Druhý díl UCI WorldTour: kostky, vítr a ďábelská rychlost vítězky

Nizozemka Chantal Blaak zvítězila v druhém kole silniční Women´s WorldTour, v 138 km dlouhém závodě Ronde van Drenthe, který se jel v nizozemském Hoogeveenu. Vítězka absolvovala závod úctyhodnou průměrnou rychlostí 38,3km/h.

Závod se startem i cílem v Hoogeveenu se sice vyznačuje rovinatým profilem, ale také nelítostnou délkou trati, řadou dlážděných sekcí a uměle vytvořeným prudkým kopcem (VAM-berg), kde obvykle dochází k rozhodujícímu úniku favoritek. Při neúčasti nemocné vítězky prvního závodu WorldTour, Britky Lizzie Armistead, byl také ve hře trikot pro vedoucí závodnici celé série.  Na start se postavilo téměř 130 žen, v pelotonu nechybělo zastoupení předních profesionálních týmů, i když ne všechny nasadily své nejlepší závodnice.

Radost z vítězství si užívá domácí závodnice Chantal Blaak
Radost z vítězství si užívá domácí závodnice Chantal Blaak

Do poloviny závodu jelo hlavní pole pohromadě. Silné týmy se snažily držet vysoké tempo, protože trať vede místy po úzkých cestách a obtížnost zvyšuje i díky častým změnám směru nárazový vítr. Na 61km, v poslední dlážděné sekci, zaútočila Chantal Blaak z teamu Boels- Dolmans, která zjevně nechtěla čekat až na přejezd VAM-bergu, který závodnice zdolávaly hned dvakrát.  Její nástup zachytily pouze Gracie Elvine( Orica-AIS), Trixi Worrack( Canyon – SRAM) a Anna van den Breggen( Rabobank – LIV). To znamenalo, že všechny silné teamy kromě Wiggle-High5 měly vepředu své zastoupení a značně polevily v aktivitě. Závodnice za odjetou čtyřčlennou skupinou se marně snažily náskok zlikvidovat. Čtveřice vepředu  vzorně spolupracovala a když po druhém průjezdu přes VAM – berg měly náskok více než 2 minuty, bylo jasné, že se o vítězce rozhodne mezi nimi.  Chantal Blaak doma ukázala, že její dvě letošní vítězství nebyla náhodná a dosportovala vítězně do cíle. Těsně duhá skončila australská závodnice gracie Elvinel, třetí  pak Němka Trixie Worrack,  před další nizozemskou závodnicí,  Annou van den Breggen. Ta se díky tomuto výsledku a pátému místu ze Strade Bianche oblékla do trikotu vedoucí závodnice Women´s World Tour .

Women´s World Tour pokračuje 20.3. závodem Trofeo Alfredo Binda v Itálii.

 

Autor: Kája P.
Foto: uci.ch

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková