Maraton Rallye Sudety vyhrála Tereza Němcová. Sen si splnila i druhá v cíli, Karla Štěpánová.

Jak se plní sen? Tereza Němcová a Karla Štěpánová shodně splnily ten svůj v rámci legendárního maratonu Really Sudety. Tereza navíc v novém ženském rekordu…

Jeden z kultovních maratonů horských kol v České republice – Specialized Rallye Sudety, který je proslulý svou délkou ale především technickou náročností, se jel v uplynulém víkendu a měl na pořadu již dvaadvacátý ročník. Na trať v délce 113 kilometrů s převýšením téměř 4000m  se postavilo přes 600 bikerů a samozřejmě nechyběly ani odvážné ženy, byť oproti mužům, byly v mnohem menším počtu.

Svou premiérovou účast si zde odbyly i dvě přední české bikerky, úřadující mistryně republiky a osmnáctá žena z nedávného SP v Andoře, Karla Štěpánová (KONA Cycling) a medailistka z loňského ME v maratonu, Tereza Němcová (Superior MTB team).

Závod, který vede kolem Teplických a Adršpašských skal, Broumovskými stěnami a přes stolové hory Bor a Ostaš, prověří dokonale připravenost každého účastníka, jde o skutečně poctivý terénní maraton, kde odpočinkových míst minimum.

Tereza Němcová se v příštím roce bude specializovat na maratony a že jde o dobré rozhodnutí ukázala právě na náročných Sudetech. Nejen, že dokázala zvítězit, ale do cíle přijela i v ženském traťovém rekordu, na trati strávil „jen“ 6 hodin a 9 minut.

rallye-sudety-2016-tereza-hurikova

„Jela jsem od začátku podle sebe, zrychlila, když mi tempo ve skupině přišlo pomalé, naopak „vystoupila“, když to bylo příliš rychlé. Cítila jsem ze Sudet respekt, a myslím, že právě ten mě dostal v pořádku a úspěšně do cíle. Karlu se skupinou dalších holek jsem předjela na 25 kilometru, pak už jela na první pozici do konce závodu“, komentovala svou taktiku Tereza. „ Ondra Fojtík, mi řekl taky jednu hodně užitečnou radu…že vyhrává ten, kdo toho nejvíc sní a vypije. Snažila jsem se tedy co 20 – 30 min sníst banán nebo bramboru ve slupce. Byla to skvělá volba! “, pochvalovala si rady svého kolegy a zkušeného maratonce.

„Techniku jsem si moc užila, byl to můj snový biking v XXXL formě“, zhodnotila  Tereza svou úspěšnou premiéru.

14333605_10205437808663704_3514883598309450675_n

Karla Štěpánová se musela spokojit s druhým místem, do cíle dorazila s desetiminutovou ztrátou, ale i ona byla s výkonem spokojená.  „Jet Sudety byl můj dlouholetý sen, ale zatím mi to nekorespondovalo se závodním plánem, měla jsem vždy jiné priority. Teď, po Andoře (SP v cross country, kde Karla vybojovala svůj nejlepší výsledek), jsem dostala volnou ruku a naplánovala si poměrně hustý víkend: v sobotu Sudety a v neděli také terénní maraton Trans Brody, ale už jen 50 km. První dvě hodiny závodu mi nohy moc nejely, byla znát únava z Andory, zastavovala jsem i na občerstvovačkách, na 70 kilometru jsem byla na třetím místě. Pak jsem zrychlila a dostala se na druhé. Ale byl to mazec, když po třech hodinách na kole jsem věděla, že to není ještě ani půlka…“ pospala svou cestu k stříbrné příčce na legendárních Sudetech.

Pozornost na výkon si zaslouží i další ženy, které zvládly trať absolvovat také ve velmi dobrém čase, pod 7 hodin. Třetí dojela Johana Kolašínová (Superior Riders) , čtvrtá Milena Cesnaková (Weber) a na pátém místě  Lucie Hamanová z týmu Kellys Bike Ranch.

Autor: Kája P.
Foto: zdroj: mtbs.cz, Fb

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková