O radosti, překvapení a taktice. Ohlédnutí medailistek za MČR v cyklokrosu.

Mládí vpřed a staří na svá místa. Místa vítězná! Tak lze vystihnout výsledky republikového šampionátu v cyklokrosu žen. Ten ovládla třiatřicetiletá Pavla Havlíková, když za sebou nechala devatenáctiletou Nikolu Noskovou a juniorku Adélu Šafářovou.

 

Mrazivých 10 stupňů pod nulou, sněhem pokrytá trať s dlouhými výjezdy, ale i spoustou zrádných zatáček, strmých sjezdů, kde byl případný pád krutě potrestán, taková byla sobotní trať mistrovského závodu v cyklokrosu. „Spravedlivá, každý tu musel prokázat fyzickou i technickou připravenost“, tak jí ohodnotila i čerstvá šampionka, Pavla Havlíková. Právě ona projela s rukama vítězně nad hlavou a mohla si tak vychutnat již počtvrté ve své kariéře pocit zisku titulu národní šampiónky. Velkou favoritkou byla i vloni, ale kvůli pádu v předposledním kole o prvenství přišla.

Letos byl průběh závodu úplně jiný. Už během prvního kola se celému startovnímu poli vzdálila právě Havlíková společně s týmovou kolegyní, Nikolou Noskovou a po zbytek času se odehrával boj o prvenství pouze mezi těmito dvěma. Už to vypadalo na dramatický finiš, ale nakonec se rozhodlo v posledním kole, když Nosková spadla a Pavla Havlíková si tak vypracovala pohodlný náskok, který s přehledem uhájila až do cíle.

V boji o třetí místo zaskočila Adéla Šafářová obhájkyni titulu Martinu Mikuláškovou. Tato nadějná osmnáctiletá cyklistka znovu potvrdila svou všestrannost, má doma tituly z horských kol i ze silnice.

Jak hodnotí závod čerstvé medailistky? Největší prostor dostala pochopitelně mistryně republiky, Pavla Havlíková.
m

Pavla Havlíková, KC Kooperativa SG Jablonec n. N., (33 let), zlatá medailem

 

Jak se ti líbila trať, bylo to hodně ledové?

Já bych to spíš pospala jako bílé bláto, klouzalo to, ale bylo to sypký. Všichni čekali, že se pojede na tvrdém podkladu a bude to rychlý, ale opak byl pravdou. Trať byla spravedlivá, nebylo to příliš hákový, když by na to někdo neměl, tak nebyla šance celé to odviset v háku.

Co bylo největší úskalí?

Největší problém bylo počasí, zima, To bylo fakt krutý. Člověk se může víc oblíknout, na svaly dá hřejivku, ale s prsty se nic nevymyslí. V cíli jsme pak ukáply slzu, jak to bolelo… Řadu lidí to dostalo i co se týče dýchání.

Měly jste s Nikolou předem domluvenou taktiku, že spolu zkusíte odjet?

To, jak se závod vyvíjel, bylo překvapení pro nás obě. My se známe dokonale, víme o sobě všechno, každý den spolu trénujeme, ale tady jsme jely úplně na férovku, žádná taktika, nedarovaly jsme si ani metr. Já jsem jela od startu naplno, abych se vyhnula případnému pádu, a najednou jsme byly spolu jen my dvě. Tak už to bylo celý závod.

Věřila sis do případného spurtu s Nikolou?

Bylo tady místo, kde jsme věděla, že je potřeba najet tam první. Jinak by to bylo opravdu o spurtu na pásku. Ale i na to jsem si věřila. Tady na mistráku je to o tom neudělat chybu, fyzicky jsme dost vyrovnané. Na to jsem hodně myslela, jet bez zaváhání. Kdo udělá chybu, je ze hry ven.

Všimla sis, kdy Nikola spadla?

Já se to dozvěděla až v cíli, já jsem si hlídala, abych z posledního depa jet z první pozice, myslela jsem, že mám Nikču pořád na zadním kole, párkrát jsem jí zkoušela odskočit, na pár metrů, sama jsem si hlídala techniku, abych neudělala někde chybu. To, že už jedu v půlce posledního kola sama jsem nevěděla.

Mluvila jsi s Nikolou bezprostředně po závodě? Brala svůj výkon jako úspěch?

Nikola šla určitě do závodu s tím, že by chtěla vyhrát. Tady ta trať jí seděla, fyzicky na tom je skvěle, ty táhlý kopce jí vyhovovaly. Myslím, že ukázala, co v ní je. Ale druhé místo je pro ni zklamáním, vydržela jet se mnou celý závod, určitě by byla za mistrovský dres ráda, bylo to blízko…

Získala jsi svůj čtvrtý titul mistryně republiky, v tuhle chvíli jich máš nejvíc v historii národních šampionátů. Byl to taky jeden z hnacích motorů porvat se o to?

Abych pravdu řekla, vůbec jsem si tohle nepustila do hlavy. Po loňských zkušenostech, kdy se pořád opakovalo, že jsem jasnou kandidátkou na zisk prvenství a vnímala jsem na sebe tlak, a nepovedlo se, letos jsem se trochu stáhla, nečetla jsem nic na netu. Potřebovala jsem svůj klid. Teď mi to ještě nedochází, žiju přítomností.

Bude nějaká oslava? Jaké jsou nejbližší plány?

Oslava se odkládá, až bude po sezóně. Teď na to není vůbec prostor. Čekají mně dva svěťáky a pak, na konci ledna mistrovství světa. Tomu se podřídí vše.

 

Nikola Nosková, KC  Kooperativa SG Jablonec n. N.,(19 let), stříbrná medaile
m

Nikola, těsně nalepená za zadním kole své zkušenější kolegyně

“Už před závodem jsem hodně doufala v medaili, a kdybych ji nezískala a zůstala pod pódiem, tak to by mě hodně mrzelo. Nakonec se závod už od samého začátku vyvíjel úplně jinak, jezdily jsme spolu s Pavlou, dokázala jsem s ní držet tempo po celý závod, což se dříve nikdy nestalo. Chybičky z mé strany přišly už v předposledním kole, ale to jsem si Pavlu vždycky zase dojela.

Největší zaváhání bylo v tom posledním kole, při nájezdu k druhému depu, tam mi to podjelo a vjela jsem do závěje.  Pak už nebyla žádná šance si to dojet, do cíle to bylo kousek. Radost z medaile je, ale samozřejmě že trochu mě ta chyba mrzí”.
m

Adéla Šafářová, NUTREND Specialized, (18 let), bronzová medailem

 “O tom, že pojedu mistrák v cyklokrosu rozhodlo trochu to, že závod byl blízko domova. Mám za sebou prosincové soustředění na Mallorce a tam jsem se domluvila se svým trenérem, naplánovala trošku jinak trénink, aby můj výkon nebyl úplný propadák. Rozhodně jsem ale nemyslela na nějaký výsledek. Krátce po startu jsem se dostala na třetí místo a udělala si malý náskok před ostatními. Holky byly pořád za mnou, což jsem nečekala. Pořád jsem čekala, kdy mě někdo zezadu dojede. Ke konci mi začaly docházet síly, ale nějak jsem se zmáčkla a vydržela jsem to.

Pocit? Jsem šťastná! Je to moje první mistrovská medaile z kategorie žen! Ale už se začnu soustředit na bikovou sezónu. Sice jsem dostala možnost jet na MS v cyklokrosu, ale to už by bylo moc. Nechám si to na příští rok, kdy se jede v Táboře mistrovství Evropy”.

Výsledky:
1. Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec n.N.) 41:36 min.
2. Nikola Nosková (KC Kooperativa Jablonec n.N.) +0:12
3. Adéla Šafářová (Nutrend Specialized Racing) +3:01
4. Martina Mikulášková (ČEZ Cyklo Team Tábor) +3:18
5. Tereza Vaníčková (Ivar CS Author) +3:51

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková