Paříž OH 2024. Zajímavosti a záludnosti olympijského xc okruhu

Jak vypadá trať olympijského cross country? S čím se musela poprat při tréninku i česká reprezentantka Adéla Holubová?

Přibližně 30 km jihozápadně z Paříže a jen kousek od paláce Versailles je městečko Élancourt se stejnojmenným kopcem Élancourt Hill.

S výškou 231 m je nejvyšším bodem v pařížském regionu a za jasných dnů je údajně možné vidět dominanty městského panoramatu, jako je Eiffelova věž.

Umělý kopec, bývalý pískovcový lom byl přeměněný na skládku, resp. byl místem pro navážku vytěžené hlušiny. V 80. letech 20. století byl rekultivován na veřejný park a postupně tu byly vybudované stezky pro horská kola.

Zásadní změny se začaly dít poté, co v roce 2021 byla Paříž vybraná jako místo konání OH v r. 2024.

Od té doby se jihoafrický návrhář bikových trailů a okruhů Nick Floros pustil do vytváření tratě vhodné pro olympijské hry.

Jolanda Neff na tokijské trati a cestě za olympijským zlatem

Nick Floros byl zodpovědný za cross-country olympijské tratě horských kol pro Rio 2016 i pro Tokio 2020, stejně jako mistrovství světa UCI v Glasgow 2023. A tak není divu, že i olympijský okruh, který sice nedisponuje žádným selektivním stoupáním, slibuje závod dynamický, s mnoha změnami rytmu, protkaný umělými technicky náročnými sekcemi, skoky, zkrátka vším, co moderní pojetí xc má mít.

Okruh má délku 4,4km a v něm zdolají závodníci převýšení 110 metrů. Je vysypaná štěrkem a vápencem, což s sebou nese jednu velkou záludnost. Za sucha to bude hodně klouzat a to i v poměrně nečekaných, dokonce banálních místech. Takovému povrchu vždy trochu prospěje dešťová přeháňka. Údajně by den před závodem žen sprchnout mělo…

Okruh má (a je to i dle regulí UCI povinné) A a B lajny, přičemž ty druhé jmenované by měly nabídnout trochu snazší, i když časově delší možnost zdolat kritický úsek.

Zajímavý postřeh z prvního tréninku nám napsal reprezentační kouč Viktor Zapletal, který vyrazil na trénink společně s naší olympioničkou Adélou Holubovou.

„Když srovnám loňský testovací závod vybraných bikerů a bikerek s tím, co tu vidím teď, je to hodně zajímavé. V podstatě všichni, tedy i holky jezdí výhradně A lajny. Důvodem může být pečlivá příprava závodnic na tenhle závod, simulační trénink techniky na podobných sekcích. Bez problému to zvládá i Adéla,“ neopomněl pochválit dvaadvacetiletou bikerku z Touškova.

To, že na okruhu jsou z pohledu fanouška rockgardeny, přejezdy klád, skoky, je pro současné cross country nutností. Přesto je ale občas potřeba, aby traťový komisař usměrnil obtížnost a zohlednil bezpečnost závodníků. Proto i na tomto olympijském okruhu došlo k úpravám, konkrétně snížení dropu, který je na nejvyšším bodu tratě. Také byl upraven „dvoják“, cca 1 km před cílem, tak, aby se dal nejen skočit, ale také volně projíždět, což původně nebylo možné.

Při najíždění trati a výběru optimální stopy pomáhá Adéle zkušený kouč přes techniku, Matěj Charvát

A tady dojmy naší olympioničky po prvním tréninku, v kterém si naordinovala 4 okruhy.

„Líbí se mi to, je to povrch do rychla, který mi sedí. Akorát mě překvapilo, že to neskutečně klouže, a to víc než kdekoli jinde. Budu si na to muset zvyknout. První kolo mi to několikrát ujelo a málem jsem šla na ústa, ale postupem času to bylo lepší. Už jsem věděla, kde si dát pozor, kde vynechat přední brzdu a tak. První pocity jsou super, ale kdyby trochu sprchlo, bylo by to lepší, trati by to prospělo a nebylo by to tak uklouzaný. V těch zatáčkách se ani nedá moc jet rychle, jinak by člověk hned šel k zemi.“


Závod žen je na programu v neděli 28.7. a sledovat ho můžete od 14:10 hod. na ČT Sport

Video prohlídka tratě z Mountainbike test eventu v r. 2023 pohledem trojnásobně mistryně světa v BMX a 4crossu Anneke Beerten. 

Foto: Fb archiv A. Holubové/Michal Červený

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková