10 cyklopředsevzetí pro rok 2016, které si můžete dát

Pro mnohé j příchod Nového roku spojen i s novými předsevzetími. Uplynulý rok už jsme bilancovaly, je na čase si hledat nové výzvy, zlepšení. Přinášíme pro vaši inspiraci přehled možných cyklistických předsevzetí, které vám udělají (nejen cyklo) život hezčí.

Ať vezmete plnění tohoto seznamu od začátku nebo od konce, nebo se vám povede odškrtnout si jen některé položky, pohnou se věci pozitivním směrem.

1. Objevujte nová místa
Vykročte ze zažitých stereotypů. Najděte nové trasy, vydejte se tam, kde jste ještě nikdy nešlapala, vyzkoušejte nový bikepark a užívejte si vzrušení z novinek. I kdybyste měla obvyklý okruh jen obrátit, přinese vám to mimochodem podle odborníků větší výdej tělesné energie. V neznámém terénu tělo spaluje lépe, vzkazují odborníci na pohyb.

2. Vyzkoušejte vícero disciplin
Přestaňte o sobě tvrdit, že jste jen na horské kolo nebo výhradně na silniční cyklistiku. Alespoň vyzkoušejte kolo, které jste doteď odmítala. Nové zkušenosti mohou znamenat zajímavý impuls pro vaši techniku a možná i novou lásku. Nebyla byste první případ, který se zapřísahal ve stylu: „Já a trailové kolo ? (dosaďte dle sebe cokoliv)… Nikdy!“ a pak na změnu nedal dopustit. Nezapomeňte, že každé odvětví cyklistiky vám může dát něco jiného, vezměte si z nich to nejlepší.

 

3..Navažte nová přátelství
Čekají všude kolem vás, jen musíte být vstřícná a otevřená. Zjistěte ve svém okolí, kdo sdílí stejného koníčka – třeba vás překvapí kolegyně, do které byste to vůbec neřekla. Reagujete na Facebooku, přidejte se do skupiny, vydejte se na aktivní cyklistickou dovolenou, kde potkáte podobně laděné lidi, neodmítejte pozvání na výlety a na trase nepovažujte každého, kdo se na vás usměje, automaticky za otravu. Kdo ví, co pro vás vesmír přichystal. My, v DNK pro vás něco na cyklistickou sezónu chystáme…buďte tedy s námi 😉

 

4.Pusťte se do závodění
Ještě na sobě neměla startovní číslo a cítíte, že už byste si to ráda vyzkoušela? Pojměte rok 2016 jako startovní závodní sezónu. Dejte si realistické cíle, užívejte atmosféru a zjistěte, jestli je svět amatérských závodů pro vás. Vybírat je skutečně z čeho…. A ne vždy to musí být o co nejrychlejší čas. Co třeba vyzkoušet naší akci DNK- Výlet s číslem ?
https://www.damynakole.cz/2015/06/damy-na-kole-jaky-byl-nas-vylet-s-cislem

5. Staňte se členkou klubu
Tenhle bod úzce souvisí s třetím. Členství sebou přináší řadu výhod, kromě nových přátelství získáte spojence pro výlety, sparingpartnery pro trénink, možnost vyměňovat si zkušenosti, připravovat se pod dohledem trenéra (některé amatérské kluby tak fungují), snazší přístup ke zkušeným servismanům a další výhody. A pokud ve vašem blízkém okolí žádný klub není, tak si dejte za cíl absolvovat některý z víkendových akcí pro ženy. I zde můžete najít svou parťačku na vyjížďky.

6. Absolvujte svou nejdelší cestu
Posuňte počet kilometrů, který už delší dobu uvádíte jako svoji nejdelší trasu v životě k novému číslu. Zkuste ověřit, kde máte aktuální limity. Nic člověku nezvedne náladu tak, jako injekce sebevědomí. Držíme palce a dejte vědět průběžně, kolik to nově je!

7.Naučte se základy servisu
V zahraničí jsou běžné kurzy cykloservisu. U nás se budete nejspíš muset spolehnout na informace od někoho zkušenějšího a nebo si v praxi vyzkoušet rady z našeho webu. Každopádně si konečně najděte čas a naučte se základy péče o kolo a „první pomoci“, alespoň výměnu duše. Ať nejste stále odkázaná na pomoc kolemjedoucích ochotníků.

1387324906370-11by81vzbship-700-80

8.Jezte zdravěji
To se rozhodně bude hodit nejen v souvislosti s cyklistikou! Možná se vám nepovede vychytat jídelníček k dokonalosti, ale každý krok správným směrem se počítá. Tady je několik tipů na články, ze kterých můžete čerpat inspiraci:
https://www.damynakole.cz/2016/01/jak-zbavit-organismus-unavy-i-povanocnich-kil
https://www.damynakole.cz/2015/09/quinoa-3x-na-vas-stul
https://www.damynakole.cz/2015/09/jezte-cervenou-repu-pojedete-lepe-na-kole

9. Naplánujte si více necyklistických aktivit
Komplexní pohyb je důležitý, kromě cyklistiky se věnujte i dalším sportům, které vyrovnají zátěž těla. O sportech, které je dobré s cyklistikou kombinovat, píšeme průběžně. Kromě toho, že vracejí tělo do rovnováhy, doplňkové sporty rozvíjejí vaše schopnosti v cyklistickém sedle. Dokonce i ty, do kterých byste to vůbec neřekla.

http---coresites-cdn.factorymedia.com-twc-wp-content-uploads-2015-12-iStock_000060115706_Full1-680x380

10. Jeďte do cizí země
Vyberte si některou zemi zaslíbenou cyklistice, přestaňte se vymlouvat na cokoliv a vydejte se tam. A je jedno, zda se bude jednat o vaše první sportovní soustředění a nebo si naplánujete cyklistickou dovolenou. O zážitky a poznání nebude nouze.

Jaké jste si dala předsevzetí související s cyklistikou pro tento rok? Napište nám do komentářů nebo na Facebook!

Ať už si cokoliv vyberete nebo ne, věříme, že náš web Dámy na kole vám bude i pro tento rok inspirací a motivací.

Autor: Jana D., Kája P.
Foto: archiv DNK

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková