Vyšší platy, benefity, podpora mládí. UCI přináší změny v ženské silniční cyklistice

Zajímavé novinky ze světa profesionální ženské cyklistiky, kde už máme i české zastoupení….

Je to několik let nazpět, co Mezinárodní cyklistická unie začala postupně realizovat novinky pro ženskou silniční cyklistiku nejvyšší úrovně. V kalendáři Women´s WorldTour přibyly závody, využívající organizační zázemí připravené pro mužské profesionální týmy, zvýšil se zájem médií, přišly i přímé televizní přenosy. A v tomto duchu se jde dál a s velmi pozitivními vyhlídkami pro nadcházející roky.

UCI nachystala směrem k r. 2020 několik významných změn, které se týkají počtu závodů, WWT, profesionálních týmů, a v neposlední řadě i finančních podmínek a dalších benefitů pro jezdkyně.  

1.Kategorizace závodů, ohodnocení

Kalendář se bude skládat ze čtyř různých typů závodů:

WorldTour
ProSeries
závody 1.ktegorie UCI
závody 2.kategorie UCI

Nejprestižnější WWT bude mít maximálně 23 závodů. Počet akcí v ProSeries se bude pohybovat mezi 20 a 30, v podobném rozpětí to bude i u závodů 1.a 2. kategorie (25, resp. 30 závodů).

A jaký je klíč k zařazení do kategorií? Závody WorldTour a ProSeries musí splňovat jasně dané požadavky, například televizní pokrytí, prize money, roli hraje i historie a prestiž závodů. 

2.Dvě úrovně týmů, pravidla o počtu závodnic

Profesionální týmy se rozdělí na dvě úrovně: WorldTeams a Continental. Pro každou kategorii jsou vypsaná pravidla o počtu závodnic, který se bude, vzhledem k finančnímu rozpočtu v týmu, postupně navyšovat.

Pro WorldTeamy platí následující: letech 2020 a 2021: mezi 9 a 16 závodnicemi, od r. 2020 se počet navyšuje a WT bude muset mít na soupisce 10-20 závodnic.

V období 2020–2024 se bude licence přidělovat týmům, kterých bude maximálně 15 a budou muset splnit etická, sportovní, finanční a administrativní kritéria. Podobně jako v mužské verzi WorldTour. 

Od roku 2024 se licence budou udělovat podle postavení na žebříčku. Prvních pět týmů získá novou licenci na čtyři roky, šestý až desátý tým získá tříletou licenci a týmy mezi umístěné na jedenácté až patnácté pozici získají dvouletou licenci. Nejhůře postavený tým v žebříčku může spadnout do druhé divize, pokud některý tým z druhé divize bude chtít o úroveň výš.  

3.Podpora mládí

Profesionální World Teamy budou moci každý rok od 1. srpna do konce kalendářního roku přijmout dvě stážistky. Tento krok podporuje mladé talenty, neboť do týmu mohou přijít i dívky, které jsou věkem druhým rokem juniorky.

4. Minimální plat

Už od roku 2020 bude zaveden minimální plat, podobně jako u mužů. To se týká ale pouze WorldTeamu. I tady bude nárůst postupný, aby se v týmech zajistilo dostatečné sponzorské krytí.

Jaké částky budou závodnice dostávat?
r. 2020 – 15 tisíc eur
r. 2021 – 20 tisíc eur
r. 2022 – 27,5 tisíc eur
od r. 2023 bude stejná, jako mají muži v profesionálních kontinentálních týmech. 

5. Ostatní benefity

Tím podpora profesionálních závodnic nekončí, budou se jich týkat další benefity, např.

– limit 75 závodních dní
– 30 dní dovolené 
– zdravotní pojištění
– mateřská

6.Navýšení prize money

Mezi roky 2019 a 2022 dojde k desetiprocentnímu navýšení prize money každý rok pro prvních dvacet závodnic v každém závodě v mezinárodního kalendáře UCI. 

Takové jsou ve zkratce změny, které mají přiblížit podmínky profesionálních cyklistek těm, které muži již dlouhodobě využívají. Pro české mladé naděje, které už se, byť po malých krůčcích, prosazují na soupisky kvalitních mezinárodních týmů, je to jistě velká motivace, jak se silniční cyklistice věnovat skutečně jako profesionál.

 

Zdroj: UCI, Roadcycling

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková