Skončilo ME v silniční cyklistice, nejlepší výsledek zajela v časovce juniorka Kristýna Burlová

Naprostou převahou skončil evropský silniční šampionát pro domácí Nizozemky, když získaly čtyři tituly. Českým barvám se nedařilo. Nejlepší výsledek zajela Kristýna Burlová, když v časovce skončila na 16.místě z 42 startujících…


V uplynulém týdnu hostil holandský Alkmaar mistrovství Evropy v silniční cyklistice, kam se vypravila početná reprezentační výprava. Národní dres obléklo také sedm nominovaných žen. V juniorské kategorii to byla Tereza Obořilová a Kristýna Burlová, v kategorii do 23 let reprezentovala trojice Tereza Neumanová, Nikola Bajgerová a Markéta Hájková, mezi elitními ženami jsme měly dvojí zastoupení díky Jarmile Machačové a Tereze Korvasové. Úřadující mistryně Evropy Nikola Nosková se na start nepostavila, jednak z důvodu týmových povinností, kdy závodila ve stejném termínu ve Skotsku, ale také vzhledem k rovinatému profilu, který jí nevyhovoval.  „Městský okruh byl sice po rovině, ale technicky náročný. Rozhodovala tak nejen výkonnost, ale také schopnosti pohybu v pelotonu,“ řekl Tomáš Konečný, který s reprezentací absolvoval již šesté Mistrovství Evropy. 

Výsledkově se bohužel nepodařilo navázat na úspěšný loňský šampionát, který se konal na domácí půdě a v kterém si dojela pro dvě medaile právě Nikola Nosková. Brala bronz v časovce a ovládla hromadný závod.

V časovce, která byla pro všechny kategorie vypsaná na 22 km si připsala 16. místo talentovaná Kristýna Burlová. Trať prolétla průměrem 41,59 km/hod. V kategorii do 23 let byla nejlepší česká zástupkyně Markéta Hájková, které patřilo 25.místo. Mezi elitními ženami skončila na 27. příčce úřadující mistryně republiky Tereza Korvasová. Ta zajela závod průměrem 42,36 km/hod, ale vítězka Elen van Dijk při své vítězné jízdě atakovala průměr 48 km/hod!

Nadějné mládí
Terka Neumanová, Nikča Bajgerová a Markéta Hájková před hromadným závodem
Naše eliťačky

 

V závodě s hromadným startem se české silničářky žádného výrazného umístění nedočkaly. Juniorka Kristýna Burlová dojela v závodě na 69 km ve druhé skupině na 33. místě. V kategorii do 23 let, která měla předepsanou porci 92kilometrů, se vkládaly naděje do Terezy Neumanové, ta ale měla smůlu, zapletla se do hromadného pádu a ze závodu musela odstoupit. Statečně bojovala Nikola Bajgerová, která dojela se ztrátou 55 vteřin na 41. místě.

V elitním závodě žen, v kterém hrál významnou roli silný vítr, stály na startu dvě české zástupkyně, Jarmila Machačová dokončila na 41. místě a Tereza Korvasová závod nedokončila. Dle postřehů reprezentačního trenéra dělala Tereze Korvasové problém poziční jízda, Jarmila zůstala ve druhé skupině v momentě, kdy za to vzaly Holanďanky a rozdělily peloton na dvě skupiny.

Velkou převahu předvedly domácí závodnice, které získaly evropské tituly v juniorské a elitní kategorii jak v časovce, tak i v hromadném závodě, k tomu pak přidala bronz závodnice v kategorii do 23 let.


Kompletní výsledky
zde

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková