Přichází nový Oiz, závodně střižený XC full, s vyššími zdvihy

Oiz 2023 – vylepšení předchůdce nebo důkladnější přepracování?

Včera podvečer padlo embargo a španělská, respektive baskická značka ORBEA představila svůj inovovaný závodní celoodpružený model Oiz. Bike, na kterém před pár lety sbírala úspěchy Katka Nash a tým Luna, v současnosti jeho kvality potvrzují jezdci Orbea KMC Factory Teamu. A právě ve spolupráci s nimi a jejich poznatky přichází na trh Oiz 2023.

Předchozí generace Oize se stala oblíbeným strojem mnoha jezdců a jezdkyň jak v cross country, tak i v maratonech nebo terénních triatlonech.  Disponoval zdvihy 100mm vepředu i vzadu s možností výměny tlumiče a vidlice za delší, kdy pak nabízel variantu dosáhnout zdvihu 120mm.

Nová generace je na první pohled velmi podobná, ale jen na první pohled. Ve skutečnosti se jedná o nové kolo, postavené podle aktuálních trendů a potřeb závodníků, ale i sportovně založených hobby jezdců.

Váha, zdvih, geometrie

Největšími změnami jsou tři parametry, týkající se geometrie. Prvním je snížení úhlu vidlice na 67 stupňů, tedy o stupeň méně, než měl předchozí Oiz. Současnou hodnotu hlavového úhlu Oize měly před pár lety enduro biky.

Druhou změnou je prodloužení dosahu (reache), výrobce uvádí u biku ve střední velikosti 450mm. Třetí změna, resp. úprava patří již zmiňované změně ve zdvihu, nový Oiz pro sezónu 2023 už bude pouze ve variantě 120mm na obou kolech. Ale při zachování váhy!

Ačkoliv má nový Oiz navýšené zdvihy a rám zároveň vykazuje zlepšenou tuhost, což zvyšuje efektivitu stoupání, výrobci se podařilo udržet váhu pod 10 kg.

Drobných změn na geometrii je pochopitelně víc, tak aby kolo jako celek pěkně fungovalo. Pokud to bude alespoň stejné jako u předchozí generace, tak to bude stát za to.

Cvak a je tu pevňák

Důležitý je i systém zamykání. To má Oiz vyřešen pomocí páčky Squid Lock, ta jednak dálkově ovládá teleskopickou sedlovku, kterou má sériově namontovanou většina modelů, ale zároveň je tato páčka také dálkovým ovládáním pro přepínání odpružení mezi uzamčeným, trailovým a zcela otevřeným režimem.

Díky střízlivé cenové politice dostanete vynikající poměr ceny a výkonu. Nový Oiz se bude prodávat jak v karbonové, tak i hlinkové verzi, přičemž osm z celkově jedenácti nových modelů je karbonových. K tomu bude mít zákazník možnost volit ještě mezi dvěma různými úrovněmi karbonu plus samozřejmě komponentové specifikaci.

Orbea OIZ M-LTD

Modely a ceny

Základní Orbea Oiz H30 je postaven na hliníkovém rámu a osazen sadou Shimano Deore, u nejlevnějšího modelu je cena  95 490 Kč.. Tento jediný model je vybaven standardní sedlovkou. 

Z nejlepšího karbonu a v excelentní výbavě je pak nejvyšší model Oiz M-LTD, který má elektrické řazení Sram XX1 Eagle AXS, karbonová kola a o pružení se postará vidlice i tlumič řady Fox Factory. Cenovka je 257 990 Kč.   

Když k tomu přidáme zdarma nabízený program MyO, tedy customizace na vybrané modely, dostaneme nabídku, která bude jen těžko hledat konkurenci.

Orbea OIZ H30

Pokud se některý z modelů objeví mezi testovacími koly, nenecháme si ujít možnost vyzkoušet tuto novinku a o jízdní dojmy se samozřejmě podělíme i s vámi. 

Informace o dostupnosti nových modelů Oiz 2023 najdete na lokalizovaných stránkách českého zastoupení.

Zdroj, foto: Orbea

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková