Cyklistické předsevzetí do roku 2016 ? Proč ne, ale…

A je to tady….konec roku a začátek nového..a sním i snaha něco nového, lepšího začít. Také si každoročně nějaké to předsevzetí dáváte ? Máme pro vás trochu čísel a možná i tipů, jak to zvládnout….

Předsevzetí jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Co všechno byste měli vědět, než si nějaké například v souvislosti s cyklistikou dáte?

45 % lidí si dává předsevzetí pravidelně, 17 % jen někdy a 38 % lidí to ani nenapadne a na předsevzetí si „nehraje“. Záleží samozřejmě na nátuře, ale na tom, že si vytyčíte cíle, není vůbec nic špatného.

Problém je s tím, jak by mělo předsevzetí vypadat. Čím konkrétnější je, tím podle psychologů lépe. Je mnohem účinnější říct si: chci najezdit tisíc kilometrů, než „chci příští rok víc jezdit na kole“. Lidé, kteří si dávají konkrétní předsevzetí, mají až desetkrát větší naději, že ho dodrží, než ti, kteří si nedávají žádné nebo jen velmi neurčité.

47 % předsevzetí, které si lidé dávají, se týká osobního rozvoje nebo vzdělání, 38 % nějak souvisí s nadváhou, 34 % finančních problémů a 31 % mezilidských vztahů (pokud vám procenta nesouhlasí, pak je to dozajista tím, že lidé obvykle nezůstávají u jednoho novoročního předsevzetí. Ženy jich mívají až osm, muži jsou přibližně na polovičce).

Chcete zlepšit v roce 2016 mezilidské vztahy? Tady najdete článek, jak se nehádat na kole s partnerem. Hodně se vám líbil…

Mimochodem, ženy jsou v průměru o deset procent úspěšnější v dodržování toho, co si usmyslely. Nejvíc ze všeho však potřebují, aby je okolí povzbuzovalo, aby neztrácely trpělivost, když se zrovna nedaří. Muži jsou jednoznačně více motivování (a úspěšnější), když se plně zapojí do toho, jaké cíle si dát. Přeloženo: Cyklistické rodinné plány raději probírejte společně. Strávíte nad nimi moc pěkné chvilky, než se třeba počasí umoudří a pustí vás na kolo ven. Už máte nápad, kam pojedete na první výlet?

Většinu lidí žene odhodlání hlavně na začátku, za 14 dní se svého cíle drží jen 64 % lidí a po měsíci už jich nezbývá ani půlka… Chce to pevný plán, neodsunovat jeho realizaci moc dlouho a vytrvat.

Držíme palce!

Autor: Jana D.

Cyklistické předsevzetí autorky článku:
Rozhodně bych  chtěla v roce 2016 najezdit o 1000 km víc, než se mi povedlo v roce 2015. Cílem letních výprav jsou Mikulov a Železná Ruda, do obou se vydáme (doufám) z Mladé Boleslavi. Ráda bych v sedle vážila o pět kilo míň, fakt byl problém tahat je do kopců na Benešovsku. Ale to nevím, jestli se povede.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková