Josef Dressler se stal mentorem Jitky Škartnitzlové

Naše přední bikerka, Jitka Škarnitzlová, vzala přípravu na olympijskou sezónu velmi vážně. Jezdkyně stáje Česká spořitelna – Accolade, totiž nastartovala spolupráci s Pepou Dresslerem, který jí má posunout v technických dovednostech. Jitka se tak na svém stroji zn. Specialized učí novým kouskům a výuku si hodně užívá….

Jitka patří mezi bikerky, které rozhodně v technice nezaostávají, má za sebou i řadu úspěšných enduro závodů. Přesto cítí rezervy pro svou hlavní disciplínu, kterou je cross country. A tak se domluvila na spolupráci s špičkových technikem a učitelem, Pepou Dresslerem, který se jí stal mentorem a bude mít na starost její technicko-taktickou přípravu.

 
20150411_4110349
Nejde o to naučit se nějaké skoky, ale hlavně opravit a zdokonalit základní jezdecké dovednosti a osvojit si lepší rytmus jízdy. Tak aby Jitka jela závody ve větší pohodě, ušetřila co nejvíc energie na těch jednodušších pasážích, uměla využít terénních nerovností ve svůj prospěch a ušetřenou energii použila v pasážích, kde je jí opravdu třeba. A aby uměla v závodě prodat víc ze svých schopností.
Josef Dressler učí techniku jízdy už dvacet let. Píše články, knihy, učí na akcích a závodech a pořádá Dressler Campy. Před pár lety dovedl svoje trialové svěřence k medailím z MS i k titulu jiniorského mistra světa. Motivuje děti a hlavně hobby jezdce, aby měli z kola větší radost. Tahle nová spolupráce je pro něj zajímavá výzva. Dokázat zrychlit Jitku a předat jí nasbírané zkušenosti tak, aby si uměla vybrat svoji správnou cestu. A ukázat tím ostatním cyklistům, že trénink techniky je velmi podstatný. Že není důležité jenom jaký máte výkon, ale i to, jak jste technicky zdatní.

Josef Dressler : ” Často dostávám otázky, co učíme na našich campech. Že přeci na kole umí jezdit každý. A já pořád dokola říkám, že to vůbec není pravda a učit by se měl každý. Děti, hobby jezdci a hlavně závodníci. Všichni máme špatné základy, které jsme se naučili takovým ” nahodilým samosběrem” v dětství. Na špatných základech se prostě staví špatně a má to svoje limity. Dobrá technika vám pomůže mít z kola větší radost, zvýší vaší bezpečnost a taky vás zrychlí. Jsem moc rád, že si tohle Jitka uvědomuje a chce dát tolik energie tréninku techniky.
Po prvních společných hodinách je vidět, že závodníci mají stejné zlozvyky jako hobbíci a že naším hlavním cílem bude opravit zažité chyby. Není to běh na krátkou trasu, ale věříme, že se dostaví první výsledky už v letošní sezóně.
My se navíc budeme soustředit i na to, aby Jitka dokázala prodat ze svého výkonu na závodech co nejvíc. Prostě není důležité, jaký výkon a schopnosti máte, ale co dokážete prodat v den, kdy se to měří a počítá. Držte nám palce a těšte se na reporty. Třeba se v tom najdete a uvěříte, že technika se nedá koupit s dražším řetězem v cykloprodejně.”
Jitka Škarnitzlová: ” Dnes se už pousměji nad první otázkou Pepy, co bych se chtěla naučit. Já odpověděla: Skoky! Nepovažuji se za úplného technického dozoláta, ale často cítím, že kromě výkonu mám velké rezervy právě v technice. Při každém dalším společném tréninku narazíme na dovednost, která se dá udělat jinak a s menším výdejem energie. Někdy jde o drobnosti, ale cítím, že právě zaměření na tyto detaily mě zrychlí a a časem dovede i ke zvládnutí původně vytoužených skoků.”
Autor: TZ
Foto: archiv J.Š.
Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková