Co ještě ukázal SP v Novém Městě na Moravě?

Pauline Ferrand Prevot se bude loučit

V současnosti asi nejsledovanější bikerka Pauline Ferrand Prevot v Novém Městě opět zazářila, když naprosto suverénně ovládla závod v cross country. Jasně tím potvrdila svůj jasný a nejdůležitější cíl, uspět na OH v Paříži a získat svou první olympijskou medaili. Nebyla by to Paulie, aby nepomýšlela na tu nejcennější. Zároveň potvrdila, že tato sezóna je na mtb scéně její poslední. Fenomenální jezdkyně týmu Ineos Grenadiers tak fanouškům v Novém Městě předvedla své mistrovství naposled. Kdo však spekuloval o tom, že by dvaatřicetiletá cyklistka pověsila kolo na hřebík a třeba plánovala rodinu, vsadil na špatnou kartu.

Pauline Ferrand Prevot má své další cyklistické sny a v příští sezóně se vrací na silnici. Ráda by jela závody  Women’s WorldTour a uspěla na nejprestižnějším silničním etapovém závodě Tour de France Femmes avec Zwift. Tak hodně štěstí, Pauline!

Budoucí generace

Před 3 lety jsme měli na domácím svěťáku na startu pět elitních žen, letos pouze dvě. Co vše za tím hledat, to je na samostatný článek. Optimistický je pohled mezi ty nejmladší kategorie, které se v rámci světového poháru mohly představit. V juniorkách jsme měli 12 mladých děvčat, ty nejlepší v národním dresu. Udělaly radost. Nejen výsledky a nejen národnímu kouči V. Zapletalovi. Spontánní radost v cíli, kdy se ze soupeřek staly kamarádky, které si mohou pomoci i ve chvílích, kdy se nedaří, kdy do života přijdou smutky a trápení osobního charakteru. Tohle je velmi cenný benefit a holky oprávněně vnímáme jako příslib do budoucnosti. 

Vyvedený víkend teamu Jenny Rissveds

Nepříjemnou památku v podobě 5 stehů v obličeji si z Nového Města odváží Jenny Rissveds. Pravda, drsný crash ve velké rychlosti při short tracku mohla odnést ještě hůř, se zraněním, které by ji vyřadilo z další části sezóny.  Co se vlastně stalo jsme se dozvěděli až další den, kdy sice Jenny nenastoupila do cross country, ale přišla se podívat do závodiště.

Pád způsobilo zadrhnutí pedálu o vystouplý kořen, což Jenny katapultovalo z kola, naneštěstí obličejem přímo na asfalt.

Cyklistika je tvrdý sport a tyhle holky jsou drsňačky.  Mimochodem, vedle Jenny chodila po závodišti i třetí členka týmu, nová posila Linn Gustafzzon, s levou rukou v sádře a popiskem NMNM…. 

Trápení Jolandy s dobrým koncem

Zatím se téhle blonďaté kometě nedaří navázat na časy, kdy pravidelně atakovala na velkých závodech ty nejvyšší příčky. V Novém Městě si vybrala jednu z těch špatných chvil,  v short tracku dojela 29,  v cross country to bylo 46. místo, odvolání z tratě kvůli dojetí čela závodu a ve výsledkové listině pak ztráta – 1 kolo. Olympijská vítězka z Tokia se tak zcela oprávněně obávala, zda ji švýcarská federace nominuje do Paříže. Země helvéstkého kříže má jak v mužské, tak v ženské kategorii  z čeho vybírat a kvůli omezené kvótě (pouze 2 místa) tak na OH neodcestují závodníci, kteří se pohybují v TOP TEN.  

Co se žen týče (psali jsme včera), ve hře byla ještě Linda Indergand, Sina Frei a letos ve výtečné formě jezdící Nicolle Koller.

Nakonec je to v tuhle chvíli pro Jolandu “příběh s dobrým koncem”. Do Paříže jede, na přípravu má dva měsíce. A určitě nebude chtít být jen do počtu…

Loano, hardtail není dobrá volba pro NMnM

Co k tomu napsat. Loaně Lecomte v současnosti pořád chybí kousek k tomu, aby stačila těm nejlepším, držela krok s Alessandrou Keller, Haley Batten a samozřejmě, se svou krajankou Pauline Ferrand Prevot. A tak se pozornost soustředí na detaily, určitě jak v přípravě, tak  i v materiálu. Volba hardtailu na novoměstskou trať, protkanou kořeny ale byla špatná. Ne snad, že by přední světové bikerky měly problém sjet cokoliv, co na trati bylo i na hardtailu. Jenže při vyrovnané výkonnosti je potřeba někde i šetřit síly, dát odpočinek svalům na nohou. Na fullu jste ve sjezdech nejen rychlejší, ale i ve větším komfortu a dokážete si tak trochu víc odpočinout. Na novoměstské trati která má i hodně hrbolaté výjezdy je pak full výhodný i v nich. Pro Loanu, která dokázala v r. 2021 v Novém Městě vyhrát a o rok později dojet jako druhá je 13.místo s téměř čtyřminutovou ztrátou na vítězku zklamáním. 

Na fanoušcích záleží

Fanoušci. V Novém Městě na Moravě jako vždy fantastičtí. A to se nám to sešlo s nejdůležitějšími hokejovými zápasy! Přesto opět dokonalá atmosféra, k tomu báječní speakeři, u tribuny i v lese, kaskáda informací ( i těch zásadních z právě probíhajícího hokeje).  

Závodníci Nové Město milují. A pro naše domácí je to vždy nezapomenutelný zážitek, shodují se všichni, napříč kategoriemi i výsledkovou listinou. Fanoušci je ženou, aby ze sebe vydali úplně všechno. Cítí podporu, i když se nedaří. A za to vše děkují. 

Vyrazte prověřit síly na trať světového poháru

Že televize zkresluje, je známá věc. Stejně tak, že technické sekce v podání těch nejlepších mohou vypadat jako snadná záležitost. Pokud patříte mezi aktivní fanoušky horské cyklistiky, určitě doporučujeme vyrazit s kolem sem, do Vysočina Arény a po trati se projet. Vidět na vlastní oči, nebo ještě lépe si zajímavé pasáže vyzkoušet. Z vlastní zkušenosti ještě jeden postřeh, tak trochu na obranu  běžících děvčat na fotkách. Je velký rozdíl, když si do těžší techniky najíždíte svou rychlostí, a vyberete optimální stopu, než když jedete v chumlu dalších bikerek a určité věci nemůžete ovlivnit. A mimochodem – občas běhali i muži.

Katka Polívková