Co jíst po večerní vyjížďce – pět tipů na rychlá a chutná jídla

Mnohokrát opakované téma – co a kdy jíst . Chceme se dobře cítit, chceme být aktivní. Ale naše tělo nepotřebuje energii jen na pohyb, ale i na regeneraci. To platí i v případě, že sportujeme později večer.

Léto přichází a s ním i dlouhé hodiny denního světla. Konečně čas i na vyjížďku pro ty, co musí zůstávat delší dobu v práci. Ne každý totiž jezdí rád se světlem. Přichází čas, kdy můžete vyrazit na kolo a toulat se i déle a užít si něco velmi osvěžujícího, právě po celodenní tvrdé v práci.

Co ale sníst – a bez výčitek, když se vrátíte později večer, jistě hladová, ale vaše myšlenky už víc směřují k posteli, než na to trávit další hodinu v kuchyni přípravou večeře?  Aby byla vyjížďka přínosem a nikoliv záležitostí, která vás vyčerpá i na následující pracovní den, je třeba tělu dodat ztracenou energii i potraviny, důležité pro regeneraci svalů. Na druhou stranu také nezatížit organismus před spaním. Nešiďte své tělo zhltnutím misky cereálií, které jsou po ruce…

Zhotovení rychlého a výživného jídla, které bude poskytovat tělu sacharidy, potřebné k doplnění vyčerpaných zásob glykogenu a také bílkovin, důležitých pro obnovu svalů, může zabrat jen docela krátký čas. Zde je několik osvědčených a hlavně jednoduchých receptů.

Míchaná vejce
Skutečně minutová záležitost. Jídlo plné bílkovin (nebojte se dát trochu tuku pod cibulku) a přikousnout celozrnný toust. Pro pestrost zkuste přidat  kousek avokáda nebo rajčata. Stejně tak  vaječné omelety jsou dobrou  volbou, dochuťte je listovým špenátem a trochou sýra.

Sardinky na toastu
Plechovka sardinek obsahuje velké množství bílkovin, zdravých tuků, a můžete si vybrat zda s olejem nebo  rajčatovou omáčkou. Jediné, co potřebujete udělat, je orestovat celozrnný toast, zahřát sardinky a je hotovo!

 

Salát s batáty (sladké  brambory), s feta sýrem, ledovým salátem, čerstvým špenátem  a červenou řepou
Toto jídlo nezabere o mnoho víc času, než předchozí. Sladké brambory mají  vysoký obsah vlákniny a poměrně nízký GI a také  vysoký obsah vitamínu A, který udržuje váš imunitní systém.

Sladké brambory můžete připravit v troubě, ale můžete je pokrájet na plátky a připravit je  mikrovlnné  troubě – za pět minut je hotovo! Samozřejmě, šikulka si je připraví den předem a má vyřešeno.Červená řepa je zdrojem minerálů a vitamínů, pokud vám nechutná syrová, zkuste zkombinovat s jablkem. Feta sýr je zdrojem bílkovin a celý salát skvěle dochutí.

Tuňák s kuskusem
Tenhle recept je jednoduchý – vroucí vodu nalijte na kuskus. Zatímco bude bobtnat, nasekejte si na kousky oblíbenou čerstvou zeleninu (rajče, paprika, okurka),  plechovku tuňáka. Smíchejte dohromady a máte výživné jídlo, jehož příprava trvala asi pět minut.

Sladká tečka ? Nebo „hlavní“ chod?
I to může být. Opět se držíme zásady, abychom tělu dodaly sacharid i protein. Nenahrazujte si takto večeři pravidelně, ale jen čas od času, když víte, že jste jedli hodně během dne, večerní jízda nebyla příliš vyčerpávající.
Náš oblíbený recept používá mražené jahody nebo směs ovoce, , vanilkový jogurt, banán, ovocný džus a ideálně i syrovátkový neochucený nápoj. Pokud potřebujete, doslaďte medem.

Dobrou chuť a hezkou jízdu !

Autor: KajaP

 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková