Úniky, pády a ryzí radost vítězné van Breggen, to vše přinesl silniční závod žen na OH v Riu

Dramatický závod o olympijské medaile, v kterém opět rozhodoval již pověstný kopec a sjezd Canoas-Vista Chinesa

Nepříliš početný, ale hvězdně nabitý peloton se v neděli dopoledne vydal na trať 137 km dlouhého závodu, bojovat o olympijské medaile.

První úniky začaly již 95km před cílem, ale i přes velké náskoky bylo jasné, že rozhodovat se bude před závěrečným stoupáním a sjezdem z Canoas-Vista Chinesa.

Zhruba 35km před cílem se pro únik rozhodla 7 členná skupinka v čele s francouzskou univerzálkou Prevot a olympijskou vítězkou z Londýna, Marianne Vos .

Jejich náskok záhy činil  47s a vzhledem k slavným jménům a také nulovým zájmem pelotonu vypadala tato skupinka neporazitelně. Nicméně před koncem stoupání, kde byla velmi aktivní skvělá vrchařka Abbott (USA), byly závodnice dojety a vládu převzaly další velmi silné závodnice, kromě zmiňované Abbott, jedna z velkých favoritek na zlato, Nizozemka Van der Breggen, její kolegyně Van Vleuten a skvělé jedoucí Italka, Longo Borghini.

Tyto dámy dokázaly malou skupinu nadělit, vedení se ujala  Annemiek Vleuten,  za ní s menším odstupem jela  Američanka Abbott,  zbylou dvojici dojela ještě švédská závodnice,  Johannson. V tomto okamžiku bylo jasné, že i kdyby první dvě místa byla jasná, boj o bronz nás nemine. Ale jak už mužský závod ukázal, závod se nerozhoduje pouze v kopci, na zdejší nesmírně náročné trati se pořadí přesýpalo i ve sjezdu a na dlouhé, pobřežní rovině.

olympic-games-itt-we-2016-1470305315

A právě sjezd z Canoas-Vista Chinesa byl osudový pro Annemiek van Vleuten  která stejně jako v případě Nibaliho, v mužském závodě, z první pozice nezvládla technický sjezd a skončila po velmi ošklivém pádu, v bezvědomí, na zemi.

Zde je nutno dodat, že první informace z nemocnice hovoří, že i přes těžký otřes mozku, je Annemiek mimo ohrožení života.

V závodě se tak 10km před cílem posunula na první pozici drobná Američanka, Abbott. Její náskok činil v tu chvíli slibných 40s. Za ní se zformovala 3 členná skupina velmi zkušených závodnic, dychtících po medaili, favorizovaná Van der Breggen, Švédka Johannson a Italka Borghini. Ten největší boj začal 3,5km před cílem, kdy náskok vedoucí Američanky, byl stále přes 20 vteřin, nicméně každým metrem začala ztrácet.

A drama se odehrávalo až do úplného závěru. Přes absolutní vydání všech sil, byla v posledních 200m Američanka Abbott dostižená a souboj o zlato si tak rozdala Holanďanka se Švédkou, která po londýnském stříbru chtěla okusit pocit vítězství. Proti skvělé sprinterce Van der Breggen to byl však nadlidský úkol.  Nizozemka projela cílovou páskou na prvním místě a získala tak pro svou zemi v silniční cyklistice další olympijské zlato. Italka Borghini si dojela pro bronz, který si zcela jistě zasloužila, jelikož to byla hlavně ona, kdo nasadil tempo při dojezdu Američanky Abbott. Ta, velmi zklamaná projela cílem na nepopulární čtvrté pozici.

Takhle chutná olympijské vítězství...
Takhle chutná olympijské vítězství…

Velmi dobře si vedla švýcarská bikerka, Jolanda Neff, když dojela se ztrátou 20 s. na osmém místě. Její hlavní disciplina, závod horských kol, je na programu v závěru her, 20. srpna.

Výsledky:

1.van der BREGGEN Anna NED 3:51:27 +0
2.JOHANSSON Emma SWE
3.LONGO BORGHINI Elisa ITA

Kompletní ZDE

Autor: Kája P.
Foto: uci.ch

 

 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková