Plavání jako příprava na cyklistickou sezónu ? Poradíme, jak ho využít.

Baví vás plavání ? Dáváte si svou pravidelnou dávku 20 ti bazénů ? Máme pro vás tip, jak vydolovat pro svou kondici ještě něco navíc. …

Plavání je výborná pohybová aktivita, protože procvičuje velké množství svalů v těle. Při plavání posilujeme i budujeme vytrvalost, je to pohyb šetrný k našemu kloubnímu aparátu. Voda klade odpor pohybu, který vzrůstá s vaší rychlostí, takže spalování kalorií je zaručené.  Na druhou stranu je snadné plavat pomalu, takže můžete s plaváním začít i pokud je naše  fyzická kondice momentálně trochu dole.

Plavání jako kompenzační aktivita

Obecně je mezi sportovci (kromě vrcholových plavců) plavání oblíbené jako výborná kompenzační aktivita. Vyrovnává jednostranné svalové zatížení, může být i jako relaxační záležitost – voda je pro nás původním přirozeným prostředím, dokážeme se v ní zklidnit, příjemně na tělo působí i síla nadnášení, díky které „ztratíme“ až 80% své váhy.
Aby plaváni splnilo svůj kompenzační účel, je třeba se vyvarovat některých hrubých chyb, z nichž nejzávažnější je plavání bez zanořování hlavy. V tu chvíli hodně trpí krční páteř a zároveň přetěžujete zádové svaly. Čím více plaveckých stylů můžete prostřídat, tím pro vaše tělo lépe. Pokud jste vyrazili do bazénu po delším čase, vyplatí se zařadit i krátké dechové cvičení: opakované vydechování do vody. Rozcvičení na suchu ( a v teple) je samozřejmostí.

Plavání jako tréninkový prostředek

Pokud vás nebaví každý den trávit hodiny na trenažeru, válcích nebo na spinningu, naopak hledáte pestrost v tréninku, můžete plavání využít jako jednu z aktivit, rozvíjející vaši kondici i směrem k cyklistické sezóně. Stačí jen změnit zažité, souvislé plavání a nebát se zařadit pár nových věcí.

Pokud člověk ovládá v základní úrovni plaveckou techniku, ideálně dva nebo tři plavecké styly (kraul, prsa, znak), je to výborný prostředek k tréninku v anaerobnímu pásmu, kdy jste nuceni hospodařit s dechem. Stejně tak si můžete naplánovat trénink, se zaměřením na posilování nohou. Stačí si pořídit malé ploutvičky a plaveckou desku.

Plavání s ploutvemi – specifické posilování nohou.  Ploutve vás sice ženou v rychlejším tempu, zároveň ale nohy musí při kopání překonávat větší odpor vody. Můžete zkoušet i  když si nejste jistá s perfektním zvládnutím kraulové techniky.  K lepšímu položení těla na vodě vám pomůže plavecká destička, která bude nadnášet horní polovinu těla a vy se tak můžete soustředit jen na záběr nohou. Naplánujte si podle svých schopností uplavání dvou, tří bazénů, vložte krátký odpočinek a znovu opakujte.  I zde platí pravidlo postupného navýšení  zátěže. A jestli kraul nedáváte, zkuste s destičkou pouze prsové nohy – to je taky pěkná dřina.

Plavání se zadržovaným dechem. Změňte své pravidelné nadechování na každý druhý (třetí) záběr paží a prodlužte interval, třeba pyramidově, 2-3-4-5-4-3-2. Dostanete se do diskomfortní situace, vaše tělo bude pracovat v kyslíkovém dluhu, v kterém ale musíte provádět svalovou práci. Tuto zkušenost pak zúročíte při intenzivní jízdě na kole.

Plavání se změnou tempa. Pokud pravidelně sportujete a zvládnete některou z plaveckých technik uplavat souvisle pár set metrů, je pro vás takový pohyb „volnou procházkou“. Zkuste zařadit úseky, kde budete střídat výrazně rychlejší a naopak hodně volné tempo, jestli zvládáte více plaveckých stylů, můžete prostřídat, např. kraul svižně, prsa volně.

 

5 důvodů proč chodit plavat

1. Nezatěžujete klouby, páteř, plavání slouží i jako rehabilitační metoda – ve vodě     můžete i svou hybnost vylepšit.

2. Posílíte celé tělo, zejména pak zádové svaly, svaly podél páteře, svaly paží…

3. Zlepšíte si dechové parametry, při výdechu do vody překonáváte odpor vody.

4. Zapomenete na stres – pobyt ve vodě je tělu příjemný, při plavání jste pak i částečně v izolaci od okolního ruchu, máte čas nechat myšlenka jen tak plynout

5. Pravidelným plavání se otužíte, posílíte svou imunitu

Pokud máte vodu ráda, ale s plaváním se  perete, určitě neváhejte vyzkoušet nějaký víkendový kurz. Je jich poměrně velký výběr, a vždy tu najdete skupinu začátečníků nejrůznějšího věku. Pod vedením šikovných lektorů uděláte za dva dny velký posun. Máme ověřeno !

Autor: Kája P.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková