Titul pro matku! Jarmila Machačová ovládla domácí silniční šampionát

Na společném česko-slovenském mistrovství v silniční cyklistice se utkala o titul kompletní špička, včetně obhájkyně Terezy Neumannové. Ta se nakonec nedostala ani na stupně vítězů. Cenný dres pro domácí mistryni oblékla Jarmila Machačová

Na rovinatém a větrném okruhu v okolí slovenského města Tlmače, kde se na společném šampionátu českých a slovenských cyklistů bojovalo o tituly národních šampionátů všem vypálila rybník již sedmatřicetiletá Jarmila Machačová z Dukly Praha. Své soupeřky zaskočila samostatným únikem a po zásluze vybojovala na trati dlouhé 96,7 kilometrů svůj další mistrovský titul, v silničním závodu s hromadným startem třetí, ale společně s těmi dráhovými jich má již třiapadesát. A v roli maminky je to její první.

Na okruhu dlouhém 32,2 km, který ženy a juniorky absolvovaly třikrát, byly hned od startu naprosto nejaktivnější závodnice Dukly Praha, které rozhodně chtěly využít svoji početnou převahu. Hned na desátém kilometru odjela z pelotonu Barbora Němcová, ale ostatní ji příliš vepředu dlouho samotnou nenechaly a rychle ji sjely.

 

Ještě před nájezdem do druhého kola nastoupila její týmová kolegyně Kateřina Kohoutková, ovšem ani ona si žádný velký náskok nevybudovala. Za bufetem ještě ve shodném kole bylo opět celé startovní pole pohromadě.

Tři nejlepší ženy:Kristýna Burlová, Jarmila Machačová a Nikola Bajgerová

 

To se již tempo zrychlilo, slabší závodnice začaly odpadávat. Třetí únik závodnic pražského celku již byl o něčem jiném. Do úniku se pustila velezkušená Jarmila Machačová a rychle si vybudovala náskok, před vjezdem do závěrečného kola činil půl minuty, ale všichni očekávali, že i ona bude dostižena. To se ale nestalo. Při nájezdu do občerstvovací zóny na ni peloton ztrácel tři minuty, a to již bylo celkem jisté, že v cíli slavit bude ona. Páskou projela s velikým náskokem, stříbro vybojovala Kristýna Burlová (Lotto Dstny Laddies), bronz Nikola Bajgerová (MAT Atom Develiper Wroclaw), zatímco šampionka ze dvou předchozích let Tereza Neumanová (LIV Racing Teqfind) v hromadném spurtu neuspěla a musela se spokojit se čtvrtým místem.

“Taktiku jsme nijak pevnou neměly. Do spurtu byla určená Petra Ševčíková, ale hlavní bylo jet aktivně a chodit do úniků. Je to cyklistika, týmový sport. Měly jsme početní převahu a holky vidí, že to není o jednom úniku, bylo otázkou na kterou z nás to vyjde” řekla v cíli Jarmila Machačová, která prý v titul uvěřila až v cílové rovince. “Uvěřila jsem až tak 500 metrů před cílem, protože stát se může leccos, třeba defekt.”

Loni na podzim je jí narodil syn Richard a toto je první titul jako maminky. “Je to úplně jiné. Užívám si obojí, jak závodění tak roli matky. Rozhodně to není takový stres. Ríšu vůbec nezanedbávám a když jsem na závodech, tak jej hlídá babička či děda a já mohu být v klidu,” dodala.

Juniorskou šampionkou se stala Adéla Pernická (Bike Pro Racing).

 

Nejlepší tři ženy z časovky jednotlivkyň: Burlová, Kvasničková a a Bajgerová

Ve čtvrtek se jela mistrovská časovka. Mezi ženami získala titul při premiéře v elitní kategorii osmnáctiletá cyklistka Eliška Kvasničková. Těsně druhá, o pouhé tři vteřiny, skončila Kristýna Burlová z belgické formace Lotto, třetí dojela obhájkyně stříbra Nikola Bajgerová.
Kvasničková získala před rokem domácí titul ještě coby juniorka, kvalitu v jízdě proti chronometru předvedla i na
mistrovství světa v Austrálii, kde byla čtvrtá. K bronzu ji tenkrát chyběla sekunda. Dnes brala první český titul mezi
ženami.
„Mám velikou radost. Bylo to hodně náročné i díky tomu vedru. Možná jsem trošku přepálila začátek, ale naštěstí
jsem to zvládla a dopadlo to skvěle,“ uvedla Kvasničková.

Nejlepší mezi juniorkama byla Nela Kaňkovská (CC pave 76).

Výsledky hromadný závod:

Ženy:

1.Machačová (Dukla Praha) 2:29:11,
2. Burlová (Lotto Dstny Laddies)
3. Bajgerová (MAT Atom Develiper Wroclaw)
4. Neumanová (LIV Racing Teqfind)
5. Ševčíková
6. Zemanová (Brilon Racing Zeam MB) všechny +5:04.

Juniorky:

1.Pernická (Bike Pro Racing) 2:34:15, 2. Müllerová (TUFO Pardus Prostějov), 3. Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) obě stejný čas.

Výsledky časovka:

Ženy (23km):
1. Kvasničková (SportRaces) 31:14
2. Burlová (Lotto Dstny Ladies) +3 s
3. Bajgerová (MAT Atom Deweloper Wrovlaw) +21
4. Machačová (Dukla Praha) +1:04
5. Slámová (Cyklotrenink) +1:28
6.Ševčíková (Dukla Praha) +1:47.

Juniorky (11,5 km):
1. N. Kaňkovská (CC pave 76) 16:15, 2. Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +3, 3, Kovaříková (Ústecké centrum cyklistiky) +10, 4. Pittnerová (Mapei Merida Kaňkovský) +17, 5. E. Hanáková (Hanak sisters cycling academy) +20.

Zdroj, foto: TZ CSC, Jan Brychta

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková