16.12. – DNK Adventní kalendář

SOUTĚŽ UKONČENA! Vítězkou se stává Ladislava Novotná

Gratulujeme a všem ostatním děkujeme za odpovědi!

Dnes tu pro vás máme čtenářský koutek. V soutěžním balíčku jsou hned tři knihy a to by bylo, abychom se nestrefili alespoň jednou z nich do vašeho žánru. Samozřejmě, společné něco mají – a tím něším je cyklistika.

Kniha “Každý kopec bere dechj” je od MIlana Silného, který je bedlivým pozorovatelem a všímavým poutníkem. Poeticky vykresluje českou krajinu, místy v knize i básní. Rozebírá názvy měst, městeček a vesnic, kopců i kopečků, zamýšlí se nad jejich vznikem a svérázně je vykládá. Každý navštívený vrchol obohatí o zeměpisné údaje, téměř nikdy nechybí nadmořská výška.

Víte, které z českých kopců jsou nejsladší? Cukrák a Medník. Tím ale výčet sladkostí nekončí. Na Břeclavsku se nachází kopec, kterému se říká Cukrmandle. A jaké nejpikantnější názvy české kopce mají? Je jich víc, autorem byly nominovány: Buzíček, Pičulín, Pičhora a Kokotsko.

Dalším lákavým kouskem k přečtení je kniha “Kolem světa na kole” . 1. dubna 1980 vyjeli dva mladí Francouzi na kolech na cestu kolem světa, která, jak si mysleli, měla trvat asi tři roky. Dobrodružství se ve skutečnosti protáhlo na čtrnáct let. Za tu dobu ujeli více než 150.000 kilometrů a projeli 66 zemí pěti kontinentů. A také se stali rodiči. 

Třetí knížku, kterou napsal Milan Martinec dlouze představovat nebudeme, sám název ale hodně prozradí: “Oslem a želvou do dáli, ořem, co má pedály”. S MIlanem budete cestovat po Islandu, Severní Makedonii, Francii a v Rusku.

Soutěžní otázka zní: Napište nám, kde nejdál (nebo na jakém zajímavém místě) jste se s kolem vy dostali?

Teď už stačí napsat odpověď na naši emailovou adresu damynakole@gmail.com

Do slosování se přijímají pouze odpovědi došlé v den, kterého se týká soutěžní otázka, tj. musí přijít do půlnoci soutěžního dne.

Výherce zveřejníme následující den na stránce s touto soutěžní otázkou.