Martina Sáblíková vybojovala letenku do Ria !

Bylo to drama, se šťastným koncem ! Tak hodnotí nejdůležitější závod sezóny Martina Sáblíková… Přijela – uspěla – a poletí do Ria.

Včera, krátce před 23 hod našeho času, si tisíce fanoušků, sledující přímý přenos z MS v silniční cyklistice, oddychly. Cílem projela poslední závodnice a  Martině Sáblíkové patřila 12. pozice. Co bylo ale nejdůležitější, že v redukovaném pořadí národů (za každý stát pouze jedna závodnice) to byla kýžená TOP desítka, resp. skvělé deváté místo. Česká republika  může vyslat na OH do Ria jednu závodnici na start olympijské časovky !  Sáblíkové se tak vyplnil sen, kterému letos obětovala stovky hodin tréninkového úsilí  a v časovce se dokázala prosadit mezi světovou elitou.

Po dlouhých dvanácti letech se postaví na start česká reprezentantka, naposledy to byla Lada Kozlíková- Usnulová, která se tehdy blýskla skvělým 5. místem.

Závod o titul světové šampiónky v časovce byl dramatický od začátku až do samého závěru. Po tříleté pauze a mateřské dovolené, se na startu objevila dvojnásobná olympijská vítězka, Američanka Kristine Armstrong a ukázala, že stále umí. Startovala jako druhá a na víc jak dvě třetiny závodu její čas nikdo nemohl překonat. Až v samotném závěru, kdy už byla v cíli i Sáblíková a na trať vyjela TOP desítka, se trůn pro medailistky začal přeskupovat. Technicky precizní a na pohled uhlazenou jízdu předvedla Linda Villumsen, původem Dánka, nyní reprezentující Nový Zéland. Špičkovou výkonnost ukazuje řadu let, v r. 2009 získala světovou medaili ještě pro Dánsko, v následujících letech pak 5 kousků, ale již pro Nový Zéland. Jen necelé tři vteřiny zaostala sympatická Nizozemka, Anna Van de Breggen. bronz brala německá reprezentantka Lisa Brennauer,. Závod to byl velmi vyrovnaný – všechny  medailistky se vešly do necelých 6 vteřin !

All Black –  nová mistryně světa v časovce – Linda Willumsen

 

A jaké byly pocity Martiny v cíli ? Toto řekla pro média krátce po dojetí závodu:
„Je to úžasný splněný sen. Jsem strašně šťastná, že to vyšlo, ale byly to šílené nervy. Měla jsem hrozný strach, že to nedopadne. Když mě předjela ta Ruska o pár setin, říkala jsem si, že jestli tímhle přijdu o olympiádu, tak se snad zblázním. Naštěstí to bylo drama se šťastným koncem,“ prozradila česká reprezentantka.

„Jsem plná emocí a mám obrovskou radost. I kvůli všem lidem, kteří mi fandili. Byla to možná nejtěžší časovka, jakou jsem v životě jela. Hlavní kvůli silnému větru, který se pořád točil. Vím, že jsem měla rezervy v zatáčkách, ale nejdůležitější je, že se podařilo vybojovat Rio,“ oddychla si po závodě.

Autor: Kája P.
zdroj: SC, UCI

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková