Zimní alternativy k cyklistickému tréninku

Co děláte v zimě, když to na kolo opravdu není…? Máme pro vás tři zimní varianty, které udrží vaše tělo v kondici…

Zimní období je pro většinu výkonnostních cyklistů obdobím, kdy se pozornost zaměřuje na tzv. obecnou vytrvalost, preferuje se kvantita nad kvalitou, resp. řídíme se pravidlem „pomalu a dlouho“. Zima samozřejmě není ideálním obdobím pro najíždění kilometrů, ale je to dobrý čas, kdy si kondici můžeme budovat alternativními sporty. Navíc si odpočine i vaše hlava, protože několikahodinové trápení na trenažeru, to je skutečně jen pro úzkce profilovanou skupinu otrlých. O možnostech profesionálů netřeba mluvit, ti absolvují opakovaně tréninkové kempy v teple.

Běžky nebo pěšky ..?
Běžecké lyžování lze z pohledu popularity mezi lidmi nazvat zimní obdobou cyklistiky. Lokalit pro zimní běžkování jev České republice nespočet, od pohodových tras, jako je např. Jizerská magistrála nebo oblast šumavské Kvildy, až po veřejnosti přístupné závodní tratě, např. novoměstský biatlonová areál Vysočina nebo krkonošský areál na Mísečkách.
Z hlediska obecné vytrvalosti je to pohyb ideální – mezi cyklisty je oblíbený především volný styl-„skate“, při kterém jsou zapojeny podobné svalové skupiny, jako na kole. Ale i klasik si přijde na své, díky možnosti strávit v pohybu několik hodin, bez hrozby prochladnutí, které by ho v stejných klimatických podmínkách potkalo na kole.
Pokud se chystáte vyzkoušet běžky poprvé, určitě využijte některou z půjčoven , kde vám poradí i při výběru vhodného vybavení. A stojí za to zaplatit si i pár hodin s trenérem. Chvíle strávené v pozici učícího se žáčka, se vám bohatě vrátí. Pak budete s přehledem předjíždět ty, co sice hltají kilometry, ale brzdí je špatná technika.

 

Zapomenuté sněžnice
Zkusily jste někdy ? Sněžnice zažívají návrat do popředí zájmu. Rozšiřují se možnosti jejich sportovního a rekreačního využití.Pohyb na sněžnicích není tak intenzivním tréninkem jako běžkování, ale může být dobrým zpestřením tréninku , o neobyčejných zážitcích nemluvě. Samozřejmě je k tomu potřeba dostatek sněhu na horách, Milovníci hor si rozhodně dlouhé dny v prašanu za hezkého zimního počasí nemohou vynachválit. Když do své sněžnicové túry zároveň zařadíte i odpovídající převýšení, hluboký sníh a dostatečnou vzdálenost, bude to pro vaše tělo také solidní vytrvalostní základ.
V případě dostatku sněhu je ideální na sněžnicový přechod například hřeben Hrubého Jeseníku. Hned za hranicemi jsou náročné sněžnicové túry například na Malé a Velké Fatře. Ale užijete si i českých klasikách, Krkonoších, Jizerských horách.

Vybavení na tento sport je levnější, než pro běžecké lyžování, takže pokud padne volba na nákup, nechte si opět dobře poradit, jaký materiál zvolit (dřevo, plast, kovový rám), jaký tvar bude vhodný konkrétně pro váš zájem. Boty můžete použít své zimní pohorky, nevhodné jsou měkké „sněhule“. Nezapomeňte na hůlky, které slouží jako opora v náročnějším terénu, ale zároveň zapojí i horní polovinu těla do práce, tudíž značka „idál“ 😉

Na stejná místa, jiným způsobem….SKIALPY
Skialpinismus – zjednodušeně řečeno je pohyb v horách na specielních lyžích. Oproti sjezdovému lyžování se i na kopec dostanete díky pohonu svého těla, nikoliv lanovkou. Z hlediska tréninku má také vysokou účinnost, jak z hlediska kardiovaskulárního zatížení, tak i silového. Jaké všechny svaly při skialpové tůře zapojíte , se nejlépe pozná druhý, třetí den….
K stoupání do kopců se na lyže používají tzv. tulení pásy, které jsou připevněny na skluznici a udrží lyže bez skluzu ve skutečně hodně prudkém terénu. I zde je ale třeba zvládat skialpovou techniku chůze, práce s těžištěm. Na vrcholu potom pásy sundáte a nic nebrání v tom užít si volný terén při sjezdu dolů. V Čechách není bohužel dostatek skialpinistických terénů ( vyhledávané jsou Krkonoše a Beskydy), je dobré zjistit předem lokální možnosti.
Výbava na skialpinismus není levnou záležitostí, proto najdete v půjčovnách širokou nabídku tohoto vybavení.

Skialpinismus vyhledává čím dál více lidí, kterým jsou klasické lyžařské areály těsné, nebaví je fronty na vlek, přeplněné sjezdové tratě, hledají kromě fyzické aktivity další zážitek. A to přesně výlet na skialpech nabízí.

Skiaplové kempy – možnost vyzkoušet nepoznané
Pokud vás tato aktivita láká, ale sama si netroufáte, ideálnímožností je účastnit se skialpového kempu. Trápí vás obava, že jde o fyzicky náročnější aktivitu, a vy nebudete chlapům stačit ? Máme dobrou zprávu – i pro skialpy jsou organizované dámské kempy .
Náš tip : Dámský víkendový kemp pro začátečníky i mírně pokročilé, v Krkonoších, na Brádlerových boudách. Více info zde . 

Autor: Kája P.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková