Mariannne Vos poosmé poosmé světovou šampionkou, rozlučka Katky Nash dopadla dobře, dojela třináctá

Atraktivní závod s napětím až do samotného konce předvedly elitní ženy, o zlato se spurtovalo, bronz získala překvapivě mladá Italka Silvia Persico

Ať žije staronová královna! Marianne Vos získala fenomenální osmý titul mistryně světa v cyklokrosu. Ve Fayetteville udolala v cílové rovině obhájkyni světového zlata, krajanku Lucindu Brand. Bitva o třetí místo byla téměř stejně napínavá jako o první, Silvia Persico (Itálie) nakonec porazila další Nizozemku Ceylin Carmen Alvarado.

Loučení se světovým cyklokrosem se vydařilo i české závodnici Katce Nash, která dojela na velmi pěkném 13. místě.

Závody z tohoto víkendu zatím jen málo připomínaly deštěm nasáklé říjnový test, kdy měl Světový pohár CX svou druhou zastávku právě ve Fayetteville a kde z vítězila Brand.  Závodnice přivítalo odpoledních 7 stupňů nad nulou, slunce, podklad suchý, trať rychlá s charakterem silničního kritéria.

Hned od startu ukázal nizozemský tým svou převahu, na čele se usadila obhájkyně titulu Lucinda Brand, nasadila tak ostré tempo, které akceptovala pouze Vos a Alvarado. Stíhací jízdu naopak úspěšně zvládla mladá Italka Persico. Jenže tato čtveřice spolu dlouho nevydržela, Brand ani trochu nepolevovala, spíš naopak, svým tempem se snažila utahat všechny, včetně skvělé sprinterky Mariane Vos.

Italka, unavená stíháním začala ztrácet, to samé postihlo i Alvarado.

Přetahovaná, hra kočky s myší, zkrátka souboj dvou nejlepších o jeden nejcennější dres

Závod tak dostal intenzivní náboj. Vos s Brand bojovaly o titul, Alvarado s Presico o bronzovou medaili. Zbytek pelotonu už mohl jen zdáli přihlížet, ztráta dalších byla tak velká, že cokoliv měnit mohl jen technický problém.

Marianne Vos nechala jezdit Lucindu Brand několik kol vepředu, byla jejím stínem. Pokus ovy střídání na větrné cílové rovině vyšel pro Brand naprázdno, pozice se změnily až když v jedné zatáčce zvolila Lucinda záměrně pomalý průjezd vnější stranou zatáčky.

V předposledním kole došlo na několik nástupů ze strany Brand, ale „zlobila“ i Vos, i ona prověřila síly své krajanky nástupem v kopci či technické pasáži se zavřenými zatáčkami. Navíc jí hrály do karet sprinterské schopnosti. Bylo téměř jasné, že pokud si Brand přiveze Marianne Vos za zády, ve finiši nemá šanci. A tak se také stalo, fenomenální Vos si přijela ve svých 34 letech pro svůj 8 světový titul v kariéře. Od toho prvního uplynulo 16 let, od toho posledního 8!

V boji o bronz došlo k velkému překvapení, když Alvarado po drobném podklouznutí ztratila kontakt a tak na třetím místě přijela šťastná Italka Silvia Persico.

Loučení Katky Nash v domácím prostředí

Jediná česká zástupkyně v elitní kategorii startovala až z poslední řady, ale to jí vůbec nebránilo v tom, aby se zkušeně propletla polem závodnic, na prvním mezičase se pohybovala kolem 15. místa. Během závodu se dokázala ještě o dvě místa prodrat vpřed, od desítky ji ale dělilo 30 vteřin, což šlo v tomto rychlém závodě těžko sjíždět.

“Jsem spokojená, na to, že jsem od října v takovéto konkurenci nezávodila, tak si myslím, že to je dobrý výsledek. Díky štafetě jsem se uklidnila, neměla jsem vůbec špatný čas a rozjela jsem se. Bylo to sice hodně rychlý, ale ten dlouhý kopec mi vyhovoval, musím říct, že jsem tam vůbec neztrácela. Víc mě stojí síly spíš rozjezdy, krátké výjezdy, ale ty tempařské pasáže mi seděly,” zhodnotila svůj poslední velký cyklokrosový závod. 

 “Kateřina zajela krásný závod. Umístění na 13. místě je pro mě až nečekaně dobré. Přijela velmi dobře připravená. Jela asi třetí závod v sezoně, nyní několik měsíců nezávodila a je to super výsledek,” řekl na adresu naší historicky neúspěšnější cyklokrosařky reprezentační trenér Petr Klouček.

Výsledky ženy Elite

1. Marianne Vos (NED) 55:00 min.
2. Lucinda Brand (NED) +0:01
3. Silvia Persico (ITA) +0:51
4. Ceylin del Carmen Alvarado (NED) +1:04
5. Yara Kastelijn (NED) +1:05

13. Kateřina Nash +2:41

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková