AUTHOR Instinct ASL. Čím překvapí?

Video ohlédnutí a jízdní testík fešného bělouše…

AUTHOR Instinct ASL je nejvyšším modelem řady ASL (Author Sport Lady), s velikostí kol 27,5″ a navazuje na své starší předchůdce, které také již prošly našimi testy.

Jak už jsem zmiňovaly v našem článku „Author 2018 co se můžete těšit?“, tento model bude v nabídce, s menšími vylepšeními, i pro příští rok. I proto se k tomuto sportovně laděnému biku ještě jednou vracíme, tentokrát v krátkém video ohlédnutí a jízdním dojmům.

Oproti trailovým nebo race bikům jsme samozřejmě změnily teritorium naší vyjížďky i styl jízdy. Počasí hrálo do karet, slunečný letní den vyvolal pohodovou výletní náladu, přesně ten zážitek, pro který je tento hardtail předurčen.

TEXT FOTO AUTHOR

Pohodlí, jistota, podpora.

Tři parametry, pro které je tento model jedním z nejprodávanějších v sekci Author ASL. Ještě se sluší dodat, že tomu jistě pomáhá i design kola, byť kombinace barev jsou otázkou vkusu každého z nás. Na druhou stranu, tak jako rudá barva Ferrari evokuje pocit dravosti, bílý lesk s korálově zelenými logy a decentními linkami má svůj šmrnc, zároveň vyvolává pocit poklidu a pohody.

Author Instinct ASL nabízí své uživatelce pohodlný, více vzpřímený posez, který je dán jednak samotnou geometrií rámu, a také použitým představcem, s výrazným pozitivním úhlem. Jezdkyně má tak možnost vnímat krásy okolní přírody, v které třeba právě jede. Vše umocňuje velmi pohodlné sedlo, s měkčím polstrováním přesně v místech, kde je kontakt se sedacími kostmi. Pokud jste někdy jely na kole s tvrdým sedlem a až bolavé nohy vám daly na něj zapomenout, tak v tomto případě vás nemusí potkat ani jedno ani druhé.

Jistotu a spolehlivost kola hledáme všechny. Potřebujeme dobré brzdy a co nejlépe chodící řazení. Jízda na Instinctu nemusí být jen na uhlazených štěrkových cestách, při testu jsem také zamířila na lesní stezky, místy prudšího sklonu, a právě tam se spoléhala na pomoc brzd, která začíná od příjemného úchopu páček a končí ostrostí samotného brzdění. Krok osadit Author Insctinct 2017 vyšším modelem brzd (Shimano BR M425), než tomu bylo vloni, je velmi chvályhodný počin a přidává kolu body navíc.

Třetí, neméně důležitý parametr je řazení, v tomto případě mluvíme o trojpřevodníku modelové řady Shimano Deore, které patří mezi nejoblíbenější vzhledem k poměru cena/výkon. Byť současný trend směřuje k dvoj a mnohdy jen k jednopřevodníkové výbavě, kombinace 30 rychlostí oslovuje stále poměrně velkou skupinu aktivních cyklistů, kteří milují cykloturistiku, výlety a nechtějí vybírat své trasy na základě profilu. Variabilita převodů vás podpoří i v momentě, kdy začnou docházet síly.

A nejde jen o kombinaci nejlehčích převodů, velký tác vepředu (40 z)  naopak nabídne možnost uhánět pěkně svižně z kopce, aniž byste musely točit vysokou frekvenci. Ne každého kmihání při výletě baví a raději vsadí na silovější jízdu a menší otáčky.

Author Instinct nemá závodní ambice na Český pohár v cross country, ale technicky nenáročný maraton na něm zvládnete. A pokud jezdíte na pohodu, za zážitky a rozhledy, bude to dobrý a spolehlivý sluha. 

Další info o dámských modelech najdete na stránkách výrobce.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková