Kellys THEOS. První pohled

Novinka slovenské značky pro sezónu 2020. Pan Božský přichází…a už na konci září může být váš.

Když vloni slovenský Kellys představil zcela nový terénní e-bike Tygon a pro dámy Tayen, postavené na nové rámové platformě s plně integrovanou baterkou, dalo se tušit, že i pro rok 2020 přijde v tomto segmentu něco nového.

Přeci jen, Tygon a Tayen jsou hardtaily a konkurence už ve své nabídce celoodpružené e-biky s menšími či vyššími zdvihy má.

Kellys vytasil zbraň, jmenuje se THEOS a jeho představení novinářům a obchodníkům podpořilo působivé video, které můžete  v závěru článku shlédnout také.

THEOS i90, vlajková loď

Theos, „pan Božský“ přichází na svět ve velké parádě. Dostal zdvihy 160/150mm, je ve třech specifikacích, a i když k sobě nemá čistě dámskou variantu, není třeba lamentovat. Na ženskou část cyklistické komunity bylo pamatováno při výběru barev a celkovém designu kola. Navíc je osazen 27,5“ koly a k mání je i velikost S (u modelu i50).

Na vrcholu nabídky je model Theos i90. Je krásný, má nabitou výbavu a co vše předvede, záleží jen a jen na jezdci samotném. Je postaven na hliníkovém rámu a na 27,5“ kolech. V mohutné spodní rámové trubce se ukrývá, stejně jako u HT Tygon a Tayen, plně integrovaná baterie Kellys-Re-change Li-ion, která má kapacitu 630Wh. Tedy největší, kterou současný svět e-biků nabízí.

Pohon vpřed zajišťuje kromě vašich nohou opět to nejlepší, co lze dostat od japonského Shimana, tedy výkonný motor STEPS E8000. 

O pružení se stará vidlice a tlumič od FOXe. Bike Theos i90 bez nadsázky zdobí model vidlice Fox Float 36 se zlatavou Kashima povrchovou úpravou, zdvih je již zmiňovaných 160mm.

Tlumič Fox Float DPx2 Factory se zdvihem 150mm má plovoucí uložení, tudíž je velmi citlivě reagující a nabízí tři úrovně tlumení.

 Theose i90 je vybaven elektrickou sadou Shimano XT Di2.  Bovedeny vedené vnitřkem znamenají u klasických kol čistý vzhled, který dá vyniknout tvaru rámu, což je i tento případ. A to, co je kolem řidítek, s tím se nic nenadělá. E-bike, ovladač teleskopky, ovladač režimů dopomoci….

Na ráfcích DT SwissH1900 s pevnými osami jsou nasazený pláště od německého Schwalbe, Magic Mary na předním kole, Hans Dampf na zadním, oba v šíři 2,6“.

A jak jsou na tom jeho „skromnější“ sourozenci?

THEOS i70 se nenechal, co se pohonu týče vůbec ošidit. Má také 630 Wh baterii, využívá hodně i motor Shimano STEPS 8000. Rozdíl je logicky v osazení komponenty, kdy Di2 byla nahrazena mechanickou sadou Shimano XT a také vidlice je od jiného dodavatele. V případě Theos i70 byl zvolen model RockShox Yari RC, stejně tak zadní tlumič je shodné značky, konkrétně DeLuxe RT. Aby se ponížila cena, změna je i u zvolených ráfků, kdy DT Swiss nahrazují domovské, odolné Kellys Valor.

THEOS i50   lehce ubral i na pohonu, najdete tu Shimano STEPS 7000, ale se stejně výkonnou baterií, jako mají dražší modely. Osazení je z řady Shimano SL, pláště jsou pak Michelin Wild AM.

Tak takhle vypadají nové e-mašiny do pořádného terénu. Dobrou zprávou je, že ač jde o modely pro sezónu 2020 a jejich představení proběhlo před krátkým časem, k dispozici už budou na konci září.

A ještě jedna informace. Za kolik lze THEOSe pořídit? Nejvyšší model atakuje cenovku těsně pod 160 tisíc, 119 990,- pak zaplatíte za prostřední i70, krásných baťovských 99 990,- stojí Theos i50.

Barevné specifikace i dostupnost zjistíte na stránkách výrobce kellysbike.com

Foto, video: kellysbike.com

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková