rankingů. Tím složitější je situace v českém týmu, kterému budou, z důvodu nemoci, chybět hned tři klíčoví jezdci, Ondřej Cink, Patricie Srnská a Ondřej Novotný.

Špičkově připravený areál biatlonové arény a fascinující scenérie okolních hor tvoří kulisy Mistrovství Evropy horských kol. Horský resort v Cheile Gradistei nabízí ideální přírodní podmínky pro horská kola a perfektní zázemí pro reprezentační týmy z celé Evropy. V početné nominaci reprezentačního trenéra Viktora Zapletala jsou nejenom všichni jezdci A týmu, ale příležitost dostávají, jak je v případě českého týmu zvykem z posledních let i závodníci, kteří tvoří širší základ Reprezentace MTB. 

„V případě ME se už několik let snažíme dát příležitost co možná nejširšímu týmu tak, aby i závodníci, zatím spíše republikové úrovně, získali potřebné zkušenosti z velkého závodu, ale i motivaci na sobě pracovat dál,“ přibližuje nominační filozofii Viktor Zapletal.  

V nominaci jsou i všichni jezdci, kteří se nedávno účastnili Světové MTB série v Brazílii. A je dobré dodat zajímavou skutečnost, že celá „brazilská“ devítka českých reprezentantů patří ve světovém rankingu k absolutní špičce, všichni jezdci totiž figurují ve svých kategoriích do 40. místa na světě. Nicméně, nyní nastávají českému týmu krušné chvíle. Nominace mužů přichází z důvodu nemoci o klíčovou postavu, Ondřeje Cinka, což je skutečnost velmi znepokojivá především směrem k olympijskému rankingu. Ondřej totiž už nestartoval ani v závodě Českého MTB poháru v Touškově, nyní mu budou chybět hned tři starty v Cheile Gradistei, kde mohl přidat konečnou bodovou jistotu pro start českého jezdce na Olympijských hrách v Paříži.

„Ondřej nám bude velmi chybět, nedá se nic dělat, věřím, že Bobun ze sebe dostane maximum a konečně pojede to, na co má motor. Důležité pro nás bude také umístění štafety, které se rovněž započítává do olympijské kvalifikace. Díky bodům z Brazílie máme poměrně velký bodový odstup na další týmy za námi, ale musíme prostě bodovat, byť alespoň jedním člověkem a štafetou. V případě kvóty žen to vypadá mnohem nadějněji, do rankingu se už dříve probojovaly třiadvacítkářky Adéla s Patricií, a i když Patricie vynechá i další závody a Brazílie jí navíc moc nevyšla, bodové příděly Adélky s Jitkou jsou nyní dostatečné pro téměř jistý start české reprezentantky v Paříži,“ přibližuje bodovou olympijskou alchymii trenér Zapletal.

V případě mladých jezdců, juniorů, vzhlíží národní tým především k Davidovi Friedelovi, který ukazuje v posledních závodech skvělou formu a k Amálii Gottwaldové. Oba se totiž dokázali umístit v posledním závodě Juniorské světové série v německém Heubachu do TOP 5. Překvapit mohou ale i talentovaní prvoročáci Kryštof Bažant a Hanka Viková, možná už ve čtvrtečním Short tracku.        

Nominace ČR

Junioři
David Friedel, Patrik Lienert, Kryštof Bažant, David Vašut

Juniorky
Hanka Viková, Amálie Gottwaldová, Kateřina Beyerová

U23 muži
Jan Zatloukal, Jan Sáska, Patrik Černý

U23 ženy
Nela Viktorová, Simona Spěšná, Adéla Holubová, Eliška Hanáková

Elite ženy
Jitka Čábelická

Elite muži
Jan Škarnitzl, Lukáš Kobes 

Závodní program 

Středa 8. května
16:30 Rozjížďky XCC Muži Elite  a Ženy Elite
17:00 – Rozjížďky XCC Junioři

Čtvrtek 9. května
11:00 – XCC Juniorky
11:45 – XCC Junioři
16:00 – XCC Ženy Elite + U23
16:45 – XCC Muži Elite + U23

Pátek 10. května
15:00 – Štafety

Sobota 11. května
11:00 – XCO Junioři
13:00 – XCO Juniorky
16:00 – XCO Muži u23

Neděle 12. května
10:30 – XCO Ženy u23
13:00 – XCO Ženy Elite
16:00 – XCO Muži Elite   

Časový posun  – Rumunsko + 1 hod 

Autor: TZ, Filip Švestka

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková