SP NMNM 2019. Elitní závod ovládla Courtney, české barvy těsně za TOP dvacítkou

Závod s dramatickou zápletkou přinesl další vítězství ženě v duhovém dresu. Čábelická a Štěpánová po bojovném výkonu na 22. a 23. místě

Štěstí přeje připraveným, zas ty defekty, drama až do konce, překvapení na stupních…tak by se dal vystihnout dnešní závod elitních žen, kterým vyvrcholil třídenní program Světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Američankám se tentokrát ve Vysočina Aréně hodně dařilo, po Chloe Woodruff, která vyhrála Short Track, nejlepší třiadvacítkářce Haley Batten zazněla hymna i pro elitní ženu v duhovém dresu Kate Courtney.  Na druhém a třetím místě pak dojely dvě překvapivá jména, Australanka Rebecca McConell a Haley Smith z Kanady.

Tohle je přehled výsledků, ale dnes na novoměstské trati, stejně jako před dvěma lety, zaúřadovaly defekty, které zamíchaly v posledním okruhu celkovým pořadím. Hrdinkou a největší smolařkou dnes se stala čtyřiadvacetileté Anne Tauber. Po zaváděcím kole figurovala na čele pětice závodnic, Jolanda Neff, dvaadvacetiletá Sina Frei, Rebeca McConell, Kate Courtney a Anne Tauber. A byla to právě posledně jmenovaná, která v táhlém nejdelším stoupání skupinu nadělila, její tempo akceptovala pouze Švýcarka Neff, ale tentokrát to bylo jen na chvíli.

Úvodní kilometry, kdy byla na čele jedna z velkých favoritek Jolanda Neff

Tauber se usadila na čele a postupně si najížděla na své soupeřky náskok. Zajímavé přesýpání pozic se odehrávalo za jejími zády, Jolanda Neff neměla svůj den a výjezdy jí moc „nechutnaly“, naopak po slabší první půlce závodu se pomalu z pozice mimo stupně vítězů posouvala vpřed úřadující mistryně světa Courtney. Skočila jak trápící se Neff, kterou později ještě potkal defekt, předjela i skvěle jedoucí Australanku McConnel. Ztrátu 20 vteřin na čelo smazala na pouhých 10 a poprvé tak dostala Anne Tauber pod tlak.

Zlom v bitvě o výhru přišel v posledním okruhu a prudkém technickém výjezdu. „Chtěla jsem tady ten úsek vyběhnout, jenže se mi nepodařilo vycvaknout tretru a spadla jsem na bok a asi trochu ohnula přehazovačku. Pak se mi dvakrát zasekl řetěz. Musím se naučit vyhrávat, na kole jezdit umím, vítězit ještě ne“, řekla pak v cíli mladá závodnice, která nakonec projela cílem jako desátá.

Americká radost Kate Courtney

Kate Courtney na trati minula svou soupeřku a při nájezdu do cílové roviny ani nechtěla věřit, jaký náskok má. Mohla si tak užít bouřlivou kulisu plných tribun. Štěstí přeje připraveným, čtyřiadvacetiletá bikerka si zapsala po týdnu další vítězství ve SP. „Neměla jsem dobrý start, musela jsem i na chvilku zastavit v depu kvůli ufouklé pneumatice, bojovala jsem ze všech sil. Nemohu tomu uvěřit, že to pro mě takhle dopadlo“, radovala se v cíli Courtney.

Na druhé místo se dostala celý závod skvěle jedoucí Rebecca McConnel. Dost sil do finiše měla i Kanaďanka Haley Smith, která prolétla kolem znavených soupeřek a dojela si pro třetí místo. Pro obě dvě to byl životní výsledek, Rebecca už byla dvakrát na stupních, ale vždy na bronzové příčce, Kanaďanka byla dosud nejlépe osmá.

Češky bojovně a se ctí

Nabité tribuny a davy fanoušků hnaly vpřed i české závodnice. Jitka Čábelická i Karla Štěpánová ze sebe vydaly maximum. Možná pomýšlely výsledkově o kousek výš, ale 22. resp. 23. místo, a především odstup obou bikerek od vítězky cca 5 minut si zaslouží pochvalu.

Jitka Čábelická v kamenité sekci Mitas Choice

 

Jitka Čábelická skvěle odstartovala, po zaváděcím kole byla na 12. místě, pak se pohybovala celý závod mezi 17.-20.místem, v závěru se sice lehce propadla, ale za velkého potlesku diváků dojela na 22. místě.

“Povedl se mi start, stála jsem v druhé lajně, protože nenastoupila Annika Langvad. V první kole jsem se jakž takž držela, ale popravdě mi to dnes vůbec nešlo ani do kopce, ani z kopce. Po prvním kole jsem se tedy začala neustále pomalu propadat, jsem ráda, že jsem neodcouvala ještě někam dál. Od třetího kola jsem na kořenech skákala jak koza, jak mi nešla technika. Skvělá atmosféra mě nutila se koncentrovat sama na sebe. Vždy před BMX sekcí jsem jela ve skupině, od ní mi to fakt nešlo a v každém kole jsem hodně ztrácela. Dole na stadionu jsem pak už nebyla v kontaktu ve skupině a jezdila sama,” líčila Jitka, která vysekla pochvalu směrem k fandícím divákům.

Záverečný spurt Karly Štěpánové

Jako lvice se rvala Karla Štěpánová, která ještě v cílové rovině přespurtovala zkušenou Němku Brandau a cílem projela je pár vteřin po Jitce Čábelické na 23. místě.

“Startovala jsem až z šesté řady. Od startu jsem musela udržet chladnou hlavu, úplně to nepřepálit v prvním kopci, i když jsem se chtěla dostat co nejvíc dopředu. V tom davu bylo jasné, že některé technické sekce budu v prvním kole běhat, ale na to jsem už zvyklá. Snažila jsem se postupně posouvat dopředu, získávala jsem hlavně v technice, takže když jsem udržela holky ve výjezdech, tak jsem je pak vždy předjela. Trochu mě zas brzdily problémy s dýcháním, mohlo to být ještě lepší. Bylo teplo, měla jsem strašně vyschlo v krku, uvítala jsem každý bidon, který mi podali. Ale snažila jsem se na to nemyslet, abych se plně soustředila na závod. S výsledkem jsem celkem spokojená,” řekla v cíli Karla.

Hanka Ježková

Jména dvou dalších českých zástupkyň najdeme v závěru výsledkové listiny, ale je nutné zmínit, že obě bikerky z týmu GT Opportunity jezdí jako amatérky. Obě se shodují, že právě pro skvělou atmosféru stojí za to do závodu nastoupit.

„Tady v Novém Městě je zážitek závodit. Se svým výkonem jsem spokojená tak z části, na kořenech mi to úplně nešlo, v kamenitých sjezdech jsem holkám v mojí skupině ujížděla, což bylo fajn“, shrnula závod Hanka Ježková, která dokončila na 63. místě.

 

Lucka Veselá

Lucka Veselá je ve výsledkové listině o 7 příček níž. „Pro mě ta účast doma na tak velké akci znamená strašně moc. Bohužel jsme se celý týden trápila s bolestí zad, měla jsem problém v prudkých výjezdech, technika dolů byla fajn a kvůli fanouškům to prostě stojí dojet“, řekla bikerka z Brna.

 

Výsledky ženy elite

1. Kate Courtney (USA, Scott Sram) 1:27:31 hod.
2. Rebecca McConell (AUS, Primaflor Mondraker Rotor) +0:36 min.
3. Haley Smith (CAN, Norco Factory) +0:41
4. Sina Frei (SUI, Ghost Factory) +0:45
5. Malene Degn (KMC Ekoi Orbea) +1:33
6. Linda Indergand (SUI, Superior XC) +1:34
7. Anne Terpstra (NED, Ghost Factory) +2:01
8. Jolanda Neff (SUI, Trek Factory) +2:13
9. Pauline Ferrand Prevot (FRA, Canyon Factory) +2:26
10. Anne Tauber (NED, CST Sandd Bafang) +2:38

22. Jitka Čábelická (GAPP System – Cabtech) +4:58
23. Karla Štěpánová (Superior XC) +5:04
63. Hana Ježková (GT Opportunity Brno)
70. Lucie Veselá (GT Opportunity Brno)

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková