TREK představil kola na rok 2016 za účasti legendárního Garyho Fishera

Mezi další značky, které ukázaly světu své novinky, patří i americký TREK. Sympatické je, že již podruhé za sebou je centrem dění jihomoravské městečko Mikulov, kam se postupně sjíždějí obchodníci a novináři z centrální Evropy. Letos tu byla i velmi vzácná návštěva….

Než Vás, milé dámy, začnu lákat na novinky, na které stojí za to se těšit, musím předat jako první zážitek setkání s legendou mountainbikingu – Gary Fisherem.  Asi málokdo, koho horská kola baví, by toto jméno neznal.  Gary, (druhým jménem Christopher) Fisher je totiž považován za jednoho z vynálezců moderního horského kola. Osobní setkání, v našem případě i společná večeře a ranní silniční vyjížďka, je záležitost, která bude patřit mezi zážitky, které mi utkví v paměti. I proto mu budou patřit následující řádky…vždyť  díky němu se dnes proháníme v lese, na kolech s tlustými plášti.

Tento, dnes skoro 65 tiletý, extravagantní a charismatický  chlapík, začínal jako silniční a dráhový cyklista. Ale v době plnoletosti jeho kariéru přerušil až paradoxní problém: měl příliš dlouhé vlasy. Po pár letech, kdy bylo pravidlo o délce vlasů zrušeno, se k závodění vrátil, vyhrál několik velkých závodů (např. evropský Transalp), ale zároveň už začal pracovat na svém prototypu horského kola Schwinn Excelsior X. , v jeho inovacích byly motocyklové díly, lanka, trojpřevodníky. Spojil své síly s dalším cyklistickým nadšencem, Charlie Kellym a spolu založili v roce 1979 MountainBikes – první společnost, specializující se na výrobu jízdních kol podle navrženého prototypu. Ten prošel mimo jiné náročnou zkouškou na sjezdovém závodě Repack, v Kalifornii, které se do té doby jezdil na tzv. clunkerech, upravených kolech ze šrotu.

Další důležité mezníky na sebe nenechaly dlouho čekat – po rozpuštění firmy, kterou měl s parťákem Kellym, si ještě téhož roku založil svou firmu Gary Fisher Mountain Bike, Psal se rok 1983 a Gary začal vyrábět kola pod svým jménem. Od té doby Gary Fisher bez přestání usiluje o vylepšení horských kol. Je hnací síla tohoto sportu, za ta léta vytvořil řadu produktů, které  posouvají  zážitky bikování dál a dál….ať už se jedná o Genesiss geometrii (delší rám a kratší představec), založení prvního profi týmu, představení prvního cross country speciálu Super Caliber, nebo první celoodpružené kolo se „sladkým“ názvem Suger ;-). A bezesporu produkt nového tisíciletí, v r. 2002 spatřilo světlo světa první  29 ´´ kolo- MT.Tam.


Tak trochu jiná vyjížďka
Je pár minut před šestou a zvoní mi v mobilu budík. Ach né, ještě bych potřebovala spát. Ale šestá je skutečně nejzazší čas, kdy zvládnu hygienu, trochu probudit svoje ještě spící tělo , obléknout náš růžový dresík DNK a dojít před hotel na sraz. Ano, od půl sedmé je totiž naplánovaná silniční vyjížďka. Přiznávám, že dobrovolně bych takhle časnou jízdu zabalila už předem,  obzvlášť po dlouhém pracovním dni,  ale dnes je motivace veliká.  Jedeme  s Gary Fisherem !
Pokud si někdo myslí, že Gary zvolí tempo, odpovídající věku, tak chybka. Chvíli se jelo „na pohodu“, ale duše závodníka v něm je pořád a síla v jeho nohou obdivuhodná. Kolo ho baví, a miluje lidí, co to cítí stejně. Naše šestičlenná partička vyrazila na karbonových modelech Madone,  ta se letos poprvé představila na Tour de France.  Po rovině jsme probírali pocity, ve sjezdu zkoušely její aerodynamiku, rychlost šla přes 60km v hodině a Gary se šibalsky usmíval. To je jeho svět… Na vrcholu kopce, kde jsem si mimochodem musela hodně máknout, abych se se „starým pánem“ udržela, jsme si udělali pár památečních fotek a svištěli zpátky, na hotel. Energie a vitalita tohoto chlapíčka je úžasná a motivující. Kolo vás prostě udrží ve hře- tady jsem viděla živoucí důkaz.
 Díky, Gary – za zážitek i za to, co jsi pro mountainbiking udělal…..

Můj starý závodní rám od včerejška zdobí Garyho podpis…

Autor: Kája Polívková

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková