Klínovec a Rabenberg nabídne akční víkend (nejen na kole) pro sporťáky i rodiny s dětmi

Kolo za svý, s lanovkou a jako bonus ferrata! Vyrazte s akční kamarádkou nebo manželem a dětmi…

DCIM100GOPROGOPR0625.JPG

Prázdniny jsou ty tam, je tu září a povinnosti nabírají na obrátkách. Pár šťastných možná ještě čeká dovolená, ale většina z nás si už může plánovat spíš víkendové akce. Jenže kvalitu volného času nedělá jen jeho doba, ale z velké míry také obsah. To, jak si den naplníme. Pokud to máte nastavené podobně, může vám následující článek nabídnout zajímavou inspiraci. Vyzkoušeli jsme a určitě ne naposledy.

Klínovec a Rabenberg – správná dvojka, co se neomrzí

Když se v bikové komunitě zmíní „Krušné hory“, většině se okamžitě vybaví Klínovec a jeho skvělé traily. Tenhle bikový mini ráj, který si získal srdce jak ostřílených bikerů, tak i těch začínajících, leží přibližně půl hodiny jízdy autem z Karlových Varů nebo z Chomutova, z hlavního města podle provozu je dojezd v rozpětí 1,5-2 hodin.

Proč je tato oblast tak oblíbená a cyklisti se sem stále a znovu vrací? Je tu nabídka pro všechny! Flow traily, značené výletnické okruhy i v té nejsnazší úrovni, jak z pohledu terénu, tak převýšení, kdo potřebuje maximum adrenalinu, má tu i DH nebo Enduro trať.

Kdo na Klínovci ještě nikdy nebyl, krátké představení.

Největší zájem je o tři traily Azur, Rubín i Baron. Všechny začínají na vrcholu hory a pozvolně klesají až ke spodní stanici lanovky z Jáchymova.

Azur nabízí zábavnou a nenáročnou jízdu i pro malé bikery, kteří si navíc mohou pěkně zařádit na cvičném pumptracku v blízkosti horní stanice lanovky. Celý bikový zážitek zpříjemní právě rychlá čtyřsedačková lanovka, která vás vyveze na vršek hory, a také dobré zázemí. Je tu velké bezplatné parkoviště, půjčovna kol, i restaurace, bufety.

Kdo sem jezdí opakovaně, jeden den mu stačí. Co dál, když už je v tomto koutě republiky?

Víte, že: traily Azur a Rubin se svými délkami 10 a 8 km řadí k nejdelším souvisle klesajícím flow trailům v Evropě?

Rabenberg – příjemná změna a zábava

Pouhou půlhodinu cesty a necelých 30 km je na německé straně krušnohorského pohoří trail centrum Rabenberg. Taky o kole, taky o trailovém poježdění, ale v jiné „příchuti“. 

Prozradit a neodradit? Ale jo, na konci dne, stráveného v Rabenbergu budete jistě prožívat podobné nadšení, jako z ježdění na Klínovci – to je jistota. Ta euforie ale bude umocněná o to, že vás nevozila žádná lanovka!

Tady se jezdí „za svý“, ale traily jsou tu šikovně natočené, že to není jen hore kopcom a dole kopcom. Různé délky, různé obtížnosti, spousta přírodních úseků, ale také technické prvky jako jsou klopené zatáčky, vlny, prostě vše, co bikery baví.

Začátečníci si pojezdí na 6 kilometrů dlouhé trase „Taster Loop“, zkušenější mohou využít až 25 kilometrů dlouhý okruh obtížené „Black Raven“ trasy.

Kromě toho se nechají jednotlivé části okruhů také kombinovat. V centru a i po cestě jsou orientační mapy, nechybí popis trasy, včetně převýšení.

Pro děti je v areálu prostor pro řádění, cvičný pumptrack, malé skill centrum s dřevěnými překážkami

Za užívání TrailCentra se platí poplatek na údržbu a provoz, v areálu je možnost ubytování, ale také stanování. V těsné blízkosti velkého parkoviště je sociální zázemí, včetně možnosti využít sprchy.

Víte, že: Klínovec a Rabenberg jsou partnery a proto nabízejí slevy na vstupné. Účtenka (ne starší 14 dní) z Trail Parku Klínovec poskytne slevu na denní vstup 2 Euro a vícedenní 3 Euro pro Trailcenter Rabenberg. A naopak!

Rabenberg je nejen o bikování

V informačních letácích se dozvíte, že v areálu je možnost ubytování v hotelu, který nabízí velký bazénem, relaxační zónu, fitness a lezeckou stěnu. Tohle zůstalo mimo naši pozornost. Naopak nám zůstalo v paměti při zdolávání černého trailu, že v jeho nejnižším bodě míjíme hodně zajímavou ferratu.  

Cesta vyžaduje alespoň základní znalosti pohybu ve skalním terénu a vzhledem ke své délce i trochu kondice. Takovým první rozřazovacím místem je samotné nástupní místo, cesta začíná žebříkem, na jehož konci se s pomocí kramlí překonává menší převis.

Charakteristickým prvkem pro tuto ferratu je její dlouhý traverz, který využívá přírodních stupů a polic ve skalním masivu. Po dobytí vrcholového kříže a zapsání do vrcholové knihy se nabízí dvě možnosti: buď sestup na lesní pěšinu nebo pokračovat k další části, kde čeká další zpestření – lanový most. A další varianty sestupu nebo lezení. Kdo nemá dost, může si střihnout ještě krátký černý úsek, na který uvidíte při sestupové cestě.

Parkování je možné cca 150 metrů od nástupu, na ploše u zahrádkářské kolonie městečka Erlabrunn, kam se dostanete jedinou možnou odbočkou přes mostek, pod nímž teče říčka Černá. V té se můžete v případě potřeby osvěžit. Je příjemně chladná.

Psala jsem v úvodu, že je to program na víkend? No, pokud se vám podaří přidat den navíc, určitě to stojí za to, především ti, co do okolí Rabenbergu vyrazí poprvé. Je škoda vynechat některé i ty lehčí traily, na chvíli se nezastavit a nevychutnat si zdejší rozhledy. Mimochodem tudy prochází i trasa krušnohorského Stonemana.

A ještě jeden postřeh, nám se osvědčilo pořadí Rabenberg a až další den Klínovec. Lano prostě za odměnu.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková