5 fungujících pravidel nejen na silvestrovské oslavy

Jak si užít, přežít a nezkazit závěr roku? Podívejte se, které věci fungují…

Tak jsme v polovině svátečních dní. Bezpochyby je to pro většinu z vás příjemné období, kdy máte na programu rodinné oslavy, velký nedělní oběd, večerní návštěvy u přátel. I proto je velice těžké držet se svého zažitého stravovacího režimu, odolat všem lákadlům kolem. Nicméně není žádné fyziologické odůvodnění, proč byste musely v prosinci přibrat, aniž byste se vzdaly zábavy. Stačí se jen trochu soustředit na několik věcí, respektive dodržet několik zlatých pravidel.

 

Naplňte svůj talíř. Velký!

Bufety mohou klamat. Ti, co se snaží hlídat svou váhu, se často pokouší vzít mini talíř a naplnit si ho mrkvovými tyčkami s trochou dipu a aby se neřeklo, doplní to několika kuřecími křidélky. Po opuštění místa činu odchází s pocitem disciplíny a chvilkové radosti, že nepolevili. Jenže o pět minut později pozorují lidi okolo sebe, kteří si stále užívají svoje jídlo a tak se vrátí pro další malý talíř a možná ještě jeden…

Jíst tímhle stylem samozřejmě nepřináší pocit uspokojení a obecně přijmete více kalorií, než kdybyste si naložily pořádně jeden talíř jídlem, které se přibližuje normální stravě. Takže si naplňte velký talíř zeleninou a k tomu se nebojte přidat porci libového masa. A pokud nemůžete odtrhnout váš zrak od domácí speciality, která sice není na předním místě žebříčku zdravých pochutin, ale všichni kolem pějí chválu, dopřejte si také kousek.

 

 

Pozor na kanapky

Chodit na akce, kde nebude žádné opravdové jídlo, ale hodně talířů obsahující kanapky? Rada nejcennější: nechoďte tam hladová!

Někdy je to náročné. Přijede z práce domů, skočíte do sprchy, oblečete si své oblíbené koktejlky a vyrážíte do akce. O hodinu později sníte porci jako za tři a v závěru párty cítíte svůj žaludek přeplněný.  Důležité je myslet na doplnění energie v běžném  denním režimu. Před večerní párty lehká večeře je mnohem lepší volbou, než vyrazit s prázdným žaludkem.  Tak si vychutnáte každou originální kanapku, i mimořádnou kombinaci chutí a nemusí vám suplovat celou večeři.

 

mm
Zůstaňte hydratovaný

Je snadné chybovat a přeměnit žízeň v hlad. Proto, než si dáte jakékoliv sváteční jídlo, nejprve vypijte sklenici vody a počkejte 20 min. Jednoduché řešení, které přirozeně ubere nějaký díl přijímaných kalorií.

Zůstat dobře hydratovaný je potřeba po celý rok. Pamatujte, že když zapomenete pít, má to dopad na sportovní výkon, vaše svaly pracují méně efektivně a následně je zpomalená i jejich regenerace. Když jedete v zimě na kole nebo na lyžích, pocit žízně není tak častý, je snadné na pití zapomenout. Proto je důležité tohle pravidlo neustále připomínat.

 

Vybírejte si drinky

Většina alkoholových nápojů obsahuje mnoho prázdných kalorií. Přestože se po nich nebudete cítit plnější, obsahují velké množství cukru. Například sklenice vína obsahuje okolo 130 kalorií, zatímco gin s tonikem pod 50 kalorii.

Všichni víme, že přehánění s alkoholem nám způsobí spíš nevolnost, než potěšení další den. Tak zkuste během oslav alkohol prokládat vodou, čímž zamezíte dehydrataci a samozřejmě i nadbytečnému příjmu energie. Své drinky vybírejte moudře, vybírejte raději ty s nízkokalorickým alkoholem a neslazeným nealko.  Dobrou volbou je víno a pivo, samozřejmě v přiměřeném množství.

 

 

Pohyb je dobrý pomocník

Moudré a přitom zcela jednoduché pravidlo  říká: jaký máš příjem, takový měj výdej!  Při dodržení této rovnice si nemusíte lámat hlavu nad tím, co jste snědly. Na konci dne přibíráte pouze pokud jste přijaly více kalorií, než jste spálily. Proto pokud víte, že váš čeká velká oslava nebo rodinná sešlost, tak si přivstaňte a zajděte na ranní spinning nebo zkuste stihnout vaši oblíbenou projížďku. Tímto způsobem si užijete potěšení z příjemné jízdy a potom bez výčitek můžete doplnit ztracenou energii právě na skvělé párty.

 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková