V Mnichově začínají Evropské sportovní hry, v cyklistice máme na startu 13 žen

V devíti sportech se bude bojovat o tituly a medaile starého kontinentu, Mnichov zažije Evropské sportovní hry

Letošní mistrovství Evropy v cyklistice se koná v rámci velkého sportovního svátku, Mnichov bude hostit kontinentální šampionáty nejen cyklistických disciplín, ale i dalších osmi olympijských sportů.

Cyklisté budou závodit přímo v Mnichově nebo jeho okolí, a to na horských kolech, silnici, dráze, BMX Freestyle. Kromě toho se v Mnichově bude o Evropské tituly bojovat v atletice, gymnastice, plážovém volejbalu, veslování, rychlostní kanoistice, stolním tenisu, sportovním lezení a triatlonu.

Celkem se rozdá 178 medailových sad. Malá „olympiáda“ se koná ve dnech 11. – 21. srpna a je zorganizována jako oslava 50 let od olympijských her v Mnichově. Podobný koncept evropského šampionátu se konal už v roce 2018 v Glasgow.

Horská kola jsou netradičně umístěna přímo do centra dění, tedy přímo do mnichovského olympijského parku, jenž leží v samém srdci bavorské metropole. Závodit se bude pouze v elitních kategoriích, a to v pátek 19. 8. navečer (muži) a v sobotu 20. 8. dopoledne (ženy). Mládežnické kategorie svůj šampionát měly již na konci června v Portugalsku.

Na bikery čeká umělá trať na okruhu v okolí olympijského stadionu, okruh měří 4,3 km, převýšení činí 157 m, jednotlivé sekce na trati jsou většinou umělé, jedná se o „klasický olympijský okruh“.

Favoritky lze hledat mezi hlavními hvězdami startovní listiny: Loanou Lecomte, Pauline Ferrand Prevot či Sinou Frei, které vynechaly poslední dva díly SP, jež se jely v zámoří. Je otázkou, jak se s časovým posunem vypořádají naopak v USA a Kanadě úspěšné Jolanda Neff či Mona Mitterwallner. Chybí Jenny Rissveds, která bojovala s nachlazením nebo čerstvá vítězka Commenwealth Games Evie Richards.

Silniční závod se jede v závěrečný den šampionátu, na ženy čeká 129,8 km. Startovní čára se nachází v bavorském Landsberg am Lech a trať do Mnichova je především rovinatá. V závěru čeká cyklistky městský okruh v Mnichově, který objedou dvakrát. Trať by mohly vyhovovat české mistryni, členky World Tour stáje LIV Racing Xstra Tereze Neumanové, která je vynikající spurterkou. 

SEZNAM NOMINOVANÝCH CYKLISTEK

Horská kola (20. 8.)

Jitka Čábelická
Jana Czeczinkarová
Tereza Tvarůžková
Karla Štěpánová

Silniční závod (21. 8.)

Tereza Neumanová
Nikola Bajgerová
Nikola Nosková
Kateřina Kohoutková

Dráha (12.-16.8.)

Veronika Jaborníková (sprint, keirin, 500 m s pevným startem)
Petra Ševčíková (omnium, madison, scratch)
Kateřina Kohoutková (madison, vylučovací závod, bodovací závod)

BMXfreestyle (12.-13.8)

Kateřina Jalůvková
Iveta Miculyčová

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková