Portobello – málo známá „superpotravina“. Recept na steak.
Tento recept je pro milovníky hub a grilování. Nejlepší žampion na grilu je jednoznačně Portobello.,,,,
Tato „masitá“ houba je doslova nutričně nabitá a proto jí spousta lidí považuje za „superpotravinu“
Portobello v jakékoliv kuchyňské úpravě je dobrým zdrojem bílkovin, vitamínu B6 ( který je důležitý pro energii, růst a produkci červených krvinek), hořčíku, zinku a manganu. Obsahuje velké množství vlákniny, fosforu, draslíku. Jen pro zajímavost Portobello obsahuje více draslíku než banán – 630 mg v jedné porci ( půl hrnku). Draslík pomáhá udržet normální srdeční rytmus, funkci svalů a nervové soustavy, stejně jako udržuje krevní tlak v normálu. Dále je v Portobellu hojně zastoupena měď ( důležitá pro výrobu a skladování železa).
Ze všech přírodních zdrojů potravy, jsou houby všeobecně jediné, které obsahují selen, sloučeniny nezbytné pro správnou funkci štítné žlázy a mužských reprodukčních orgánů. Selen je mimo jiné i silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením srdce a některých druhů rakoviny především tlustého střeva. Portobella neobsahují žádný cholesterol a mají velmi nízký obsah nasycených tuků.
Další z benefitů hub všeobecně je, že stejně jako u lidí, houby přeměňují sluneční záření na využitelnou formu vitaminu D. Vitamín D pomáhá při vstřebávání vápníku a fosforu, dvou základních minerálů pro udržení zdraví a sílu kostí. Opět jen pouhý jeden šálek ( jedna porce hub) poskytuje 100 % doporučené denní dávky vitamínu D.
Teď když víme, s kým máme co do činění, pojďme si udělat lehkou zdravou letní večeři.
Portobello Steak z grilu
Co budete potřebovat?
Dle počtu strávníků – počítám 1-2 ks Portrobella na osobu, ( podle velikosti klobouku jeden velký stačí, jinak dva menší na osobu)
salát jako rukola, nebo polníček
rajčata
pepř mletý , sůl, balzamikový ocet, olivový olej
česnek
parmezán
rozmarýn
Postup:
1. Odřízneme nohy hub a špičkou ostrého nože udělejte otvory do spodních stran klobouků. Já dělám do kříže. Do spodních stran klobouku tam co je žebrování udělejte ostrým nožem drobné zářezy a vložte proužky česneku.
2. Do misky nalijte cca 140ml balzamikového octa, sůl, pepř a pak směs šlehejte, dokud se sůl nerozpustí. Dále přidejte olej a znovu šlehejte. Část směsi nalijte na dno pekáčku a houby na ně položíme klobouky dolů. Zbylou marinádu nalijte na houby ( do žeber hub). Pekáč zakryjeme fólií a uložíme ho na 1hodinu do lednice. Marináda se krásně vsákne do hub a ty pak budou mít vynikající chuť.
3. Rozpalte gril. Vyndejte houby z marinády. Houby rozmístíme na rošt klobouky dolů a grilujte je z každé strany 7-10 minut podle velikosti klobouku. Když klobouky otočíme žebry nahoru přidejte do klobouku parmezán s pokrájeným rozmarýnem a klidně i trochu česneku podle chuti. Grilujeme do doby, než klobouky zhnědnou a jsou naprosto křehké.
4. Hotové houby přendejte na talíře a hned podávejte.
5. Jako přílohu můžeme použít cokoliv co máte rádi. Od různých druhů kaší po různé saláty. Mě se osvědčil jednoduchý salát, který nijak nepřebije vynikající chuť hub. Takže já oprala salát polniček a přidala pár rajčat. Zakápla olivovým olejem a trochu balzamikového octa. Posypat kdo rád pálivé trochou chilli a dobrou chuť!
Autor: Dagmar J.
Foto: autorka