Chutná nám v čaji, rádi ho mažeme na chleba nebo přidáváme do ovesných kaší. Ano, řeč je o medu. Málokdo však tuší, že kromě něho můžeme konzumovat i včelí pyl! Dnes si ukážeme, jak je tento pyl pro nás prospěšný a jak ho hezky využít v kuchyni při servírování. Včelím pylem můžeme doladit nejen snídaňovou kaši, ale například i domácí letní limonádu.
Vše o včelím pylu
Včelky se ve svém životě spoléhají na pyl, který dokáže celému společenství dodat potravu. Pyl také včely používají pro výrobu blahodárné mateří kašičky, kterou krmí larvy. A jaké výhody má pro nás? Úplně stejné.
Formy včelího pylu
Pyl si můžeme zakoupit ve dvou variantách. Nejkvalitnější, ale i nejdražší formou včelího květového pylu je tzv. perga/ včelí chléb. Jde o květový pyl zpracovaný v úlech včelami do pláství a jeho získávání je složitější. Druhým typem, dostupnějším, je pyl rouskouvý/ rouskovaný, který nosí včelky na zadních nožičkách do úlu jako svou potravu.
Jak včelí pyl chutná
Chuť květového rouskovaného pylu může být velmi rozmanitá, stejně jako jeho barva závisí totiž na druhu květů, ze kterých pochází. Obecně by se chuť pylu dala popsat jako jemně sladká s květovými tóny nesoucí jemný náznak medové chuti.
Co obsahuje včelí pyl
Včelí pyl obsahuje řadu biologicky aktivních látek, které jsou velmi ceněny pro svůj nutriční potenciál v potravě včel, zvířat i člověka. Drobná zrnéčka pylu nejlépe sbíraného včelkami v našem kraji obsahují širokou paletu živin. Jde především o: bílkoviny, vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamíny rozpustné v tucích (D, E, K a A) a minerály, zejména vápník, železo a fosfor. Dále obsahuje vysoké množství fytonutrientů, enzymů a mastných kyselin.
Jak účinkuje včelí pyl
Včelí pyl působí příznivě na normální fungování imunitního systému (díky obsahu enzymů a vitamínů), hormonálního systému žen (například v období menstruace a klimaktéria), na všechny metabolické funkce těla (na naše srdce a správné složení krevních tuků) a neposlední řadě podporuje vitalitu.
Jak užívat včelí pyl
S užíváním pylu začněte postupně v malých dávkách. Jen tak dokážete včas vyhodnotit, zda náhodou nemáte na pyl alergii. Alergické projevy mají různý charakter, od bolesti hlavy až po vyrážku. Včelí pyl by určitě měli vynechat alergici a dále při onemocnění ledvin, při nádorovém onemocnění a v prvním trimestru těhotenství.
Doporučené užívání je 1-3 čajové lžičky pylu denně, tj. celkem 15 gramů bez jakékoli další úpravy. Pro děti je vhodná poloviční dávka. Pyl konzumujte ráno či v dopoledních hodinách, odpoledne a večer by vás mohl nadměrně stimulovat a narušit tak spánkový rytmus. Včelí pyl můžete sníst jen tak samostatně, nebo jej zakomponujte do vašeho oblíbeného zdravého jídla: posypte si jím snídaňovou kaši, přimíchejte lžičku do smoothie či limonády, na salát či do pomazánky nebo do jogurtu.
Nektarinkový spritz
Tato jednoduchá letní limonáda je ideální pro relax a osvěžení během teplého dne. Je také velmi rychlá na přípravu. Pojďte si s námi vychutnat nektarinkový spritz bez alkoholu.
Suroviny (2 porce):
1,5 ks pomeranče
3 zralé nektarinky
2 čl medu
500 ml perlivé vody
hrst kostek ledu
na dozdobení: včelí pyl, plátek pomeranče, čerstvá máta
Postup:
Nektarinky odpeckujeme, pokrájíme a zpracujeme v mixéru spolu s vymačkanou šťávou z pomeranče. Vše dosladíme medem. Naplníme pohárky ledem do půlky, přidáme nektarinkové pyré a zalejeme vychlazenou perlivou vodou. Ozdobíme plátkem pomeranče, lístkem máty a lžičkou včelího pylu.