Více žen na OH i v bikových štafetách.

Podpora a propagace ženské cyklistiky pokračuje…

Podpora ženské cyklistiky je v posledních letech výrazným tématem. Ať už se podíváme do silničních WWT klání, kde v řadě závodů dámy startují ve stejný den, jako elitní muži, nebo do zámořské cyklokrosové ligy, kde jsou pro ženy vypsány stejné (a nemalé) price money, jako jejich mužským protějškům. V posledních dnech se objevily dvě zprávy z pelotonu bikového.

DSC_7059-Final-vv

Změna účastnických kvót na OH. Ženský peloton posiluje!

Dosud byl počet startujících žen v olympijském cross country limitován číslem 30. Na OH v Tokiu jich bude o 8 více. K této příjemné změně ale došlo trochu paradoxním způsobem…


Mezinárodní olympijský výbor (IOC) schválil přijetí dvou dalších cyklistických disciplín do programu Olympijských her v roce 2020 v japonském Tokiu. Nově se představí BMX Freestyle a dráha se rozroste o disciplínu Madison. Stále ale platí fakt, že se na OH musí udržet počet sportovců na stejné výši, což má dopad právě na další cyklistické disciplíny, které tak musí několik míst postoupit. Tvrdě na to doplácí mužské bikové pole, kde dochází k ponížení z 50 míst na 38. A když už se sáhlo do změn v cross country, dorovnal se počet žen na stejnou výši.

Vyrovnání počtu startovních míst pro muže a ženy je jistě chvályhodný počin, ale tohle pánům bikerům dělat neměli…Kdo alespoň jednou viděl SP nebo jiný elitní závod ví, jak početné mužské pole je a první 50 je výkonnostně hodně vyrovnaná. A to nepočítáme oddělený závod mladíků do 23 let, kteří di nominace na OH mohou také promluvit.

Nicméně šance pro dalších 8 žen je pro bikerky jistě novou motivací.

Rio2016-mtb-xco-zeny_03

Štafetové závody nově i mladými dámami

Krokem z úplně jiného soudku je čerstvě aktualizované pravidlo UCI pro horská kola pro mistrovství světa, kde se říká, že na nadcházejícím světovém šampionátu MTB v Cairns uvidíme štafety o pěti zástupcích. Nově musí být součástí štafety dvě ženy. Pojede se tak ve složení: elitní muž, U23 muž, junior, elitní žena a U23 žena nebo juniorka. Vše v duchu zrovnoprávnění žen a prosazování ženské cyklistiky, zda padne rozhodnutí na úrodnou půdu, se uvidí v praxi.

Premiéru ale možná uvidíme už na konci července na mistrovství Evropy XCO v italském Darfo Boario Terme. Týmové štafety si získaly za téměř dvě desítky let, kdy součástí programu mistrovství světa horských kol, velkou popularitu. Se zkracováním závodních okruhů (každý člen ho absolvuje 1x) se zkrátily i vzájemné rozestupy, a tak se stal boj o medaile nesmírně dramatickým až do posledních chvil.

Tuto změnu pozitivně komentoval šéftrenér české reprezentace, Viktor Zapletal: “Máme kategorii holek do 23 let hodně silnou, je tady Adéla Šafářová, Bára Průdková, Jana Czeczinkarová… máme i vynikajícího juniora Davida Zadáka, takže si myslím, že by nám to mohlo hrát do karet. Já se na první vystoupení na ME těším.”, řekl pro server mtbs.cz

CER_1540
Pamatujte na nervy drásající boj na MS v Novém Městě o světovou medaili? Nakonec to bylo pro českou štafetu skvělé stříbro!

 

zdroj: mtbs.cz, uci.ch

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková